Pāriet uz saturu

Pilnveido sevi, iepazīstot savu rokrakstu. Saruna ar grafoloģi Agitu Puķīti

Pilnveido sevi, iepazīstot savu rokrakstu. Saruna ar grafoloģi Agitu Puķīti

Pēc zinātnieku novērojumiem mūsu rokraksts ir atkarīgs ne tikai no vecuma, bet arī no profesijas un amata. Turklāt katram no mums ir vairāki rokraksti. Viens ir paredzēts personīgām piezīmēm, otrs svarīgiem paziņojumiem, bet trešais ir apsveikumiem un vēstulēm draugiem. Rokraksts ir kaut kas ļoti personisks un intīms. Tas spēj pastāstīt par cilvēku ļoti daudz. Agita Puķīte palīdzēs mums ieskatīties šai noslēpumainajā rokrakstu pasaulē.

Kas ir grafoloģija?

Ja mēs runājam no vēsturiskās un zinātniskās puses, tad pats termins grafoloģija ir radies no grieķu vārdiem “grafo” – “rakstīt” un “logos” – “zinātne”. Par grafoloģijas tēvu tiek uzskatīts Kamillo Baldi (1550.g. 24.marts – 1637.g.), filozofijas un medicīnas profesors, kurš 1622.gadā Itālijā publicēja mācību materiālu Boloņas Universitātei “Kā novērtēt cilvēka dabu pēc viņa rokraksta”. Mācību materiālā īpaši atzīmējot, ka katram ir īpašs rokraksts, ko praktiski precīzi pārkopēt nav iespējams. Lai arī Baldi grāmata ieguva daudzu lasītāju interesi, tomēr rokrakstu izzināšana neguva lielu popularitāti. Tolaik cilvēki uzskatīja, lai spētu izteikt secinājumus par personu pēc viņa rokraksta, ir nepieciešama gaišredzība vai vismaz īpaši spēcīga intuīcija.

Grafoloģija pieder pie psiholoģijas un filozofijas zinātnēm. Tā pēta rokrakstu paraugus, izšķirot katram rokraksta vilcienam atbilstošu rakstura iezīmi, veidojot rakstītāja psiholoģisko portretu.

Es grafoloģiju redzu kā lielisku instrumentu, ar kura palīdzību cilvēkam ir vieglāk izprast sevi, ieraudzīt savas stiprās un vājās puses, ieraudzīt savu spoguļattēlu. Man viens klients reiz teica, ka tā ir kā instrukcija par sevi, spēcīgi un precīzi mājieni, kurā virzienā iet, kad esi krustcelēs vai apmaldījies.

Kur tu apguvi šo prasmi?

Latvijā mums nav skolas, kur var apgūt grafoloģiju, bet mums ir brīnišķīga pasniedzēja Anita Millere, kurai ir tiesības apmācīt savus skolēnus. Anita pati grafoloģiju mācījās Anglijā Kembridžas Universitātē.

No kā ir atkarīgs mūsu rokraksts?

Tavu rokrakstu veido prāts, zemapziņa, rokas muskulatūra, locītavas kustības un nervu koordinācijas. Signāli nāk no prāta un arī no zemapziņas. Prāts un zemapziņa nosaka to, kā tu velc burtus. Kāds ir burta ovāls, kāda ir kājiņa, kā burti savienojas, kādas ir garumzīmes, kur sāc vilkt burtu, kur ir uzspiediens burtam lielāks, kur mazāks. Un tas viss parāda, kas notiek tavā prātā un kas notiek tavā zemapziņā, tavās sajūtās. Un tieši šī iemesla pēc nav vienādu rokrakstu un nevar būt, jo mēs katrs esam ar savu pieredzi un savu dzīves ceļu. Rokrakstu veido tavas rakstura iezīmes, tā būs nemainīgā daļa, kamēr tu pats nesāksi mainīties. Ir zemapziņas bloki, par kuriem tu vēl neko nenojaut, kā arī neatvērtais potenciāls, kur bieži vien cilvēks aiz bailēm nav pat ieskatījies. Emocijas – tā būs mainīgā daļa.

Ko rokraksts var pastāstīt?

