Asociāciju spēks – dzīvnieku tēlu nozīme pašizziņā un grupu darbā
Viena no vārda “asociācijas” nozīmēm iekļauj psiholoģisku pamatu, proti, – kad skaidrojam kādu lietu, parādību, balstoties uz savu pieredzi, priekšstatiem, emocijām. Piemēram, kādam vārds “sikspārnis” asociējas ar tumsu un neglītumu, savukārt, kādam citam – ar mistēriju un vienpatību. Asociācijām mūsu dzīvē ir liela loma, jo tās ietver unikālus pārdzīvojumus, lietu redzējumu, uztveres īpatnības. Turklāt mums rodas vairāk vai mazāk spēcīgas asociācijas ar jebko, ar ko esam un pat neesam saskārušies. Pat, ja izdzirdam kādu nezināmu vārdu, tas mūsos var raisīt noteiktus priekšstatus, sajūtas.
Asociācijām ir plašs spektrs – tās ietver tēlus, darbības, skaņas, smaržas, krāsas utt. Ir svarīgi atcerēties – NAV pareizu vai nepareizu asociāciju – loģika, pamatojumi, sabiedrības pieņēmumi, standarti ir atmetami, kad raksturojam savas izjūtas.
Lai arī virspusēji skatoties, noteiktas lietas var veidot ļoti līdzīgas vai pat vienādas asociācijas daudziem cilvēkiem, teiksim, vārds “suns” – cilvēka draugs, dzīvnieks, mājas sargs, – tomēr, iedziļinoties, nonākam pie ļoti personalizētiem priekšstatiem, kas var būt kā apzināti, tā arī neapzināti. Kāds, domājot par suni, “redz” mazu, mīļu mājdzīvnieku, citam tas būs liels, enerģijas pilns radījums, bet vēl kādam – bīstams un draudīgs zvērs.
Mēģinot apzinātāk iepazīt savu asociāciju izcelsmi, kopsakarības, emocionālo fonu, iespējams labāk izprast sevī notiekošos procesus. Tāpēc dažādās psiholoģijas un izaugsmes praksēs uz to izzināšanu tiek likts liels uzsvars. Lielisks rīks šim procesam ir asociatīvās kārtis, kuras tiek pielietotas arvien plašāk. Asociatīvajās kārtīs ietvertie tēli, simboli un to interpretēšana spēj ļoti daudz atklāt par cilvēka dzīves nostādnēm, notikumu izpratni, mijiedarbību ar līdzcilvēku. Tas ir ļoti jaudīgs instruments, ko var izmantot pašizziņai ne tikai speciālista vadībā, bet arī pats savā laikā, telpā un tempā. Turklāt asociatīvās kārtis ir ne tikai interaktīvs rīks, bet arī aizraujošs, neordinārs un vizuāli stimulējošs.
Asociatīvās kārtis ir brīnišķīgs rīks darbā ar dažādām mērķauditorijām – kā pieaugušiem, tā arī jauniešiem. Tās var izmantot gan individuālā, gan pāru, gan grupu darbā.
Asociatīvo kāršu pielietošana:
- attīsta spēju runāt par savām emocijām un sajūtām,
- rada drošu vidi, tādējādi mazinot pastāvošos aizsargmehānismus,
- palīdz ieraudzīt esošo potenciālu un pieejamos resursus,
- veicina komunikāciju un mijiedarbību ar apkārtējiem,
- sekmē sevis izzināšanu un izprašanu,
- atklāj radošo un intuitīvo potenciālu.
Savukārt dzīvnieks ir ļoti spēcīgs un daudz ietverošs tēls jeb arhetips. Katram dzīvniekam ir ne tikai tieši viņam raksturīgās spējas, talanti un priekšrocības, bet daudzās kultūrās tiem tiek piedēvētas arī pārdabiskas īpašības. Darbs ar simboliskajiem attēliem, kas ietver zvēru vizualizācijas, ļauj veidot jēgpilnāku mijiedarbību. Dzīvnieku tēlu kāršu izmantošana sekmē dziļi personisku dialogu par būtisko un zemapziņas apslēpto. Tās atspoguļo mūsu personības, emociju un uzvedības aspektus, kas citādi varētu palikt nepamanīti. Šis process veicina dziļāku izpratni par sevi, palīdzot noteikt stiprās puses, ko izmantot, un vājās puses, ko attīstīt.
Grupu darbā dzīvnieku kārtis kalpo arī kā spēcīgs ledlauzis empātijas un saiknes veidošanai dalībnieku starpā.
Kad cilvēks izvēlas kārti, viņš ne tikai gūst ieskatu par sevi, bet arī par saviem līdzcilvēkiem.
Dalīšanās interpretācijās par izvēlēto dzīvnieku ļauj ne tikai ieraudzīt vēl neatklātas personības šķautnes, bet arī rast kopsaucējus (kopīgos saskares punktus), veicinot lielākas uzticības un pieņemšanas sajūtu grupā. Turklāt pārstāvēto dzīvnieku daudzveidība ļauj dalībniekiem novērtēt unikālās perspektīvas un pieredzi, ko katrs cilvēks spēj dot kopējam labumam. Neatkarīgi no tā, vai tiek apspriesta leoparda veiklība, pūces gudrība vai hameleona pielāgošanās spējas, grupas dalībnieki var vilkt paralēles starp dzīvnieku iezīmēm un savu dzīvi, veicinot dziļāku saiknes un izpratnes sajūtu.
Dzīvnieku kāršu izmantošana sevis izzināšanā un grupu darbā piedāvā radošu un saistošu pieeju personīgajai un profesionālajai attīstībai. Izmantojot bagātīgo dzīvnieku simboliku, strādājot ar asociācijām, cilvēks gūst vērtīgu ieskatu par sevi un citiem, aktualizējot savu intuitīvo un radošo potenciālu, tādējādi veicinot pašapziņu, empātiju un efektīvu komunikāciju. Dzīvnieku tēlos ietvertā ziņa var ne tikai iedrošināt, brīdināt, palīdzēt, bet arī atklāt pārsteidzošas lietas par mums – neapjaustas rakstura šķautnes, netipisku rīcību, citādu skatījumu utt.
Turklāt dzīvnieku kāršu izmantošana pārsniedz kultūras un valodas barjeras, tās iekļaujošā un ekoloģiskā veidā ļauj tikt klāt mūsu zemapziņai, kur savu pirmsākumu rod cilvēka potenciāla avots. Neatkarīgi no tā, vai tās pielieto korporatīvajā sanāksmju telpā, klasē vai terapijas sesijā, dzīvnieku tēlos ietvertā gudrība runā par universālo cilvēka pieredzi, atgādinot mums par savstarpējo saistību ar pasauli un mūsu pirmatnējo spēku.
Raksta autore: Lelde Zēna – Bakalaura grāds Sociālajā darbā. Biedrības DIA+LOGS komunikāciju un mācību vadītāja. Sertificēta trenere ar vairāk kā 20 gadu pieredzi neformālo nodarbību vadīšanā, psiho-sociālo konsultāciju vadītāja, 4 asociatīvo kāršu komplektu autore.
Uzzini vairāk un iegādājies Susurrando asociatīvās kārtis ŠEIT: