Notikumi pasaulē tik jūtami ietekmējuši preču un pakalpojumu cenas, ka sajūt to teju ikviens. Un it īpaši, ja līdz šim nevarēji finansiāli atļauties apmeklēt terapeitu vai garīgās prakses, kā elpošanas sesijas, vadītās meditācijas vai retrītus, tad tagad var gribot negribot pavisam nolaisties rokas. Un ir tik daudz kārdinošu kursu, kuros tu vēlētos piedalīties, bet tie visi maksā naudu.
Bet ir labā ziņa, jo labās ziņas ir vienmēr!
Ne viss ir par naudu! Ir tik daudz brīnišķīgu, terapeitisku nodarbju un iespēju pašattīstīties, iedvesmoties un dziedināties, par to finansiāli nemaksājot ne centa. Saraksts ar šīm lietām un nodarbēm, kas sniedz terapeitisku efektu, var būt bezgalīgs. Bet būtiskākais ir mainīt savu redzējumu – nav viena noteikta terapijas veida, kas būtu vienīgais, kas tev var līdzēt. Palīdzēt dziedināties var dažāda veida terapijas. Un par terapiju šajā gadījumā saucu arī regulāru pastaigu dabā. Apskatīsim dažas no tām, lai tevi iedvesmotu, iedrošinātu un sapurinātu. Jo atceramies – neviens terapeits nevar tevi izvilkt no bedres, ja pats nepiedalies. Spēks galu galā jāmeklē sevī pašā. Un tas tur viennozīmīgi ir!
Mežs, jūras piekraste, parki, pastaigu takas gar ezeriem, - tas viss ir tepat līdzās, dažu soļu vai īsa brauciena attālumā. Mēs dzīvojam fantastiskā zemē, kur viss atrodas burtiski rokas stiepiena attālumā. Dabas klātbūtne ir visapkārtesoša, tikai jāatmet slinkums, jāpieceļas no krēsla, un tā vietā, lai kārtējo vakaru pavadītu, klausoties podkāstus, jāizved sevi pastaigā. Arī pats cilvēks ir daba, dabas sastāvdaļa, un mijiedarbojoties ar to, mēs vienmēr smeļamies spēku un enerģiju. Tas ir laiks sev, kurā parūpēties gan par fizisko, gan emocionālo veselību. Ķermenis tiek izkustināts, plaušas un visas tavas šūnas tiek pie svaiga gaisa, domas sakārtotas, atmetot lieko. Tāpat kā padzeramies ūdeni, esot dabas klātbūtnē, elpojot priežu aromātu, sastopoties ar jūras un vēja spēku, noglāstot zāles stiebrus, smeļamies enerģiju, ar ko uzpildām patukšoto enerģijas glāzi.
Pieņemts uzskatīt, ka labs masieris, fizioterapeits, psihologs, psihoterapeits maksā brangu naudu. Tā tas arī ir, bet valstī pieejams arī neliels skaits līdzfinansētu un bērniem pilnībā finansētu nodarbju. Piemēram, pie fizioterapeita ar ģimenes ārsta nosūtījumu vari saņemt 5 līdzfinansētās vingrošanas reizes, bet ar speciālista (piemēram, rehabilitologa) nosūtījumu 10.
Lai arī pie fizioterapeita vai bērnam uz smilšu terapiju var nākties gaidīt garā rindā (gaidīšanas laiks var aizņemt mēnešus, bet, piemēram, uz KBT terapiju BKUS bērnam šobrīd jāgaida rindā līdz pat diviem gadiem, kas ir galējais variants), vērts pieteikties. Jāizvērtē gan gaidīšanas laiks attiecībā pret risināmās problēmas akūtumu. Ja tavs līdzfinansētais vai finansētais masāžas kurss jau ilgstoši sāpošai mugurai būs pieejams pēc 3-4 mēnešiem, tas būs daudzkārt labāk, nekā nedarīt neko. Jo visbiežāk jau ir tā – ja nepiesakies, tad potenciālā gaidīšanas laikā neizdari vispār neko.
Cilvēks ir enerģija. Enerģiju ietekmē vibrācijas. Tātad, ja “pakļausi” sevi labvēlīgām vibrācijām, tās tevi dziedinās. Šim mērķim vari sākt ieviest savā ikdienā dziedinošo frekvenču klausīšanos patīkamam noskaņojumam, stresa mazināšanai, mīlestības un pateicības sajūtas vairošanai – tas ir muzikālais fons, ko vari izmantot gan kā fona mūziku ikdienas darbos, gan kā meditācijas pamatu, gan palīgu pirms iemigšanas vai lai relaksētos. Kā vien vēlies un kā vien jūti sev par labu esam! Vairāk par dziedinošajām frekvencēm rakstā DZIEDINOŠĀS FREKVENCES.
Šobrīd pieejami tik daudzi kursi un vadītās meditācijas, un var šķist – man to vajag, jo es taču neprotu meditēt. Un kā vispār sākt? Man noteikti vajag, lai kāds to parāda, ierāda, apmāca! Jā, ir lieliski, ja kāds sākotnēji var tajā ievadīt vai arī būt pavadonis, līdzgājējs tavā ceļā. Tomēr viss ir iespējams arī paša vadībā. Raugies uz to kā piedzīvojumu! Tas ir ceļojums tavā iekšējā pasaulē un nav noteikumu, itin nekādu noteikumu, kā pareizi meditēt. Pareizi ir tā, kā tev ir derīgi. Tā, kā tev ir labvēlīgi. Un fantastiskā lieta – informācijas laikmetā pieejamas arī bezmaksas vadītās meditācijas (ievadi Youtube tēmu un – aiziet!). Šeit piemērs īsai, 10 minūšu meditācijai
Meditācijas, kas pieejamas bez maksas, atrodamas arī latviešu valodā. Tādas piedāvā, piemēram, tematisko meditāciju radītāja un pavadone meditācijas ceļā Solveiga Karele šeit: https://thematicmeditations.com/tematisko-meditaciju-ieraksti/
Interviju ar Solveigu par viņas meditācijas ceļu lasi rakstā: BŪT GODĪGAM PRET SEVI. SARUNA AR PERSONALIZĒTU MEDITĀCIJU RADĪTĀJU SOLVEIGU KARELI
Arī lekcijas tiešsaistē un ierakstos pieejamas ne tikai par maksu, bet arī bez maksas. Protams, lai noķertu īsto brīdi, jāseko līdzi interesējošiem meistariem un profesionāļiem sociālajos tīklos. Dažkārt šīs bezmaksas lekcijas ir kā ievads vai āķis, lai tevi ieinteresētu iegādāties arī sekojošo kursu, tomēr parasti šīs lekcijas ir tiešām noderīgas. Viss vērtīgais, ko izzini, uzzini, apgūsti, tev nāks par labu un paplašinās apziņu un redzējumu. Zināšanas ir kā burvju atslēdziņa, caur kurām lietas iegūst skaidrību. Tāpat gana jaudīga nodarbe ir sekošana līdzi videosarunām Instagram kanālā, kur tāpat notiek dalīšanās gan ar personisko pieredzi, klupšanas akmeņiem un praksēm, kas līdzēja, gan izzinošām tēmām.
Viedtālrunī lejupielādētas bezmaksas aplikācijas var būt pavisam vienkārši, bet noderīgi un vērtīgi rīki, kurus ieviest savā ikdienā gan sporta nodarbēm, gan, lai izsekotu savam ūdens patēriņam, gan elpošanas vingrinājumiem un meditācijām. Viena no vienkāršākajām noderīgām bezmaksas aplikācijām tiem, kam negribas pašiem skaitīt sekundes, veicot elpošanas vingrinājumus, un tādējādi spējot pilnvērtīgāk koncentrēties uz elpošanu, nevis ciparu skaitīšanu, ir Breathe: relax & focus. Tajā atrodami pāris vadīti elpošanas vingrinājumi un elpas aiztures tests. Pie elpošanas vingrinājumiem ir neliela informācija par katru metodi, kā arī iespējams ievietot pašam savu metodi un fiksēt laiku, kas katru dienu, nedēļu, mēnesi un pat gadu tiek izmantots šiem vingrinājumiem.
Lai vingrotu, sportotu, jogotu mājās, vajadzīga pašdisciplīna un spēja sevi motivēt. Tam tiešām nepieciešams gribasspēks un doties uz kolektīvām nodarbībām vai sporta klubu var šķist daudz vieglāk. Bet sportošanai mājās ir lieli plusi – nav piesaistes noteiktām dienām un laikiem, nav jāpavada laiks ceļā un - tas neizmaksā ne centu. Atliek vien saņemties, ierakstīt savu vingrošanas laiku plānotājā un darīt.
Terapijas mēdz ietvert dažādus mākslas veidus. Māksla vienmēr bijusi kā logs uz dvēseles pasauli. Caur to mēs atklājam un izdzīvojam emocijas, saņemam impulsus domāt par būtiskām tēmām. Un caur mākslu varam arī paši izradīt, izvadīt un transformēt savas emocijas. Nebūt nav jābūt māksliniekam, lai to darīt. Būtiskais slēpjas darbībā. Izvēlies sev patīkamo vai ej vēl tālāk un izaicini ar to, no kā baidies – zīmē, glezno, veido no māla, dejo!
Ejot savu pašizziņas un dziedināšanās ceļu, agrāk vai vēlāk satiksi līdzīgi domājošos, kas arī izgājuši cauri līdzīgai pieredzei vai tev noderīgām atklāsmēm. Dalīšanās un pieredzes apmaiņa ir zelta vērtē.
Raksta autore: Ieva Simanoviča