Rokraksts ir detalizēts, strukturēts izklāsts par to, kas notiek tevī, kā tu saproties ar cilvēkiem. Ja nesaproties, tad redzēsi, kādēļ. Kādas ir tavas attiecības privātajā dzīvē, kā tās uzlabot. Pēc rokraksta redz, kādas ir tavas stiprās puses profesionālajā jomā, kādā virzienā labāk iet. Ir redzams, vai piemīt radošums, loģika, kritiskā domāšana, humora izjūta, manipulācijas, greizsirdība, stresa līmenis, prāta spējas utt., te vēl var turpināt. Rokraksts noteikti nav nekāda zīlēšana, pareģošana vai varbūtība, tur ir redzams viss ar tevi šobrīd notiekošais.

Ja pagātnē bijuši sāpīgi notikumi, kuri nav izdziedināti, varbūt cilvēks domā, ka laiks dziedē visu un tas vairs nesāp. Rokraksts pateiks, vai tiešām tā ir. Pastāv iespēja, ka šī notikuma izraisītajām sāpēm ir uzcelts apkārt mūrītis. Tas nozīmē, ka esam nobloķējuši sev enerģijas kanālu un liedzam sev pilnvērtīgu dzīvi.

Piedāvāju aplūkot tavu rokrakstu, pastāstīšu, ko tajā redzu!

Ieskats, cik daudz informācijas ir vienā burtā.

A burts – tu esi lojāla, toleranta, iecietīga pret citu uzskatiem. Tev ir labas komunikācijas prasmes, pat ļoti labas. Proti iziet no neērtām situācijām ar savu komunikāciju. Ir vēlēšanās saņemt uzslavu par padarīto savā darba vidē. Komunikācijas laikā automātiski analizē otra cilvēka pateikto, izdari savus secinājumus, balstoties uz savu pieredzi. Reizēm esi pielietosi manipulāciju, lai sarunu ievirzītu sev vēlamajā virzienā.

F – ļoti labas prāta spējas, profesionālajā vidē vari radīt jaunas idejas, atradīsi risinājumus dažādas grūtības pakāpes uzdevumiem. Esi atbildīga, kārtīga, labi tiksi galā ar dokumentācijas tipa darbiem. Šobrīd ir kaut kādas blakus domas, kas prasa papildus uzmanību. Ja vajadzēs, vari arī darīt fizisku darbu. Labi padosies organizēšanas darbi. Potenciāls uz projekta tipa darbiem.

Tālāk aplūkoju rokrakstu kopumā.

Tu esi radoša personība, spēsi saskatīt interesantus risinājumus nestandarta situācijās. Vizuālais radošums vairāk.

Uzticies pārbaudītām vērtībām, iezīmējas konservatīvisma pazīme. Reti kad mainīsi savus sadarbības partnerus, pamata ieradumus, lietas, cilvēkus. Ja pie kaut kā pierodi, tad pamatā pie tā arī pieturēsies.

Mēdz būt spītīga, ietiepīga.

Tu esi apķērīga, spēj ātri reaģēt, piemīt dedukcijas tipa domāšana. Esi mērķtiecīga un šī mērķtiecība izraisa stresu, jeb otrādi, vajadzīgs šis stress, lai ietu uz priekšu. Darbībās tas varētu izpausties tā, ka atstāj darbus uz pēdējo brīdi un tad, kad termiņi spiež, mērķtiecīgi visu izdarīsi, labi un kārtīgi.

Ir tendence izbaudīt darba augļus pirms tie ir nopelnīti.

Apdomīgi ievāksi informāciju, apdomīgi pieņemsi lēmumus, analītiski apstrādāsi iegūto informāciju.

Ir pašai savs viedoklis, kuru tu ne vienmēr izpaud, domā, ka nesapratīs vai arī nav tajā brīdī svarīgs, spēj uzklausīt citus, reizēm piekritīsi citu viedokļiem, lai saglabātu labas attiecības, vismaz ārēji radīsi tādu iespaidu.

Tu esi sensorā jeb emocionālā tipa domātāja, gan arī racionālā. Izproti pasauli caur emocijām, vieglāk informāciju apgūt klātienē. Pret jaunu informāciju nedaudz skeptiska, pieiesi no analītiskās puses, vajadzīgi loģiski izskaidrojumi, pamatojumi.

Tev vajag saprast kur, kā, kas strādā.

Šobrīd tev ir emocionāls apjukums, gribi kaut ko lielu izdarīt, nevari sakoncentrēties uz galveno.

