Kā daudzbērnu mammai atrast laiku sev?
Nu jau rit ceturtais mēnesis, kopš esmu kļuvusi par daudzbērnu mammu. Milānai ir 10 gadi, Hugo – 3 gadi, Mateo – 4 mēneši. Es vadu divus uzņēmumus, darbību piebremzējot tik uz dažām dienām, kad piedzima Mateo. Vadu online grupas un individuālās terapeitiskās sesijas. Jogoju, eju pastaigās, lasu grāmatas, mācos valodu, tiekos ar man mīļiem cilvēkiem.
Cik bieži es uzdodu sev jautājumu – kā atrast laiku sev? KATRU dienu!
Manuprāt, daudzbērnu mammas ir īstas varones. Nopietni! Dažreiz, kad nolaižas rokas, es vienkārši sev saku: “Iedomājies, kāda malacīte tu esi? Tiksim galā arī ar šo situāciju!”.
BET…
Arī supervaroņiem ir nepieciešamas rūpes par sevi. Ģimenes dzīves burzmā atrast laiku sev var būt grūti, taču ļoti svarīgi.
Esmu gatava padalīties ar tevi ar saviem knifiņiem, kā daudzbērnu mātei veltīt laiku sev.
1. Nosaki savas prioritātes
Tu nekad neizdarīsi VISU, un tas nemaz nav nepieciešams. Dažādos dzīves posmos mums ir atšķirīgas prioritātes, un mūsu uzdevums ir iemācīties tās noteikt un ievērot.
Jā, man gribētos katru mēnesi aiziet uz 3 stundām uz SPA, bet šobrīd viena no manām prioritātēm ir Mateo barošana ar krūti, un Mateo nevar izturēt tik ilgi bez manis. Pagaidām. Līdz ar to es izvērtēju un ieplānoju sev vienu stundu masāžai. Es nešaustu sevi par to, ko tagad nevaru. Tikko dēls būs gatavs mani palaist uz 3-4-5 stundām, es noteikti savās prioritātēs ielikšu 3 stundu SPA. Prioritāro jomu un uzdevumu noteikšana palīdzēs koncentrēties uz svarīgām lietām un nezaudēt savu enerģiju sīkumos.
2. Plāno savu laiku
Kopš 2019. gada ar klientiem praktizēju tehniku – instrumentu “Laimes kalendārs” (www.laimeskalendars.lv), kura galvenā ideja ir: sākumā jāieplāno sava LAIME un pēc tam viss pārējais.
Līdz ar to, plānojot savu mēnesi uz priekšu, izveido sev grafiku svarīga uzdevuma veikšanai – t.i., ieplāno laiku personīgām aktivitātēm, pat ja tās ir tikai 15-30 minūtes dienā.
Ja tu neieplānosi laiku sev, tu noteikti to aizpildīsi ar mājas rūpēm un bērnu uzmanību! Tās, kuras vispār neplāno savu laiku – ir laiks iemācīties to darīt! Kad tev ir daudz bērni, tas vairs nav izvēles jautājums, bet gan obligāta ikdienas funkcija.
3. Saliec atvaļinājumu grafiku
Ieplāno laicīgi sev īsas brīvdienas. Pat nedēļas nogale bez bērniem var atjaunot tavu emocionālo līdzsvaru. Vai, piemēram, manā šī brīža stadijā – arī viena stunda nedēļā tikai sev ir ļoti nozīmīgs enerģijas atjaunošanas resurss. Kad es jūtu, ka “jau sāk palikt visa par daudz”, es vienkārši saku “STOP” un meklēju stundu sev.
4. Deleģē pienākumus
Sadali uzdevumus starp ģimenes locekļiem. Iespējams, vecāki bērni var uzņemties noteiktus pienākumus, atbrīvojot tevi no liekām raizēm. Atceries, ka bērnu tēvs arī ir uzņēmies šo lomu – būt par TĒTI. Un šī loma ietver sevī ne tikai “mamuta nešanu mājās”, bet arī laiku ar bērniem, palīdzības sniegšanu mājas jautājumos u.c.
Ļoti bieži daudzbērnu mammas tik ļoti iedzīvojas supervarones lomā, ka vēlas visiem “pierādīt, ka ar visu tieku galā pati”. Un tādā veidā nodara sev un savām attiecībām milzīgu kaitējumu. Kad vīrietis jūtas nevajadzīgs, viņš meklē šo “esmu vajadzīgs” sajūtu citur. Iesaisti savu partneri bērnu audzināšanā un aprūpē! Un laika atrašanā sev.
5. Iesaisti bērnus
Iekļauj bērnus savā ikdienas darbā. Kopā varat nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, gatavot ēst un uzkopt māju, klusām palasīt grāmatu, organizēt tējas pauzi utt. Bērni “traucē” tad, kad nesaņem vajadzīgo uzmanības devu. Katru reizi, kad klāju galdu, es mazo Hugo lūdzu man palīdzēt. Skaidrs, ka es varu visu izdarīt pati. Bet ir tik jauki redzēt, kā no mazotnes vīrietis vēlas būt noderīgs un viņam ļauj to darīt.
6. Ievies rīta rituālu
Man ļoti palīdz tas, ka es ceļos ātrāk par visiem. Es pavisam noteikti biju visīstākā “pūce” pirms bērnu piedzimšanas, bet, līdz ar Milānas dzimšanu, ātri pārtapu par agro putniņu. Man ļoti patīk, ka es varu klusumā pagatavot rīta kokteili un brokastis visiem, paveikt tos darba darbiņus, kuri prasa īpašu koncentrāciju, sakārtot pirmo stāvu, izmazgāt matus, sapucēties ikdienai. Es dievinu šo rīta stundu! Dažām sievietēm ļoti patīk tieši no rīta meditēt, lasīt grāmatu, klusumā iedzert tēju, jogot vai paskatīties kādu video. Izveido savu rīta rituālu!
7. Ej svaigā gaisā
Atceries, ka sievietei pilnīgi noteikti ir nepieciešama uzlāde no dabas! Tur ir mūsu patiesā enerģija. Iziešana svaigā gaisā ar bērniem nāk ne tikai par labu veselībai, bet arī dod iespēju nedaudz atpūsties no ikdienas rutīnas. Ļoti vērtīgi ir arī palūgt partnerim, lai kādreiz viņš iet pastaigā ar bērniem, kamēr tu vari pabaudīt dabas klusumu arī viena pati, jo dažreiz pastaigas ar “skaļiem” bērniem var vēl vairāk nogurdināt.
8. Taisi tehnoloģisko pauzi
Tā dēļ, ka daudzbērnu mammām ir tik daudz darba, ka neredz to galu, daudzas sievietes vienkārši paslēpjas sociālajos tīklos. Un tad tie iesūc… Ierobežo laiku, ko pavadi sociālajos tīklos, šķirstot Instagram vai TikTok lenti. Tas tev palīdzēs atbrīvot papildu minūtes lietām, kas tev tiešām ir svarīgas. Iemācies novērtēt klusumu no “kārtējās informācijas devas smadzenēm”!
9. Atrodi “līdzīgās”
Iesaku atrast citas daudzbērnu māmiņas. Dalīšanās ar padomiem, komunikācija ar tām, kas “saprot” tavus priekus un izaicinājumus, var būt īsts atbalsts. Bieži vienkārši izrunāšanās un savu “problēmu” atlaišana dod enerģiju visai nedēļai.
10. Meklē prieku mazās lietās
Man, piemēram, dažreiz ļoti palīdz ātra lasīšana (10-15 min), tējas tase ar medu, kādas filmas skatīšanās, ēst gatavošana, īsā pastaiga – aplis apkārt mājai, pusotras stundas “miers”, visai ģimenei kopā skatoties kādu multfilmu u.c. Es parasti klientēm iesaku sagatavot sarakstu: Kas ir tas, kas tevi var “ātri uzlādēt?”. Pielikt to pie ledusskapja, lai vajadzības gadījumā nav jādomā, kā lai tagad sev palīdz, bet var uzreiz izvēlēties konkrētu punktu no saraksta un tūlīt pat to realizēt!
Atceries, ka rūpes par sevi nav greznība, bet gan nepieciešamība!
Tavs partneris, tavi bērni pilnīgi noteikti būs pateicīgi un priecīgi par tavu fizisko un emocionālo labsajūtu.
Seko šiem padomiem un atrodi laiku sev savā daudzbērnu mammas krāsainajā dzīvē!
Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā