Strādāt ar rokām un intuitīvo redzi. Saruna ar rīkstnieku, pirtnieku, sadzīves enerģētiķi, Saules rita turētāju Jāni Martinsonu
No senseniem laikiem cilvēkiem bijusi vajadzība atrast zemē ko apslēptu – metālus, alas, ejas, ūdeni. Viena no tādām metodēm ir rīkstniecība, kuru zinātniski pamatot tā īsti nav spējuši līdz pat mūsdienām. Rīksti var izgatavot „V” burta veidā, izmantojot vītola, kārkla, vīksnas, kļavas, ceriņa un riekstkoka zarus. Saņemot rokās rīkstes ragus, cilvēks pārvietojas, koncentrējot domas uz meklējamo objektu. Biolokācijai bieži izmanto arī metāla rīkstes, „L” burta veidā saliektas.
Katram rīkstniekam ir savs instruments. Mūsu planētu satur un caurvij vairāki zemes enerģiju režģi, kas ietekmē visu dzīvo būtņu, arī cilvēku, dzīvi un veselību. Spēju noteikt, kur atrodas ūdens āderes un to krustpunkti, varētu dēvēt par talantu, kuru iespējams izkopt līdz profesionālam līmenim. Jānis nepiedzima ar rīkstīti šūpulī, savas prasmes apguva pie Māra Zvauņa. Jānis noteikti iesaka apsekot zemes gabalu, pirms uz tā tiek būvēta māja, vai izpētīt dzīvokli, pirms izvieto mēbeles.
Kāpēc sāki interesēties par rīkstniecību?
Pirms kāda laika biju nolēmis iestādīt augļu kokus: ābeles, bumbierus, ķiršus. Sapirku stādus, veicu priekšdarbus, sastādīju. Nākošā dienā pirmais nokalta ķirsis, kā vēlāk noskaidrojās, biju iestādījis uz ūdens āderu krustpunkta – akas vietā. Tad nokalta bumbieres un ābeles nīkuļoja. Abas augļu koku rindas biju gandrīz perfekti uzstādījis uz ūdens āderes. Visi iestādītie augļu koki bija sasvērušies uz vienu pusi gandrīz vienādā leņķī un stāvus neauga. Ieguldītie finanšu līdzekļi un padarītais darbs – izkūpēja.
Pēc kāda gada nolēmu atrast rīkstnieku, lai atzīmē mājas vietu. Zemapziņā man bija nojauta, ka mūsu senči tā darīja. Atbrauca Māris, man bija dzimšanas diena, biju izdomājis sev dāvanu. Un pirmais, ko viņš pasaka, pārdod šo zemes gabalu, tev to nevajag. Augšējā zemes gabala stūrī ir viens uguns āderu krustpunkts, pie pašas sētas. Ideāla dīķa vieta un pagrabus arī var būvēt, mājai vietas nav. Izrādījās, ka šo vietu caurvij 108 ūdens āderes. Ne velti šajā apkaimē bieži mainījušies zemes īpašnieki. Tajā brīdī man radās interese par ūdens un uguns āderēm.
Pastāsti par āderu tipiem.
Es atrodu, uzrādu, atzīmēju divu āderu tipus – ūdens un uguns āderes. Pēc to nosaukuma, to būtību var jau viegli izprast. Viena ir ūdens stihijas pārvaldījumā, otra ir uguns stihijas pārvaldībā. Par metāla priekšmetu atrašanu, tas jau ir mazliet savādāk. Uzdodot konkrētu jautājumu, atbilde būs, tikai jautājums ir sajūtu kalibrācijā, formulējumā. Es pats sadarbojos ar L veida darba rīku. Tā veidota no divu veidu metāliem, iestrādāts koka rokturītī. Es personīgi strādāju ar vienu rāmīti (daži to dēvē par rīkstīti). Ir rīkstnieki, kuri izmanto divas vienlaicīgi. Strādājot ar divām var noskaidrot uzreiz ūdens āderes virzienu. To pašu var izdarīt arī ar vienu, uzdodot jautājumu, uz kuru pusi plūst ūdens.
Ūdens aizskalo visu – veselību, spēkus, labklājību, attiecības, mājas, iestādītu koku, pat cilvēka dzīvību. Starp ūdens āderēm veidoja pārtikas pagrabus. Uz ūdens āderēm plānoja guļbūvju sienas. Uz ūdens āderēm labi aug ūdens stihiju augi. Latvijas teritorijā tas noteikti ir gurķis. Arī bērziem patīk ūdens āderes. Mežaparkā reiz pētīju skudru pūžņus, lielākā daļa atrodas uz ūdens āderēm. Ja ūdens āderes ir mājas iekšpusē, izvairieties no tām, gultas vietu ieplānojiet citur.
Uguns ādere dod spēku. Svētelis (stārķis) izvēlas stabus, kokus, kuri ir uz uguns āderu krustpunkta, vai ļoti tuvu tam.
No tā arī viņam šis senais nosaukums. Agrāk, plānojot mājas vietu, skatījās pēc dabas, – tur, kur svēteļa ligzda, tur jābūt skurstenim. Mūsu senči bija saudzīgi resursu tērēšanā, lietošanā. Ja jāceļ māja, tad tā jābūvē vislabākajā vietā. Uz uguns āderu krustpunkta ir labi ieplānot skursteņa vietu. Tam ir daudzi praktiski plusi, ziemā ir nepieciešams mazāk malkas. Šeit man arī ir pieredze ar malkas patēriņu, kurinot pirts krāsni. Krāsnis mūrējis viens un tas pats cilvēks, konstrukcijas veids tāds pats, līdzvērtīgs krāsns tilpums un akmeņu daudzums.
Tajā vietā, kur skurstenis ir uz uguns āderes krustpunkta, malkas patēriņš jūtami mazāks, salīdzinot ar otru krāsni, kas nav nedz uz ūdens, nedz uguns āderes. Jo uguns ādere dod cilvēkam daudz spēka, enerģijas; ja tās ir par daudz ilgā laika posmā, tas jau vairs nav tik labi. Vecie sildmūrīši bija izveidoti uz vienas uguns āderes, lai slimības vai kādu raižu gadījumā ir iespēja izgulēt miegu un atjaunot spēkus, dziedināties. Uguns ādere dod spēku mājai, dod spēku cilvēkiem, mājas enerģētika ir spēcīgāka, tur ir patīkamāk uzturēties. Uz uguns āderes ierasti lika plīts vietu, jo pārtika, uz tādas plīts pagatavota, uzlādējas un kļūst enerģētiski spēcīgāka, cilvēkam maltītei pietiek ar mazāku pārtikas daudzumu.
Uguns ādere palīdz tiem augiem, kas ir uguns stihijā: tomāts, paprika, čili. Uz ūdens āderes ļoti labi aug ūdens stihijas augi: gurķi. Ja vieta atļauj un ir ūdens ādere, – atsevišķa siltumnīca gurķiem, otra siltumnīca tomātiem uz uguns āderes. Tad noteikti būs lielāka raža. Stādot augļu kokus, izvairāmies no ūdens āderēm, – paša pieredze.
Āderes ietekmē dzīvos organismus dažādi. Kaķis izvēlas guļvietu uz āderu krustpunktiem. Suns cenšas gulēt no āderēm brīvā vietā. Virs ūdens āderu krustpunktiem baros pulcējas odi, mušiņas.
Kādas ir pazīmes, kad cilvēks guļ uz ūdens āderes?
Daži tic, ka otrajā stāvā āderes nedarbojas. Dzīvo kaut divdesmitajā stāvā, bet tās ietekmē. Tāpēc nebūtu labi gulēt uz āderes. Pazīmes ir: slikti guli, smags miegs, murgi, no rīta pamosties bez spēka. Jau pusdienlaikā jūties noguris no darba. Guļot uz ūdens āderes, šķietami bez pamata rodas arī hroniskas iesnas. Ir grūti noteikt diagnozi, kaite nepadodas terapijai ar parastiem līdzekļiem.
Kā savā īpašumā atrast uguns āderi?
Pamēģini pēc sajūtām izvēlēties ugunskura vietu. Ļoti ticams, ka instinktīvi nokļūsi uz uguns āderes. Iemācīties atrast āderes var ikviens, kam kanāls puslīdz vaļā. Pavēro bērnus, tie bieži spēlējas uz uguns āderēm. Pēc tam vari pasaukt mani, es pateikšu, vai esi atradusi īsto vietu.
Tu mēri enerģētiku arī pārtikas produktiem, ūdenim?
Ja produktu pērc pa tiešo no zemnieka, tas ir enerģētiski vērtīgāks, nekā tas, ko pārdod pārpircējs. Tāds ēdiens zaudē daļu tajā esošās enerģijas. Savulaik tas pat izmērīts. Eksperimentu veicu kopā ar rīkstnieku Māri Zvauni. Kāposts, ko ar mīlestību un rūpību audzējis zemnieks, – tā enerģētiskais lauks bija +2,5 metri. Taču tad, ja šo pašu kāpostu pārdeva nevis zemnieks, bet starpnieks, enerģētiskais lauks saruka uz pusi. Mazinājās enerģija, jo šis pārdevējs kāroja nopelnīt uz audzētāja rēķina. Jo vairāk pārpircēju, jo mazāk spēka saņem no šādas pārtikas.
Tu esi apsekojis ari daudz Latvijas avotus! Kuri ir, tavuprāt, vērtīgi?
Pie Ulbrokas ir avots, kura ūdeni nevajag dzert. Tas atņem enerģiju. Pie Cēsīm ir avotiņš un tā enerģētiskā vērtība ir nulle. Tas neko nedod, bet neko arī neatņem. Siguldā Saltavota ūdens ir labs sirdij, Šlokenbekā – acīm, Karaļavotā ir vesela buķete – vēzim, acīm, kuņģim. Tukumā pie Melnezera avota ūdens palīdz kuņģim. Nevajag baidīties ņemt avota ūdeni pie garāžas. Tukumā tā ir. Cilvēki brīnās, kad es tur piestāju un paņemu ūdeni. Bet cilvēks ir piebūvējis garāžu pie avota, nevis otrādi.
Tevi aicina uz īpašumiem, redzi daudz sētu. Vai ir vietas, kur viss ir kā pēc grāmatas?
Daļa veco lauku īpašumu, sen celtās mājas ir uzceltas labākā iespējamā vietā. Uz uguns krustpunkta skurstenis, pa sienu perimetru ūdens āderes. Ir mājas, kur sienu garums arī pakārtots ūdens āderēm. Vecie pagrabi starp ūdens āderēm. Pirmais rādītājs – pēc akas atrašanās vietas pagalmā. Ja kādai no mājas sienas plaknēm perpendikulāri atrodas aka, tad pietiekami liela iespēja, ka ūdens ādere šķērsto māju. Ir vēl neizskaidrojams fizikas fenomens par guļbūvju baļķu noturību virs ūdens āderēm, baļķi iekapsulējas. Uz vecām saimniecības ēkām vai kādām citām būvēm var redzēt izveidojušās plaisas uz apmetuma. Plaisas ir izveidojušās precīzi uz ūdens āderēm.
Kā notiek āderu noteikšanas process?
Procesam ir jāsagatavojas, jābūt mierīgam prātam, labam enerģijas daudzumam, jānoskaņojas, jābūt tīram arī no kafijas, apreibinošām vielām. Darba instruments rīkstīte vai svārstiņš, noteikumi tie paši, tikai atšķiras atbilžu sniedzēji. Ja rodas nepieciešamība strādāt ar svārstiņu, tad ir jānoskaidro vai vispār ir ļauts.
Nākošais solis ir atbilžu sniedzēju noskaidrošana, un tad ir paša lēmums, vai turpināt. Enerģijas apmaiņas princips. Strādājot ar svārstiņu, lai iegūtu atbildi uz korekti formulētu jautājumu, ir jādod sava daļa enerģijas apmaiņai atbilžu sniedzējiem. Nosakot ūdens un uguns āderu vietas, pietiekams enerģijas daudzums, brīva galva no liekām domām. Jāsāk ar jautājumu, vai drīkst šajā konkrētajā vietā to darīt. Sevis nofokusēšana, esmu tīrs precīzs instruments. Mērķis ir noteikt uguns un ūdens āderu atrašanās vietu, atzīmēt to, tas nes pienesumu, labumu konkrētam cilvēkam un sabiedrībai kopumā. Lietderīgi ir sadzīvot ar šiem dabas resursiem.
Baznīcas ceļot, izmantoja āderu starojumu, lai baznīcā būtu laba akustika. Reiz minēji, ka Brīvības piemineklis atrodas zīmīgā vietā.
Krustneši, kad iekaroja mūsu zemi, arī apsekoja mūsu senču svētvietas. Lielu daļu svētvietu iznīcināja, daļu neatrada. Lielākā daļa seno baznīcu ir uzceltas senču svētvietu atrašanās punktos. No tā laika iekarotāju skata punkta, tas ir viens no veidiem, kā piesaistīt okupētās teritorijas iedzīvotājus kristietībai. Šūnu atmiņa jau pastāv, senču senči gāja uz tām vietām svinēt Saules rita svētkus, veikt rituālus, plānot darbus, darīt labu, runāt ar senču veļiem un lūgt palīdzību, padomu, lai senči tajā saulē palīdz. Veļu kultūra un izpratne, veļu rituāli, nekas līdzīgs citās kultūrās līdz šīm dienām nav palicis.
Līdzīgi ir ar Saules svētku svinēšana Indijā. Senču svētvietas ierasti tika novietotas uz uguns āderu krustpunktiem, lai daba palīdz un ir lielāka jauda. Uz uguns āderēm skan labāk, skaņu viļņi un intensitāte pārvietojas savādāk, tāpēc arī šis, fizikas vēl neizskaidrotais fenomens, ir novērojams baznīcās. Uz uguns krustpunktiem konstruēja altārus, kādā baznīcā altāris ir uz viena uguns krustpunkta, ir baznīcas, kur ir divi, arī trīs. Un uz tādu baznīcu ir patīkami iet, trīs uguns krustpunkti dod spēku, telpā ir pozitīva aura, skaņa pārvietojas labāk, ir omulīgi. Uguns āderu ietekme, starojums, ir viens no neapzinātiem iemesliem, kāpēc cilvēki vispār uz turieni dodas, un šeit ir mazs nopelns kristietībai vai tās egregoram.
Brīvības piemineklis ir ideālā vietā novietots, trīs uguns krustpunkti, apkārt divi uguns apļi.
Apskatot sākuma Brīvības pieminekļa projektu, var redzēt, ka bija paredzēti divi apļi ap pieminekli, atļāva būvēt vienu. Abi apļi bija uzprojektēti precīzi uz uguns āderu apļiem. Otrs uguns āderu aplis ir lielāks, tas skar abās pusēs gājēju ietvi. Fenomenāli, cik spēcīga vieta, cik varas, cik ideoloģijas pāri mūsu zemei, un joprojām viss ir kārtībā. Mums vajag brīvību, nevis brīvībai pieminekli.
Ar Jāni Martinsonu sarunājās un pierakstīja: Laura Grīnvalde