Četras dabas stihijas. kura dominē tevī?
Zeme, ūdens, gaiss, uguns. Četras dabas stihijas un elementi mūsos, kas daudz par mums pastāsta.
Visas šīs stihijas ir tevī. Ne tikai viena
Tikai – kuras ir vairāk, kuras mazāk, kuras par daudz, kuras trūkst. Dzīves laikā personības psiholoģijā stihiju īpatsvars ir mainīgs. Lai gan bāze paliek, cilvēka raksturs var mainīties līdz nepazīšanai. Un tas ir normāli. Mēs attīstāmies. Attīstot visus šos elementus sevī, iegūstam dārglietu – harmoniju. Un harmonija – tā ir veselība, gan fiziskā, gan emocionālā un garīgā.
Arī horoskopa zīmes katra atbilst savam elementam. Bet tas nenozīmē, ka tas ir nemainīgs lielums, vai ka visu dzīvi dominē noteikts dabas elements tavā personības tipā. Elements var būt mainīgs, atkarībā no tevis paša uzņemtā dzīves kursa, dzīves apstākļiem, audzināšanas bērnībā, notikumiem dzīvē, aktuālajām mācībstundām un transformācijām. Ja elementi nav līdzsvarā un kāda ir krietni par daudz vai par maz, var piedzīvot izdegšanu, slinkumu, nedrošību, veselības problēmas, kas savas autentiskas un baudāmas dzīves dzīvošanai itin nemaz nenoder.
Vairs nekas nav akmenī kalts, kas attiecas uz tavu personību. Tu pats vari izmantot zināšanas un apzināti kādu no trūkstošiem elementiem pastiprināt. Piemēram, ja trūkst pamatīguma, noteiktības savos lēmumos – Zemes elementa, – tad to apzināti izstrādāt un veicināt. Ja pārāk viegli un bieži aizsvilies, dominē Uguns, – to var apdzēst ar ūdeni. Viena no Ūdens elementa stiprākajām īpašībām ir sapratne. Jālūko, kā sekmēt izpratni par lietu kārtību un citu emocijām – vai tā būtu regulāra meditācija, kas nomierinās kvēlojošās liesmas, vai izziņa ar citu rīku palīdzību.
Iepazīsti un sajūti, kurš elements dominē tavā pasaules redzējumā!
ZEME – stabilitāte
Horoskopa zīmes – Vērsis, Jaunava, Mežāzis
Trumpji:
- Stabils un konsekvents
- Strādīgs
- Praktisks
- Precīzs
- Lojāls
- Loģisks
- Empātisks
Trūkumi:
- Nicinošs
- Pārlieku piesardzīgs
- Spītīgs
- Grūtības adaptēties
Zeme ir sievišķā stihija. Māte Zeme. Zeme saistās ar pamatīgumu, atbalstu, stabilitāti. Tā ir visstabilākā no visām stihijām, pati paredzamākā un arī pati pieņemošākā. Ne velti tad, kad nonāc grūtākā dzīves brīdī vai arī vajadzīgs garīgs un fizisks spēks, ir nepieciešama sazemēšanās – saiknes ar Zemi izveidošana. Tā ir kā drošs un nomierinošs mātes klēpis.
Zeme ir mūsu ķermenis un uzticēšanās pašiem sev. Bieži vien, meklējot savas patiesības garīgajā ceļā, aizmaldāmies no paša pamata, kas jāsakārto, lai veiksmīgi dotos tālāk. Tā ir mūsu dvēseles māja – ķermenis. Visa pamats, fiziskais, emocionālais un garīgais veselums, kas tomēr sākas no fiziskā veidola – lai ķermenis spētu elpot, būtu paēdis, izgulējies. Ja Zemes elements nav līdzsvarā, ķermenis kļūst spēkā vājš, var zaudēt svaru vai tieši otrādi – uzņemt par daudz, rodas kaulu un muskuļu problēmas.
Ne tikai sirdsbalss, arī ķermenis ir intuitīvs. Caur ķermeni varam saņemt atbildes, brīdinājumus (piemēram, tik vienkārša lieta kā nogurums). Ķermenis glabā mūsu pieredzi un reaģē vienādi, kad sastopas ar līdzīgu pieredzi, pat ja ar prātu kaut ko noliedzam. Ieklausies sava ķermeņa balsī! Zemes stihija pārstāv paļaušanos uz savu ķermenisko intuīciju.
Zeme pārstāv arī darbu, pacietību un izturību. Zemes cilvēks nemeklē vieglāko ceļu, lai izšmauktu, bet gan ar savu pacietību un izturību noved iesākto līdz galam. Ja Zemes stihija ir līdzsvarā, nav grūtību uzturēt ģimeni un veidot biznesu. No šī izriet vēl kāds Zemes stihijas spēks – pārticība. Zeme ražo, nodrošina pārtiku, kas savukārt veido stabilitātes un drošības izjūtu. Bet jāiesēj un jāstāda pašam, kur lieti noder jau minētās īpašības – strādīgums, pacietība un izturība. Ar Zemes stihiju saistīta arī interesanta jēdzienu spēle – karmas jēdziena cēloņi un sekas, – ko sēsi, to pļausi.
Zemes cilvēka spītība un neizšķīdināmā pārliecība var būt gan stiprā, gan vājā puse. Stiprā – kad vajag noturēt savu mugurkaulu un stingro pārliecību par lēmumiem, kas savukārt rada cieņu līdzās esošajos, bet vājā, kad dzīvē noderētu būt plūstošākam, atļauties palaist grožus vaļā un ļauties plūsmai. Zemes cilvēks ir ļoti kontrolējošs un ar zobiem un nagiem ieķēries savās pārliecībās. Līdz ar to pārmaiņu vējos negaidītos un šķietami nevēlamos pavērsienus uztvers emocionāli sāpīgāk.
Zemes cilvēks neaizrausies ar tukšu sapņošanu – tā vietā uzstādīs konkrētus un skaidri definētus uzdevumus ceļā uz savu mērķi. Jā, arī viņam ir sapņi, bet te no Zemes cilvēka ir ko pamācīties – viņš māk tos realizēt. Kā ķerties pie darba, negaidot, ka no pažobeles izlīdīs rūķītis, kurš visu izdarīs tavā vietā.
Var šķist, ka Zemes cilvēks ir garlaicīgs sausiņš. Tomēr tā nav. Ar mākslu, dizainu un skaisto Zemes cilvēks ir uz tu, viņam patīk radīt. Viņa omulīgajās mājās ciemiņi jūtas gaidīti, tomēr Zemes cilvēks uzmanās, ko pielaist sev pavisam tuvu klāt. Viņš ir tik empātisks, mīlošs un gādīgs, ka ne tik godīgi noskaņotie var to izmantot.
ŪDENS – emocijas
Horoskopa zīmes – Vēzis, Skorpions, Zivis
Trumpji:
- Empātisks
- Saprotošs
- Aizrautīgs
- Piedodošs
- Pielāgoties spējīgs, plūstošs
Trūkumi:
- Nestabils
- Neracionāls
- Lētticīgs
- Trūkst pašapziņas
- Nosliece uz depresiju
Ūdens ir sievišķā stihija, kas saistīta ar jūtām, emocijām, interesi par dziļumu. Ūdens kā elements precīzi atspoguļo, kāds ir cilvēka raksturojums, kam vadošā ir ūdens stihija. Ūdens ir plūstošs, paļāvīgs. Tas pielāgojas un vienlaikus ir ļaušanās brīvībā – šeit un tagad, nedzenoties pēc panākumiem un lētas slavas. Būšana paļāvībā, ļaušanās mirklim. Vērošana, kur tas tevi nes.
Paraugāmies uz upi! Tā plūst un atrod ceļu starp katru šaurāko eju, apskalo akmeņus, tiek tiem veiksmīgi pāri. Tai nav šķēršļu. Cita īpašība – ūdens rada nomierinošu efektu, tā virspuse jeb redzamā daļa rādās mierpilna, kamēr dzelmē notiek aktivitātes. Tieši tāpat ar ūdens stihijas cilvēku – no skata rāms, kaut gan cilvēka iekšiņa, emociju pasaule virmo un mutuļo, dzīvi skatot kā piedzīvojumu. Upes ūdens apņem, apskalo, apmīļo jebkuru objektu, ko sastop savā ceļā.
Ūdens stihijas cilvēks ir empātisks, citus dziļi izprotošs un piedodošs. Reizēm tas var nākt pašam par grūtumu, uzticoties ne tam, kurš ir to godīgi pelnījis. Šeit pašam sevi jāvēro un jāmācās neatdot sevi visu otram, bet atcerēties par savām vēlmēm un vajadzībām. Ūdens cilvēks ir maigs un jūtīgs. Mazliet par daudz līdzjūtīgs, ja neprot nošķirt, kur sākas viņš pats un beidzas rūpes par citiem. Vispirms parūpējamies paši par sevi, tad varam dot otram – tā veidojas harmonija! Lielā apgūstamā mācība – robežu uzstādīšana un noturēšana.
Ūdens ir visos ķermeņa šķidrumos. Ja ūdens elements nav līdzsvarā, cilvēks bieži saaukstējas, slimo ar astmu, asins recēšanas problēmām.
Ūdens stihija palīdz atlaist pagātni, visu lieko, kas mums vairs neder, uzsākot jaunu plūdumu – jaunu dzīvi. Jo tā nudien ir – dzīvojam laikā, kad vārdam “liktenis” vairs nav tās stingrās, nospiedošās būtības, vienas dzīves laikā izdzīvojot vairākas, un intensīvi atbrīvojoties no karmas vezumiem un nesumiem, ko esam iepriekš sastrādājuši. Ūdens to visu aizskalo, notīra, uzspodrina jaunā kvalitātē. Ūdens ne tikai ļaujas un pieņem, – tas rada jauno, pacietīgi kaļot akmeni. Esam paši sava likteņa lēmēji visā, kas iespējams, bet ļaujamies tajā, ko piedāvā Visums.
GAISS – intelekts
Horoskopa zīmes – Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs
Trumpji:
- Neatkarīgs
- Domājošs
- Asprātīgs
- Šarmants
- Elastīgs
- Bezrūpīgs
Trūkumi:
- Nekonsekvents
- Egoistisks
- Negodīgs
- Manipulatīvs
Gaiss ir vīrišķā stihija, kas ir nepārtrauktā kustībā un domāšanas procesā. Tā ir pašizpausme un komunikācija. Katrs lēmums ir rūpīgi pārdomāts, tēma izzināta, līdz ar to gaisa cilvēks atrod nestandarta risinājumus un redz kopainu tur, kur citi to nespēj saskatīt. Bet tas nav smags darbs, tam ir piešķirta viegluma dvesma. Vienlaikus viņi ir brīvi, gaisīgi, mainīgi un priecīgi. Atraktīvi, sociāli aktīvi, veido jaunus kontaktus. Tad kādēļ gaisa stihijas bagātam cilvēkam minētas tik pretrunīgas īpašības? Jo tādi ir viņi paši – gaiss, vēja pūsts, var būt tik atšķirīgs! Vieni ir racionāli, gudri un draudzīgi, kamēr citi – neorganizēti un vēsi.
Gaisa cilvēks vienlaikus var strādāt pie vairākiem jautājumiem, tomēr arī viņam ir ieteicams salikt lietas pa plauktiņiem un risināt vienlaicīgi vienu jautājumu – tā viņa intelekta spējas izpaužas jo spēcīgāk. Starp citu, strukturizēt ir viena no gaisa elementa spēcīgākajām prāta īpašībām.
Gaiss ir atbildīgs par kustību un elpu. Ja gaisa elements nav līdzsvarā, rodas nervu darbības traucējumi, depresija, asinsspiediena un plaušu problēmas, muskuļu sāpes.
Gaisa elementa cilvēki ir asprātīgi un šarmanti, izteikties un izklaidēt publiku spējīgi, tādēļ jebkuru ballīti padarīs atraktīvāku un košāku. Publikā – lieliski, bet ja sastopies romantiskās attiecībās ar cilvēku, kuram svaru kausos gaisa elementa ir par daudz, var nākties saskarties ar jūtu vērtības noniecināšanu. Cilvēkam, kuram ir pārāk daudz gaisa elementa, saistības nav tik saprotamas, kā citiem. Attiecības gaisa otrai pusei mēdz būt smagas, ko vēl jo grūtāku padara gaisa cilvēka jaudīgās manipulatora spējas. Bet smagi ir tikai otrai pusei.
Gaiss pats peldas vieglumā un bezrūpībā. Gaisa stihijas cilvēks neseko tradīcijām, tās viņam šķiet liekas. Viņš nedarīs lietas tikai tādēļ, ka tā ir pieņemts vai vienmēr bijis. Tas pats ar uzskatiem par jebkuru citu jomu, piemēram, politiku vai vēstures izpratni, tādēļ līdzās esošajiem gaisa cilvēks var šķist radikāls.
UGUNS – drosme un kaisle
Horoskopa zīmes – Auns, Lauva, Strēlnieks
Trumpji:
- Harizmātisks
- Izlēmīgs
- Kaislīgs
- Fokusēts
- Drosmīgs
- Uzņēmīgs
Trūkumi:
- Dusmīgs
- Atriebīgs
- Egoistisks
- Augstprātīgs
- Neuzticīgs
- Greizsirdīgs
- Viegli aizkaitināms
Uguns ir vīrišķā stihija, līderisma elements. Uguns silda un uguns dod gaismu, bet cilvēki ar vadošo uguns elementu ir dzimuši līderi, kas uzņemas iniciatīvu un droši iet uz mērķi. Uguns stihijas cilvēkus var apzīmēt tieši ar šo pašu vārdu – ugunīgi. Tas ietver sevī kaisli, uzņēmību, intensitāti, dinamiku, spēku, jaudu, pašpārliecību, ambīcijas un neatkarīgumu. Uguns elementam piemīt spēja transformēt, – šie cilvēki spēj jebkuru nepatīkamu situāciju pārvērst ieguvumā, tas ir – saredzēt labumu ļaunumā, gūt pieredzi un apgūtas mācībstundas, nevis piesaitētas traumas, ko vilkt līdzi visa mūža garumā.
Ja uguns stihijas cilvēks neprot šo iedzimto māku pareizi lietot, notiek otrādi – kaisle tiek pārvērsta dusmās, aizkaitināmībā par sīkumiem, greizsirdībā un arī kontrolēšanā, apsēstībā ar otru cilvēku. Lai uguns būtu dzīvotspējīga, tai nepieciešami citi elementi. Gaiss to padarīs vēl spēcīgāku, savukārt zeme piezemēs, nomierinās, darīs stabilāku. Uguns cilvēki mēdz būt neuzticīgi, viegli sekojot vilkmei un iekārei, egoistiski domājot par savu tieksmju apmierināšanu, un aizmirstot par citu jūtām. Kaislē un apsēstībā pats sevi var sadedzināt.
Uguns elements fizioloģiski dedzina toksīnus. Ja uguns elements nav līdzsvarā, cilvēks salst, slimo ar drudzi, ādas slimībām, diabētu un mentāliem traucējumiem.
Uguns enerģija var būt īpaši apburoša un harizmātiska. Ja cilvēks strādā ar sevi un vada savu uguns stihiju veselīgā gultnē, tam piemīt gluži vai superspējas, jau minētā enerģija, jauda, izlēmība, drosme un aktīvā mērķtiecība, un paralēli – prieks un aizrautība, entuziasms it visā, ko viņš dara. Apzinātam uguns cilvēkam neuzticības faktors nostrādā pilnīgi pretēji – viņi ir godīgi, tieši un uzticami. Cilvēki, uz kuriem var paļauties. Šāds personības tipāžs uzticamību tur augstā vērtē, godādams arī to, ko ir apsolījis pats sev.
Raksta autore: Ieva Simanoviča