Toksiskās personības. Ja nu tas esi tu pats?
Kamēr cilvēks dzīvo autopilotā, viegli nokļūt toksiskās attiecībās. Viegli šajos piņķerīgajos paternos iekļūt, jo tos esam redzējuši augot – gan ģimenē, gan skolā, gan apkārtējā vidē. Grūtāk no tiem tikt ārā, bet – tiklīdz esi tos pamanījis, darbs var sākties. Un atgriezties toksiskā vidē, toksiskās attiecībās, kur ir manipulācijas, kritizēšana, izlikšanās, vairs nebūs vēlmes. Izkāpjot no nelabvēlīgas vides, atgriezties tajā būtu vēl sarežģītāk nekā izkļūt no tās.
Bieži vien lasām un runājam par cilvēkiem ar toksiskām uzvedības izpausmēm, it kā tie būtu nodalīti no mums: mēs vs. toksiskās personības. Un vispārējais ieteikums ir izvairīties no šādiem cilvēkiem, kas pašā būtībā ir pareizi, lai saglabātu mentālo veselību un veidotu labvēlīgu, auglīgu vidi jaunā kvalitātē.
Bet jau nu toksiskais cilvēks esi tu pats? Protams, tam vajag milzīgu drosmi – ieskatīties savām ēnām acīs, – tomēr patiešām izkļūt no toksiskām attiecībām varam tikai tad, kad spējam ieraudzīt, pamanīt un atzīt toksiskumu arī sevī. Viņi nav tur ārā. Viņi ir mūsu vidū. Un mēs esam viņu vidū. Bieži mēs paši esam viņi – toksiskās personības. Bet tādēļ jau ar sevi strādājam, lai transformētu arī savu nejauko es.
Apskatām dažādus toksisko personību tipus!
Vienā personībā var vienlaikus pastāvēt vairākas iezīmes.
Kontrolētājs
Šis tipāžs kontrolē visus un visu ap sevi. Viņš rada iespaidu, ka tu pats neko nejēdz, nevari izdarīt labi, pareizi. Kontrolētājs dara visu, lai panāktu, ka citi cilvēki lietas dara pa viņa prātam. Tā dēļ pat pielieto apcelšanu, izsmiešanu un draudus.
Guru
Cilvēks, kurš sevi uzskatu par gudrāku un pārāku par citiem. Viņš zina labāk. Augstprātīgs tipāžs, kam ir viedoklis par visu, turklāt “pareizais” viedoklis. Viņš tev uzmāksies ar nelūgtu padomu un uzspiedīs informāciju, kas ir aktuāla un interesanta viņam pašam.
Enerģijas vampīrs
Komunikācijā ar šo tipāžu ir sajūta, ka tiek izsūkta tava dzīvības enerģija. Ieklausies savās sajūtās. Ja arī tam negribas ticēt ar prātu, tavas sajūtas nemelo. Šiem cilvēkiem patīk drāma, viņi lielākoties ir pesimistiski un negatīvi noskaņoti, izlej savu žulti par dažādām tēmām, aprunā. Enerģijas vampīrs no tevis vēlas saņem empātiju, izpratni, līdzjūtību, tavu laiku atbalstu, bet tavu padomu nekad nepieņems un tavus sirdēstus neuzklausīs. Viņu neiepriecina citu panākumi.
Kritizētājs
Šie cilvēki kritizē ik uz soļa tuviniekus, kolēģus vai citus cilvēkus, ar ko ir tuvā saskarsmē. Vienmēr atradīs iemeslus, kādēļ kaut kas nesanāks un kaut ko nav iespējams izdarīt. Viņi nepieņem citu piedāvātās idejas un risinājumus. Tomēr, ja kādu cita ideju šis cilvēks ir pieņēmis un tā būs veiksmīgi realizējusies – pasniegs to kā savu ideju. Ja ideja izgāzīsies – vainos un izsmies tevi. Ir egoistiski, nepriecājas par citu sasniegumiem, turklāt mēģina atrunāt tevi realizēt tavus sapņus un idejas.
Moceklis
Moceklis nelūgts skrien un glābj citus, dara visu citu labā (jaucas citu dzīvē) un pēc tam pārdzīvo, ka neviens viņam nepalīdz un nepasaka paldies. Lai paceltu savu pašvērtības sajūtu, kritizē citus kā slinkus un neizdarīgus. Ja lietas neizdodas, moceklis par tām atbildību neuzņemas, bet vaino citus un gudri stāsta, kā vajadzēja pareizi.
Glābējs
Līdzīgi kā moceklis izpaužas glābējs – tas nedzīvo pats savu dzīvi, neredz lietas, ko risināt un ar ko nodarboties pašam, bet tā vietā zina, kā dzīvot citiem, jaucas to dzīvēs, mēģina visu iegrozīt pa savam un “palīdzēt”, uzskatot citus par nevarīgiem. Glābējam šķiet, ka pasaule bez viņa iesaistes apstāsies.
Narciss
Narcisam nepiemīt empātija, viņam nerūp neviens cits, izņemot sevi. Izteikti vērsts uz sevi. Narciss uzskata sevi par gudrāku un pievilcīgāku kā citi. Sarunas laikā, pat ja tā ir par tev nozīmīgu un sāpīgu tēmu, atgriezīs sarunu par sevi.
Viltus komplimentētājs
Šis cilvēks izteiks mānīgus komplimentus, lai realizētu savus slēptos un savtīgos motīvus. Šis personības tipāžs bieži citu nostāda neērtās situācijās.
Manipulators
Lai ievilinātu savos tīklos, manipulators sākotnēji izrāda īpašu uzmanību, interesi un patiku pret savu upuri. Kad upuris ir noticējis manipulatora labajiem nodomiem, manipulators sāk savu upuri kontrolēt un izmantot. Manipulējošie uzvedības modeļi var būt dažādi, bet viens no īpaši riskantajiem – sagrozīt upura patiesību un likt noticēt, ka ar pašu upuri kaut kas nav kārtībā (gaslighting – manipulācijas veids, kurā manipulators liek upurim apšaubīt savu uztveri, atmiņu un saprātu). Manipulators ļoti labi prot piesavināties cita enerģiju.
Upuris
Šie cilvēki ieņem upura pozīciju, nespēj saskatīt savu atbildību un iespējas dzīvot citādi, – viņu pasaules kārtību nosaka citi. Tādējādi šie citi ir arī vainīgie upura nelaimēs. Šeit gan var nodalīt tos upura lomas izdzīvotājus, kas nesaskata savu spēku, iespējas un atbildību pašam pieņemt sev labvēlīgus dzīves lēmumus un mainīt to, kas neapmierina, un tos upura lomas izdzīvotājus, kas upura lomu ir pieņēmuši kā aktiera masku, lai panāktu vēlamo rezultātu – šie personāži gan spēlē vainošanas spēlītes, jo neuzņemties atbildību par savu dzīvi un nostādīt citu vainīgā lomā ir izdevīgi, gan pastāvīgi melo.
Drāmas magnēts
Šis tipāžs barojas no drāmas un tenkām. Vienmēr kaut kas ir ne tā. Un tiklīdz viena problēma jeb drāma tiek atrisināta, nāk vietā cita.
Melis
Melis pastāvīgi melo – sākot no maziem, baltiem meliem līdz lielām nepatiesībām. Melis ir izcils manipulators, kurš izmanto tādas bīstamas tehnikas kā gazlaitingu un likšanu justies vainīgam.
Lasi arī: UPURIS-GLĀBĒJS-VARMĀKA. KARPMANA TRIJSTŪRIS
Raksta autore: IEVA SIMANOVIČA