Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Strādājot ar sevi, savu attieksmi pret pasauli, domāšanas kļūdām, nepatīkamu un grūtu pieredžu transformāciju mācībās un gala rezultātā ieguvumos, pilnīgi dabīgi, ka negatīvā domāšana tiek izskausta. Tomēr – tas ir process. Kamēr vien esam cilvēki, stāsts nav par mērķi, galarezultātu, kad būsim tīri un spoži kā kristāli.

Jā, mēs uz to ejam un tiecamies, tomēr cilvēka dzīve un pieredze ir aizraujošs ceļš, kurā arvien no jauna sastopamies ar izaicinājumiem, jaunu ēnu ieraudzīšanu vaigā un trigeriem no ārpasaules. Katrs šāds izaicinājums aicina paraudzīties uz sevi, kā tad ir patiesībā – vai tiešām esmu negatīvo domāšanu izskaudis, vai tomēr kaut kas no tā manī vēl ir? Un tas, ka kaut kas vēl tevī no tā ir aizķēries, ja arī esi strādājis ar sevi gadiem, ir pavisam normāli. Būtiskākais ir spēt to atzīt, paraudzīties uz to godīgi pašam pret sevi. Un tad jau ar to iespējams arī strādāt.

Lūko, vai kāds no šiem negatīvās domāšanas paterniem vēl ir kopā ar tevi:

• Viss, tas ir pasaules gals!

Lai vai kas atgadītos ārpus ierastās kārtības, tas tevi tik ļoti izsit no sliedēm, it kā būtu notikusi pati kritiskākā situācija pasaulē. Visam beigas! Tādējādi situācija tiek dramatizēta, pārspīlēta, un tu tam atdot visu savu uzmanību, spēku un enerģiju. Šādi tu sevi izsūknē, atdod savus enerģijas resursus, un tev vairs nav spēka turpināt normālu ikdienu un risināt tās problēmas, kurām tiešām vajadzīga tava klātbūtne un līdzdarbība. Radot savā prātā šādu pasaules kārtību, saprātīgu risinājumu ieraudzīt ir teju neiespējami, jo viss liekas sarežģīti un bīstami.

 
• Vainīgs par visu

Lai vai kas notiktu, tu to uztver personīgi un vaino sevi par lietām, kuras patiesībā nevari kontrolēt. Tu nevari paredzēt un kontrolēt pēkšņus notikumus, kurus izraisa tehniskas problēmas, neparedzētus sastrēgumus un citu reakcijas. Tu nevari būt atbildīgs par to, kā jūtas un reaģē cits cilvēks. Atdod citiem viņu atbildību, nevel to uz saviem pleciem! Šāds “vainīgā” domāšanas veids atslēdz loģisko domāšanu, cilvēku pārņem un vada emocijas, apkārtējie viegli var manipulēt un izmantot.

 
• Neredz pozitīvo

Katrā situācijā ir labums, mums labvēlīgs iznākums, secinājums, mācība. Bet ir cilvēki, kas to vienkārši nespēj saskatīt un situācijās redz tikai negatīvo pusi. Lielais zaudējums šādā pieejā ir nespēja saskatīt savu potenciālu un izmantot to, kā arī sevis ieprogrammēšana uz neveiksmēm.

 
• Apziņas sašaurināšanās

Sastopoties ar sarežģījumu, momentāni sarūk tava iztēle, veidojot tādu kā tuneli, kurā ir negatīvas lietas, iznākumi un kļūdas. Šajā situācijā nav pieejas visām tām plašajām un nebeidzamajām iespējām, kuras atrodas ārpus tuneļa. Līdz ar to risinājumu tu nesaskati, jo tas neatrodas tunelī.

 
• Vispārināšana

Katra situācija ir unikāla, arī problēmsituācija. Ja tā atkārtojas, zinām, ka kaut ko neesam apguvuši un mums ir dota lieliska iespēja to izdarīt no jauna. Tomēr var gadīties, ka tev ir tendence vispārināt un problēmas uzskatīt par neveiksmēm vai savu vainu tikai tādēļ, ka problēmas tevi ir piemeklējušas arī pagātnē. Tas ierauj negatīvās domāšanas ritenī, kurā tu nodarbojies ar vispārināšanu.

 
• Viltvārža sindroms

Tu noniecini savus sasniegumus un talantus un tev šķiet, ka neesi savus sasniegumus pelnījis. Tev ir tendence salīdzināt sevi ar citiem un pārspīlēt pozitīvās izpausmes, kuras saskati citos, neredzot pašam savas pozitīvās īpašības, talantus un sasniegumus, un tos noniecinot kā mazvērtīgus. Bet pozitīvas un negatīvas īpašības piemīt mums visiem, pilnīgi visiem! Vien vairāk uz āru tiek parādītas pozitīvās, tādējādi radot maldinošu iespaidu.

 
• Ka tikai citiem labs

Tu dari visu, lai citiem būtu labi, aizmirstot par sevi. Neatkarīgi, ko tas prasa no tevis, kādi ir tavi zaudējumi, nepiepildītās ilgas – ka tikai citiem būtu labi. Un lai tikai citi par tevi nedomā sliktu, lai tev nav viņus jāpieviļ. Kā no tā izkļūt? Atceries par pozitīvo egoismu! Tā ir tēma, kuru jāapgūst - jo ātrāk, jo labāk. Ikviens cilvēks ir laimīgs tad, ja iet savu sirds ceļu un dara to, kas viņam patīk. Lai arī tuvinieki un draugi, kas pieraduši pie cita tava uzvedības modeļa, sākotnēji protestēs, nesapratīs, kritizēs tevi, jo tava vecā versija viņiem bija krietni vien izdevīgāka un ērtāka, dodies tik uz priekšu!

Raksta autore: Ieva Simanoviča

Citi Raksti