Kā es izvēlos ēterisko eļļu – soli pa solim
Arī man, pirms apguvu aromterapiju, ēterisko eļļu pasaule likās sarežģīta. Es nezināju, kādai informācijai var uzticēties, kā izdarīt izvēli, kur ieklausīties, ko atmest un ar ko, galu galā, vispār sākt.
Informatīvajā telpā ir tik daudz viedokļu, ieteikumu un paziņojumu par aromterapiju, kur es pamanu arī nedrošus ēterisko eļļu lietošanas ieteikumus, tāpēc savā darbā mēģinu vienkāršot informāciju. Ēterisko eļļu mācībās, meistarklasēs esmu centusies sniegt maksimāli drošus ieteikumus, kā iekļaut ēterisko eļļu lietošanu savā ikdienā efektīvi, bet nekaitējot sev un mājiniekiem.
Šoreiz, lai ilustrētu ēteriskās eļļas izvēli, iegādi un lietošanu, piedāvāju piemēru – lavandas ēterisko eļļu ar konkrētu lietošanas mērķi un veidu.
Pirmais solis, izvēloties ēteriskās eļļas, vienmēr ir izprast savu vajadzību, mērķi – ko es vēlos risināt, kādu rezultātu vēlos sasniegt.
Piemēram, es vēlos atrast ēterisko eļļu, kuru pielietot ikdienā ādas stāvokļa uzlabošanai. Bieži darbojoties dārzā, piedzīvoju skrāpējumus, mazus ievainojumus, āda paliek sausāka un trauslāka. Tā varētu būt nomierinoša, antiseptiska eļļa, kas veicina audu dzīšanu, cirkulāciju.
Lai izvēlētos piemērotas ēteriskās eļļas manam mērķim, es paļaujos uz savām zināšanām un pārbaudāmiem, drošiem avotiem – starptautiski atzītiem autoriem, kas ir klīniskie aromterapeiti un kuru informācijai gadu gaitā esmu sākusi uzticēties. Informācija, kas ir balstīta ne tikai lietošanas pieredzē, bet arī, vēlams, klīniskajos pētījumos un informētos ieteikumos, balstoties ēterisko eļļu izpētāmajā sastāvā.
Mērķim ārstēt sīkus ievainojumus, skrāpējumus es varu izvēlēties lavandu, tējas koku, romiešu kumelīti. Mazāk populāras izvēles būtu – ciprese, palmroze, mirre. Ja ir ievainota ne tikai āda, bet arī audi, laba izvēle ir lavanda, ģerānija, rozmarīns, Itālijas salmene (immortelle). Iespējams, es pat piedzīvoju uzberzumus un tulznas, tad varētu pielietot lavandu, romiešu kumelīti vai tējas koku, vīraku, citronu, mirri.
Ikdienas lietošanai mana izvēle krīt par labu plaši pielietojamai eļļai ar zemu riska pakāpi. Lavandas ēteriskā eļļa palīdz visos minētajos gadījumos, turklāt, izvēloties kvalitatīvu ēterisko eļļu, tai praktiski nav kontrindikāciju. Lavandu es izvairītos lietot un ieteikt pirmajā gaidību trimestrī, tā kā tai ir arī cirkulāciju uzlabojoša iedarbība. Par labu manai izvēlei ir arī tas, ka lavandas ēteriskā eļļa ir vidējā cenu kategorijā, pretstatus salmenei, kas ir daudz dārgāka.
Un es zinu, ka lavandas ēteriskā eļļa ar plašo pielietojamību tiks izmantota un izlietota, tādā veidā es atbalstu ekoloģiju, nepērkot lieki ēteriskās eļļas, kuru ražošanā izmantotie augi mēdz būt apdraudēti.
Ja ģimenē ir mazi bērni, tad lavandas ēteriskā eļļa arī ir viena no drošākajām ēteriskajām eļļām, atšķirtos tikai lietošanas koncentrācija maziem, lielākiem bērniem un pieaugušajiem.
Savā izvēlē es izvairītos no rozmarīna, jo tas ir stimulējošs, var paaugstināt asinsspiedienu. Tā kā piedzīvoju trauksmainus stāvokļus, es izvēlos izvairīties no stimulējošām eļļām, turklāt rozmarīns nav piemērots maziem bērniem
Tējas koku neizvēlos, jo neesmu iecienījusi tējas koka aromātu, labāk patīk lavandas ēteriskā eļļa, turklāt, tējas kokam ir daudz šaurāka iedarbība un tā var kairināt ādu. To lietojot, vienmēr iesaka veikt ādas jutīguma testu.
Salmeni jeb immortelle es izvēlētos ļoti dziļu sasitumu, ādas un audu ievainojumu gadījumos, kad tā ir ļoti efektīva. Mazām brūcēm pietiek ar lavandas ēterisko eļļu.
Ģerānija ir vēl viena ļoti laba izvēle ādas un audu ievainojumiem un nepilnībām, tomēr tās aromāts mēdz būt ļoti polarizējošs. Ģerānija ir brīnišķīgs atbalsts apsaldējumiem, zemādas asinsizplūdumiem.