Zema pašapziņa.

Proti iziet uz kompromisiem, ar tevi ir viegli vienoties.

Ir laba humora izjūta, patīk pajokot, paķircināt. Ar humoru proti arī iekustināt tādu stīvu kompāniju, piemēram, darba kolektīvā.

Esi dāsna, labsirdīga, viegli aizkustināma, labprāt palīdzi citiem, vari citus iedvesmot labiem darbiem. Labprāt palīdzi draugiem risināt viņu dzīves sarežģījumus, labāk nekā savus.

Neproti atprasīt parādu, ja tāds ir.

Par savām patiesajām domām un jūtām runā nelabprāt, tikai īpaši emocionālos mirkļos. Ja gribēsi, pratīsi arī veiksmīgi samelot, tas saistīts tikai ar privāto vidi. Pietrūkst emocionāla atbalsta un sirsnības.

Agrāk biji ļoti romantiska un ticēji mūžīgi skaistām un romantiskām attiecībām, bet ir kāds notikums, kas ir radījis vilšanos romantiskās attiecībās. Taču tik un tā vēlies saņemt romantiskus apliecinājumus.

Augstas prasības intīmajās attiecībās, trūkst romantisma un maiguma, rutīnas klātesamība. Nedaudz redzama arī vientulības sajūta fiziskajās attiecībās. Seksuālā enerģija pozitīva, līdz ar to nav problēmu veidot sirsnīgas, stabilas attiecības, sakārtojot emocionālo pusi.

Neobjektīva paškritika pašai pret sevi un tai pašā laikā bailes no neobjektīvas kritikas un nosodījuma no malas.

Ķermenī uzkrāts diezgan daudz baiļu no bērnības, arī dzīves laikā.

Tev tik tiešām izdevies uztaustīt manas šī brīža sajūtas. Pēc dēliņa nākšanas pasaulē esmu nedaudz izšūpota no sava ierastā līdzsvara. Es – sieva, māte, sieviete. Mainījusies ikdiena un manas ķermeņa formas. Mācos tās pieņemt. Paldies! Kur rokrakstā redz traumas un bailes?

Tas ir dažādos burtos. Piemēram, baiļu indikators ir u burts, ja tā kājiņās metas cilpas, tālāk jau var apskatīt, kur bailes atspoguļojas. Piemēram, komunikācijā, bail būt atklātam, patiesam darbā, partnerattiecībās, bail darbā izpausties. Cilvēkam rokrakstā ir skaidri un gaiši redzams līderisms un vadītāja prasmes, bet drosmes nav un viņš slēpj savas vērtības. D burts ir personības burts, ar to ir visgrūtāk, tas bieži ir sašķobījies. Tur parādās nemiers ar sevi, vainas sajūta, paškritika, bailes no nosodījuma, bēgšana no problēmām, kāpšana uz grābekļiem, mēģinot kaut ko atrisināt ar vieniem un tiem pašiem līdzekļiem, kas nestrādā, neapmierinātība ar savu izskatu.

L burts norāda uz mūsu psihisko veselību, tur arī redz brīdinājumus, ja steidzami jāsāk piedomāt pie mentālās veselības. Burtos redz signālus, ko dod ķermenis, brīdinot par pārslodzi, saka – laiks atpūsties. Aizvainojumi ir b, a burtos. Mazajā g burtā redz, ja cilvēks ir uzlicis bloku attiecību veidošanai, negatīva seksuālā enerģija. K burtā redz, ja cilvēks ir sāpināts romantiskajās attiecībās, sāpīgs atraidījums, vilšanās, kas nav izdzīvota un atstāta ķermenī. T burtā ir redzama pašapziņu, mērķtiecību, attiecības ar mīļoto utt.

Kā grafologs veic rokraksta analīzi?

Katram rokraksta vilcienam ir atbilstoša rakstura iezīme. Piemēram, burti kuros ir ovāli, – ir svarīgi noteikt, kurā vietā ovāls tiek sākts rakstīt un kur tas beidzas, svarīga ir ovāla forma – vai tas ir ļoti apaļš, normāls vai dikti šaurs. Tiek apskatītas burtu savienojuma vietas, kāda ir kājiņa, cik gara tā ir. Kā cilvēks liek punktu uz i, nobeiguma lociņi ir vai nav. Tādām daudz sīkām detaļām tiek pievērsta uzmanība, ko pats cilvēks parasti nepamana. Parasti klienti rokrakstu vērtē no kopējā vizuālā izskata un tad viņiem ir vai nu smukais vai neglītais rokraksts. Es vienmēr uz to atbildu, ka nav neglīta rokraksta, jo rokraksts ir mūsu spogulis un tas nevar būt neglīts.

