Ķeizargrieziena operācija un rētaudi
Sieviešu vidū bieži valda absurds mīts, ka dabīgas dzemdības var būt ļoti traumatiskas un prātīgāk ir izvēlēties ķeizargrieziena operāciju. Taču ķeizargrieziena operācija ir ne mazāks un bieži pat daudz, daudz lielāks pārbaudījums ķermenim, kā dabisks dzemdību process. Ķeizargrieziens ir ļoti nopietna operācija, kuras laikā tiek pārgriezti vairāki vēdera priekšējās sienas slāņi un arī dzemde. Un katra rēta var radīt nopietnas tālākas komplikācijas. Tāpēc rētu nekad nedrīkst atstāt bez ievērības! Tā var ietekmēt visu iekšējo orgānu stāvokli, jo rētaudi var veicināt dažādus simptomus:
- vēdera sāpes,
- muguras sāpes,
- klitorālās sāpes,
- sāpīgas dzimumattiecības,
- urīnceļu jūtīgumu,
- nejūtīgumu rētas apvidū,
- sāpīgus punktus ap rētu.
Rētas veido neelastīgus savienojumus, kas var mainīt pat iekšējo orgānu novietojumu, ietekmējot arī visu apkārt esošo orgānu darbību. Tie var ietekmēt pat kaulu un skriemeļu stāvokli. Rētaudi veidojas ne tikai ādas virskārtā, bet arī visos dziļākajos slāņos. Dzemdes rēta vēlāk var apgrūtināt arī tās apasiņotību. Katrai sievietei rēta var dzīt atšķirīgi. To ietekmē dažādi fizioloģiskie faktori. Taču jebkurā gadījumā par rētu ir jārūpējas, neatkarīgi no laika, kas pagājis pēc operācijas. Ja rēta dzīst labi, ap 6-8 nedēļām pēc dzemdībām var uzsākt vieglu rētas masāžu, ja ārsts ir apstiprinājis tās sadzīšanu.
Rētu masēt nav par vēlu arī daudzus gadus pēc dzemdībām, un tas būtu jādara pat obligāti!
Vislabāk rētas izstrādi un mobilizēšanu ir uzticēt speciālistam, kas tālāk arī var paskaidrot un iemācīt, ko ar rētu var darīt turpmāk dzīves laikā mājas apstākļos, lai bērniņa nākšana pasaulē neradītu nopietnas paliekošas sekas ķermenī.
Mīlestībā,
Zane
Raksta autore: Zane Vorma / www.sajuti.lv