Kad izvēle izdarīta par labu lavandas ēteriskajai eļļai, tālāk apskatīsim, kā iegādāties labu lavandas ēterisko eļļu un kādiem kritērijiem tai jāatbilst.
Nākamais solis – ēteriskās eļļas iegāde.
Klasiskās aromterapijas pamatā ir labi izpētītas ēteriskās eļļas ar plašu pielietojumu un minimāliem riskiem, un lavanda ir brīnišķīgs piemērs šim uzstādījumam.
Lai iegādātos labu ēterisko eļļu, ir jāpārzina daži kritēriji, kā izvēlēties ēterisko eļļu:
- Auga, no kā iegūta ēteriskā eļļa, latīņu nosaukums. Lavandas gadījumā tā būtu Lavandula angustifolia (sinonīms arī Lavandula officinalis, iespējams, pieminēta arī Lavandula vera), no šī auga iegūst ārstniecisku lavandu, kādu mēs iedomājamies visbiežāk, pieminot lavandas brīnišķīgo iedarbību;
- Auga daļa, no kuras iegūta ēteriskā eļļa. Viskvalitatīvākā lavandas ēteriskā eļļa būtu iegūta tikai no svaigām vai apžāvētām ziedgalvām, neizmantojot kātus, lapas;
- Ēteriskās eļļas ieguves veids. Klasiski aromterapijā par ārstnieciskām uzskata ēteriskās eļļas un tās ir iegūtas ar tvaika destilācijas palīdzību. Izņēmums ir citrusi, kur ēteriskās eļļas tiek savāktas no apbružātas mizas un ļoti reti tiek pielietoti kādi absolūti, piemēram, jasmīna absolūts ir daļa no aromterapeita klāsta. Tātad lavandas ēteriskā eļļa tiek iegūta ar tvaika destilācijas metodi;
- Dažkārt ir atbilstoši padomāt arī par auga augšanas apstākļiem, lokāciju. Piemēram, lavandas gadījumā augstvērtīga lavandas ēteriskā eļļa tiek iegūta Francijas augstkalnu reģionos. Francijā augošā lavanda tiek iedalīta ne tikai pēc vietas, cik augstu virs jūras līmeņa tā augusi, bet arī pēc tā, vai tā ir savvaļas vai kultivēta lavanda. Kā labs standarts tiek piedāvāta pieejama un kvalitatīta Lavande fine ēteriskā eļļa, kas ir kultivēta 600-1200 m virs jūras līmeņa Francijas alpos;
- Noteikti iesakāms ir izvēlēties ēteriskās eļļas no uzticama ražotāja. Uzticams ražotājs būs norādījis minēto informāciju uz etiķetes, turklāt tā ražotajām ēteriskajām eļļām būs pieejamas arī analīzes GC/MS (Gas chromatography–mass spectrometry), kas uzrāda ēteriskās eļļas partijas ķīmisko sastāvu. Lai arī šis sastāvs tev var neko nenozīmēt, jau tas vien, ka šāda informācija tiek sagatavota un ir publiski pieejama, ir laba zīme un zināms uzticamības garants ražotājam. Piemēram, lavandas ēteriskā eļļa var saturēt ap 40-55% dažādus esterus, kas nodrošina nomierinošu iedarbību un arī ārkārtīgi patīkamo aromātu. 27-52% monoterpenolus, kas pabaro ādu un nodrošina emocionālo līdzsvaru un 2-8% seskviterpēnus, 4-5% monoterpēnus un vēl citas sastāvdaļu grupas;
- Es personīgi iesaku lūkoties pēc ekoloģiskām, bioloģiskām ēteriskajām eļļām. Manā skatījumā risks, ka ēteriskajā eļļā nonāk arī konvencionāli audzēto augu miglošanai paredzētās vielas, nav vēlams;
- Aromāta kvalitāte un patīkamība. Šeit neatliek nekas cits, kā jau atlasot pēc iepriekšējiem kritērijiem atbilstošas eļļas, ieelpot izlasi, salīdzināt un atrast sev tīkamu ēterisko eļļu. Mana personīgā nostāja un arī klasiskā aromterapija stāsta par to, ka nav nepieciešams lietot ēteriskās eļļas, kas ir nepatīkamas. Nepatīkams aromāts var kaitināt, noslogot centrālo nervu sistēmu. Vai tas sniegs nepieciešamo rezultātu, ja to būs nepatīkami lietot, vai no lietošanas izvairīsies? Maza piebilde – ēteriskās eļļas neiesaka ieelpot no visas pudelītes. Ja izvēlies veikalā, drošāk būs ieelpot tās no korķīša vai uzpilināt vienu pilienu uz papīra, vatītes un tad izdarīt izvēli par aromāta piemērotību.