Kā mums rokraksta analīze var palīdzēt?

Pirmkārt, pēc rokraksta analīzes ir vieglāk saprast sevi, savu rīcību vai tieši pretēji, kāpēc es nerīkojos, it kā taču vajadzētu.

Ja attiecībās grib kaut ko mainīt, tad rokrakstu izanalizē abiem, un tur ir viegli ieraudzīt, kas ir tas, kas buksē, lai būtu labas attiecības.

Visbiežāk traucējošais ir neprasme atklāti izrunāties un to arī redz rokrakstā, ka abiem vai vienam ir grūtības būt atklātam savās emocijās. Ja, abiem kopā esot, es atklāju šīs “kārtis”, cilvēki uz situāciju skatās jau citādāk. Pārstāj sevi vai otru vainot, bet sāk mainīties paši. Man bieži klienti ir teikuši paldies par manu atklāto raksturojumu, jo tas ir devis impulsu sākt kaut ko mainīt. Tik bieži mēs it kā apzināmies, ka ir jāmainās, bet atliekam un neejam ārā no šķietamās komforta zonas. Un tad nāk tāds kā grūdiens no manas puses.

Rokrakstā var apskatīties arī attiecības ar bērniem. Bieži vecākiem liekas, ka viņi pazīst savu bērnu, bet tik bieži tur atklājas tik daudz īpašību, par kurām paši brīnās.

Par bērnu rokrakstu ir jau cits stāsts. Ja laicīgi apskatās bērna rokrakstu, varam novērst liekas problēmas. Piemēram, es pati savas deviņgadīgās meitas rokrakstā redzēju vainas sajūtu, bet sadzīvē un mūsu attiecībās es neko tādu nemanīju. Man ir iespēja jau laicīgi meklēt tam cēloni, kamēr tā nav attīstījusies vēl dziļāk. Ar rokraksta analīzi jau mēs neapstājamies, pēc tās ir iespējams uzsākt grafoterapiju.

Interesanti, pastāsti smalkāk, kas ir grafoterapija?

Senākā informācija par grafoterapiju ir meklējama 20. gadsimta trīsdesmitajos gados Francijā un tās pamatā ir ideja – visu, ko tavas smadzenes izpauž rokrakstā, var mainīt, liekot smadzenes pielāgoties jaunajam rokrakstam. Kā zināms, smadzenes ir muskulis, kuru varam trenēt. Grafoterapijas iedarbīgums skaidrojams ar to, ka smadzeņu apgabali katrs atbild par savām rakstura iezīmēm un, atkarībā no šo apgabalu aktivitātes, impulsi no smadzenēm uz rokas kustību ir dažādi. Grafologi dažādos eksperimentos ir izpētījuši, kā tas parādās rokrakstā. Mainot rokrakstu, rokas kustība sūta signālus atpakaļ uz smadzenēm, veidojot jaunus neironu savienojumus, kā rezultātā sanāk tāda kā pārprogrammēšana.

Grafoterapijas nepieciešamais minimums ir no trim nedēļām līdz trim mēnešiem. Grafoterapija ir gandrīz kā meditācija, rakstīšanas laikā visa uzmanība jāvelta jaunā burta pareizai rakstīšanai un vēl ieteicams sekot savām sajūtām. Tas ir regulārs darbs, kas jāveic katru dienu vismaz pa 15 minūtēm līdz rezultāta sasniegšanai.

Grafoterapija nav glītrakstīšanas kursi. Ja gribi kaut ko mainīt savā raksturā, nebūtu ieteicams ņemt glītrakstīšanas burtnīcu ar burtu paraugiem un mācīties tos visus pa jaunam. Tu taču negribēsi likvidēt tās labās rakstura īpašības, kuras esi izstrādājis dzīves laikā. Piemēram, a un d burtā mēdz būt interesantas cilpas, kuras ir radušās, lai tu būtu augsts profesionālis savā jomā, piemēram, tas var būt pārdošanas speciālistiem, advokātiem, bet viņiem tas nebojās attiecības ar sevi. Ar grafoterapiju mēs mainām konkrētas rakstura iezīmes. Piemēram, atbrīvojamies no greizsirdības un tā vietā liekam veselīgas romantiskas attiecības vai šarmu. Ceļam pašapziņu, bet neceļam savu ego. Mainot vienu burtu, rokrakstā noteikti izmainīsies vēl kāds burts vai pat vairāki. Tādēļ ir vērtīgi, ja šīs izmaiņas redz arī grafologs. Grafoterapija nav gluži brīnumtablete, un visu mēs ar to nevaram mainīt. Piemēram, dažādus emocionālos blokus vai stresu no ķermeņa ir jāizvada citiem ceļiem.

Tā kā esmu arī jogas fane, ar to nodarbojos jau 8 gadus, esmu sagatavojusi arī programmu emociju izvadīšanai, kas balstīta uz jogas asanām. Galvenais uzsvars tiek likts uz bailēm, jo no tām rodas viss pārējais, paškritika, vainas sajūta, noslēgtība sevī, neuzticēšanās, greizsirdība utt. Divas nodarbības ir sejas masāžai veltītas, – sejā ir milzīgi daudz sasprindzinājuma, stress. Tas viss ir jāņem ārā.

Var arī izmantot elpošanas vingrojumus. Elpojot mūsu ķermenis pats sakārtojas un atbrīvojas no tā, kas lieks, tur nevajag prāta analīzi pielikt, domājot kas un kādā secībā. Mūsu ķermenis ir ļoti gudrs. Ja mums nebūtu tik daudz prāta programmu, tad cilvēks būtu laimīgs un mīlestības piepildīts. Vēl es vadu grupas nodarbības, es tās saucu par uzticības grupām, kurās mācāmies runāt par sev jūtīgām tēmām, ieklausoties ķermeņa valodā. Grupas nodarbības palīdz būt kopā ar savu patieso dabu, atrast sevī spēku, drošību, prieku, mīlestību. Tas viss jau katram mums ir, tikai bieži dziļi paslēpts aiz baiļu sienas. Nodarbībās mēs sajūtam vienotību, mēs esam kā viens vesels. Tikai prāta programmas mūs sašķeļ un šķiro.

Kopumā sanāk, ka mēs paplašinām savu radīšanas diapazonu. Jo tas ir plašāks, jo vairāk brīnumu ienāk mūsu dzīvē.

Kā šī spēja tev dzīvē ir palīdzējusi?

Man nav bijuši nekādi izmeklētāju cienīgi stāsti par to, ka būtu kaut ko interesantu atklājusi vai kādu mīklu atminējusi, ieraugot cilvēku rokrakstu. Kad sāku mācīties, prakse sākās ar pirmo dienu, jo grafoloģiju apgūt bez reāliem rokrakstiem nav iespējams. Tad nu pirmā bija mana ģimene, sāku ar bērniem. Man viņi ir četri.

Atzīšos, biju ļoti pārsteigta par daudzām lietām, ko ieraudzīju viņu rokrakstos. Neskatoties uz to, ka daudz sarunājamies un pavadām kopā laiku, ir tādas lietas, ko es neredzu. Bērni ārpus mājas tomēr uzvedas citādi nekā mājās. Tas nenozīmē, ka tur bija kādas šausmas, bet tādas rakstura īpašības, kuras es nebiju pamanījusi. Un to visu ieraugot, es daudz labāk izprotu savus bērnus un viņu uzvedību.

Vislielākais ieguvums ir tas, ka kopš redzu cilvēku tik atklāti un patiesi, man ir mainījusies attieksme pret cilvēkiem. Noteikti tikai uz pozitīvo pusi. Es nedalu laba īpašība vai slikta, kā agrāk darīju.

Es tikai redzu to, kas traucē būt laimīgam, patiesam pret sevi un citiem. Mums visiem ir viena vēlme – būt laimīgiem.

Pateicoties savam darbam, laikam labāk ir teikt hobijam, es esmu satikusi daudz brīnišķīgus cilvēkus un tas mani iedvesmo!

Ar Agitu Puķīti sarunājās un pierakstīja: Laura Grīnvalde

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM