Pieņēmums, ka visi vecāki, sevišķi mātes, mīl savus bērnus, ir fundamentāla mūsu uzskatu sistēmas daļa, un veido pamatu ģimenes dzīvei un sabiedrības normām. Tiek plaši uzskatīts, ka šī mīlestība rodas dabiski un pati no sevis - ja mātei ir piedzimis bērns, tātad vecāki automātiski bērnu mīl un ir laimīgi. Un jaunajai māmiņai ir jābūt laimīgai un priecīgai, jo viņai ir vesels bērns. Tie, kas uzskatāmi nemīl savus bērnus, nav “normāli”, tie ir tie sliktie varmākas, dzērāji un narkomāni, kas ir pelnījuši sabiedrības sašutumu, sodu un vislabāk - izolēšanu. Visi “normālie”, inteliģentie un situētie cilvēki mīl savus bērnus. Viss. Jautājums izsmelts. Arī lielākā daļa vecāku uzskata, ka patiesi mīl savus bērnus, nemaz nepamanot un neapzinoties, ka tas, ko jūt pret savu atvasi, nav mīlestība.
Pretēji izplatītajam viedoklim, ka vecāki jūt pret saviem bērniem beznosacījuma mīlestību, es savā praksē esmu pārliecinājusies par pretējo, -
Vecākiem ir vajadzīgi nosacījumi - laba uzvedība, atzīmes, sasniegumi sportā, kārtīga istaba, - lai mīlētu savu bērnu, tomēr bērns mammu un tēti mīl bez nosacījumiem, - arī tad, ja viņi dara pāri, dzer jau kuro nedēļu vai ir vardarbīgi.
Patiesi mīlot savu bērnu, mēs viņu redzam kā atsevišķu cilvēku ar savām vēlmēm un vajadzībām, nevis sevis turpinājumu. Mēs varam priecāties par viņa paša personības attīstību, nevis mēģinām izaudzināt līdzīgu sev. Mums ir prieks viņu apskaut un samīļot, tomēr mēs neapvainojamies, ja bērns skaidri parāda, ka fizisku kontaktu nevēlas. Mēs sajūtam un respektējam gan savas, gan bērna robežas - fiziskās, emocionālās un garīgās. Mēs esam gatavi palīdzēt, tomēr atļaujam arī pašam pieņemt savus lēmumus, - arī tad, ja tie mums šķiet nepareizi. Raugoties bērna dusošā sejā, mēs krūtīs izjūtam siltu, mierīgu sajūtu. Mēs nepārmetam un neliekam bērnam justies parādā par viņa audzināšanā ieguldīto laiku, naudu un enerģiju, vai to, ka esam viņu iznēsājušas un piedzemdējušas.
Tomēr dzīve ir daudz sarežģītāka par pareizām teorijām grāmatās un padomiem bērnu audzināšanas kursos, jo caur savu bērnu atkal pieskaramies savām bērnības traumām, sarežģītām pieredzēm un emocionālām sāpēm. Piemēram, piedzimstot pirmajam bērnam, jauno māmiņu var pārņemt dusmas, izmisums, nevēlēšanās bērnam pieskarties, var kaitināt viņa raudāšana un sava nespēja “zināt”, kas viņam kaiš, vēlēšanās visu pamest un aizmukt, nožēla par bērna radīšanu. Papildus šim visam ir kauna un vainas sajūta, to ir grūti atzīt pašai sev, un izmisīgs kauns to pastāstīt kādam citam, jo “mammas taču savus bērnus mīl un jūt”, jo mammas taču “zina”, kas ir iemesls bērna raudām. Jaunajai māmiņai sāk šķist, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā, ka viņa ir slikta māte, un šīs destruktīvās sajūtas vēl vairāk palielina kauna un vainas sajūtu, kas, papildus hormonālajām vērtām, veicina depresīvu fonu. Tomēr šī reakcija nav tāpēc, ka viņa ir slikts cilvēks, bet gan nāk no pagātnes traumatiskām pieredzēm.
Visbiežāk šie iemesli ir neapzināti un paši vecāki patiesi tic, ka mīl savus bērnus un vēl viņiem to labāko. Tomēr bērni, kuri aug ģimenēs ar iepriekš minētajiem apstākļiem, bieži kļūst agresīvi, despotiski, pieprasoši, izaicinoši, naidīgi, bieži iesaistās kautiņos un konfliktos, atkarībās. Tas veido apburto loku.
Lai arī paši vecāki ir šīs uzvedības primārais iemesls, tomēr viņi redz attaisnojumu, kāpēc šādu bērnu ir grūti mīlēt. Paradoksāli, jo beznosacījuma mīlestība un pieņemšana ir tieši tas, kas viņiem vajadzīgs visvairāk.
Lai mums visiem izdodas mīlestību pret bērnu sākt ar mīlestību pret sevi!
Raksta autore: Ilze Zviedrīte / Ziemeļu vārti