Vēl daži fakti par lavandas ēterisko eļļu
- Lai iegūtu 1kg lavandas ēterisko eļļu, izmanto ap 120-150 kg augu materiāla;
- Lavandas ēteriskā eļļa ir vidēji intensīva savā aromātā, diezgan gaistoša, parfimērijā to iedala augstajā/vidējā notī;
- Lavandas ēteriskā eļļa ir diezgan šķidra, gaiši dzeltena un tās aromātā var atrast vieglas, saldeni herbālas notis, svaigumu un mazliet koksnes aromātu.
Plašāk par lavandas izmantošanu
To pielieto, lai atbrīvotos no sasprindzinājuma un nemiera. Depresijai, emocionālam šokam, panikai, fobijām, hroniskam stresam. Tā stabilizē emocijas, risina emocionālu konfliktu, veicina nervu sistēmas atjaunošanos.
Lavanda ir antiseptiska eļļa un pielietojama dažādām ādas problēmām, apdegumiem, apsaldējumiem, sasitumiem, pūtītēm, augoņiem, abscesam, dermatītam, ekzēmai, blaugznām, kodumiem, psoriāzei, piemērota visiem ādas tipiem.
Izmanto arī sirds veselībai, bronhiem, elpošanas ceļiem, gremošanas sistēmai, urīnceļiem, reproduktīvajai sistēmai, bezmiegam, ir pretiekaisuma iedarbība. Dažādiem stresa izraisītiem stāvokļiem.
Trešais solis. Kad lavandas ēteriskā eļļa ir iegādāta, tad izvēlamies lietošanas veidu atbilstoši mērķim. Tā kā mans mērķis ir uzlabot ādas stāvokli pēc dārza darbiem, es varu izvēlēties:
- Ķermeņa eļļu,
- Kompreses,
- Pielietot ēterisko eļļu vannā,
- Izveidot ziedi.
Praktiski ieteikumi, kā sevi atbalstīt ar lavandas ēterisko eļļu:
Ķermeņa eļļa
Izvēloties vieglas bāzes eļļas (vīnogu kauliņu, jojoba), tām pievieno mazliet arī barojošās, dziedinošās bāzes eļļas (avokado kauliņu, makadāmijas riekstu, mandeļu, olīveļļu). Pie bāzes eļļas liec izvēlēto ēterisko eļļu. Proporcija – uz katriem 10 ml bāzes eļļas lieto 3-4 pilienus ēteriskās eļļas. Šāda proporcija būs piemērota lietošanai uz mazākiem ādas laukumiem, ne visam ķermenim. Šādu eļļu lieto uz ādas nepieciešamajās zonās 2-3 reizes dienā.
Komprese
Ūdens bļodiņā iepilini dažus pilienus ēteriskās eļļas, ļauj tai pārklāt ūdens virsmu un uzliec pa virsu auduma kompresi, kas uzsūc ēterisko eļļu. Viegli izžmiedz lieko ūdeni un uzliec kompresi uz ādas. Kompresi var atkārtot 2-3 reizes dienā pēc nepieciešamības.
Ēteriskās eļļas vanna
Vienmēr atceries ēteriskās eļļas iejaukt ēdamkarotē vieglas bāzes eļļas un tikai tad likt vannā. Lietošanai siltā vannā vari pievienot 3-5 pilienus ēteriskās eļļas. Vannā ieteicams atrasties 15-20 minūtes un vannu atkārtot pēc nepieciešamības.
Ziede
Ja nevēlies izmantot bāzes eļļu, bet vēlies drošā veidā uzklāt ēteriskās eļļas uz ādas, vari kā bāzi izmantot neitrālu krēmu vai aloe vera gelu. Lūkojies, lai krēms vai aloe vera saturētu drošus konservantus un veido nelielu daudzumu ziedes, ko ātri izlietosi, lai ziedē neveidotos nelabvēlīgas baktērijas. Šeit vari pielietot tādu pašu proporciju kā ķermeņa eļļai – 10 ml bāzei liec klāt 3-4 pilienus ēteriskās eļļas. Šādu ziedi lieto uz ādas nepieciešamajās zonās 2-3 reizes dienā.
Un atceries, pat ja lieto ēterisko eļļu ādas stāvokļa uzlabošanai, tā ir gaistoša un to ieelpo uzklāšanas brīdī, tāpēc tā nonāk tavā elpošanas sistēmā un kairina ožas nervu, un tu vari sasniegt pozitīvu, līdzsvarojošu efektu arī emocionāli.
Raksta autore: aromterapeite Anna Melbārde
Publicēto informāciju var pārpublicēt tikai ar rakstisku Annas Melbārdes atļauju.
Avoti:
- https://tisserandinstitute.org
- https://www.aromaticwisdompodcast.com
- https://www.aromaweb.com
- Šērlija Praisa Praktiskā Aromterapija, 2003, Apgāds Zvaigzne ABC
- Valerie Anna Wormwood, The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy
- Peter Holmes LAc, MH, Aromatica, A Clinical Guide to Essential Oil Therapeutics, Volume I: Principles And Profiles, 2016, Singing Dragon