Pāriet uz saturu

Kā sevi atbalstīt emocionāli ar ēteriskajām eļļām

Kā sevi atbalstīt emocionāli ar ēteriskajām eļļām

Aromterapija jeb ārstniecība ar ēteriskajām eļļām ir gana sena un, izzinot klasisko aromterapiju, var gūt ieskatu aromterapijas plašajā pielietojumā un lieliskajos rezultātos.

Es savā praksē ar drošām, izpētītām ēteriskajām eļļām sniedzu atbalstu tieši emociju un domu iepazīšanā. Kā tas strādā? Jau iepriekš rakstīju par to, kas ir ēteriskās eļļas un aromterapija, cik sena ir šī pieeja, šoreiz vairāk par to, kā ēteriskās eļļas ietekmē mūsu ķermeni un emocijas.

Ēteriskās eļļas ir iegūtas no augiem, atdalot aromātiskās daļiņas, kas dažādos augos atrodas dažādās daļās, droši ieslēgtas dziedzeros. Piemēram, citrusaugļos ēteriskās eļļas atrodamas mizā, ārstniecības augos – visbiežāk uz lapām. Bet tāpat ēteriskās eļļas ir atrodamas gan saknēs, gan koksnē, gan sveķos un arī ziedpumpuros.

Ēterisko eļļu sastāvā atrodamas no desmitiem līdz simtiem komponenšu, kas iedalās plašākās grupās kā esteri, ketoni, aldehīdi un citi. Unikālais ēterisko eļļu sastāvs ir tas, kas veido to aromātu un iedarbību, kas nav atkārtojama laboratorijā, jo pat ar jaunākajiem mērinstrumentiem iepazīstot ēteriskās eļļas, vienmēr paliek maza daļiņa ēterisko eļļu komponenšu, kas nav notveramas un izmērāmas. Ēterisko eļļu sastāvs nosaka to iedarbību, kas var būt ļoti plaša – pretvīrusu, pretspazmu, antidepresantu, nomierinoša, atsāpinoša, cirkulāciju uzlabojoša un vēl daudzas citas.

Ēteriskās eļļas iedarbojas, tās ieelpojot, kā arī drošā koncentrācijā uzklātas uz ādas. Ieelpojot ēterisko eļļu komponentes nokļūst elpceļos, asinsritē un arī kairina ožas nervu – tādā veidā veidojot pozitīvas asociācijas, sajūtas vai gluži pretēji – negatīvas, ja aromāts nav patīkams vai atgādina ko netīkamu. Caur ādu uzņemot ēteriskās eļļas, tās primāri nonāk audos, pēc tam asinsritē.

Jāatzīmē, ka ēterisko eļļu daba ir gaistoša un pat, ja lietojam ēteriskās eļļas uz ādas, tās arī ieelpojam.

Praksē es pielietoju drošas aromterapijas principus:

  • Lietot testētas augstākās pieejamās kvalitātes ēteriskās eļļas, kas visbiežāk ir ekoloģiskas, bioloģiskas vai no savvaļā augušiem augiem;
  • Lietot ēteriskās eļļas, kas atbilst visiem nepieciešamajiem kritērijiem, sākot ar auga latīņu nosaukumu, ēteriskās eļļas ieguves veidu, vietu un atbilstošas auga daļas izmantošanu.

Šo ievērot ir būtiski, jo, mainot kādu no aspektiem, mainās arī ēteriskās eļļas sastāvs un var nesagaidīt vēlamo ārstniecisko rezultātu un gluži negaidīti var sastapties ar kontrindikācijām.

Lai atrastu atbilstošu ēterisko eļļu klientam, sarunā tiek noskaidroti aktuālie jautājumi, kā arī pārliecinās par potenciālo kontrindikāciju gadījumiem, no kuriem izplatītākie ir:

  • Gaidību, krūts zīdīšanas periods,
  • Epilepsija,
  • Paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens,
  • Paaugstināts jūtīgums vai alerģijas.

Atmetot nedrošās eļļas, klientam tiek piedāvāts iepazīties ar atbilstošu ēterisko eļļu atlasi, no kurām klients izvēlas sev patīkamās eļļas, kuras, veidotas gala produktā, var kalpot par atbalstu tālākajā ceļā.

Ja nedodies pie profesionāļa, kā sev palīdzēt drošā veidā mājas apstākļos?

Aromterapija, pielietota drošā veidā, var būt atbalsts gan trauksmainos stāvokļos, gan depresijas vai baiļu risināšanai.

Šeit neliels ieskats populārāko un drošāko ēterisko eļļu klāstā, kam sekos ieteikumi drošā lietošanā.

Citrusu ēteriskās eļļas būs labs atbalsts emocionālam pacēlumam, vieglumam, it sevišķi tumšajā gada periodā:

• mandarīna (citrus reticulata, svaigi spiesta no mizas),

• apelsīna (citrus sinesis, svaigi spiesta no mizas),

• citrona (citrus limonum, svaigi spiesta no mizas, fototoksiska, nav piemērota lietošanai uz ādas saulē, kā arī jāņem vērā potenciāls ādas jūtīgums),

• greipfrūta (citrus paradisum, svaigi spiesta no mizas, viegli fototoksiska).

Citrusu ēteriskās eļļas ir ļoti gaistošas un tās ir labi tīrā, tumša stikla pudelītē savienot ar ko noturīgāku, lai paildzinātu to patīkamo aromātu, piemēram, kādām no tālāk aprakstītajām eļļām.

Jau zināmā lavanda (lavandula angustifolia, tvaika destilācija no ziedgalvām) ir plaši pielietojama ēteriskā eļļa ar zemu risku lietošanā. Dabiskas un augstvērtīgas lavandas ēteriskais aromāts var pārsteigt – tam nav nekā kopīga ar tik plaši sastopamiem kosmētiskiem produktiem, uzlabotiem ar lavandas aromātu, bet ne ēteriskajām eļļām.

Lavanda var atbalstīt, atbrīvojot no sasprindzinājuma un nemiera, tā palīdz pievērsties sev. Lavanda var būt piemērota depresijai, emocionālam šokam, panikai, fobijām, hroniskam stresam. Tā stabilizē emocijas, risina emocionālu konfliktu, veicina nervu sistēmas atjaunošanos.

Lavanda manā skatījumā ir aromterapijas karaliene – ar to sākusies modernā aromterapija Francijā. Tās pielietojums ir tik plašs un iedarbība tik efektīva, ka tai ir godpilna pirmā vieta aromterapijas praksē. Lavandu neiesaka lietot gaidību pirmajā trimestrī. Zīdaiņu kopšanā ēteriskās eļļas nebūtu jālieto vispār, pat visdrošākās, izņemot īpaši izsvērtus gadījumus.

Ģerānijas (pelargonium graveolens, tvaika destilācija no ziediem, kātiem, lapām) ēteriskā eļļa ir līdzsvarojoša, tā dod miera un harmonijas sajūtu, atbrīvo no depresijas, ceļ pašapziņu. Palīdz pārvarēt zaudējumu, stabilizē emocijas, risina saspringumu, stresu, nemieru.

Ģerānijas ēteriskā eļļa ir pielietojama no trešā grūtniecības trimestra un lietojama zemās koncentrācijās – aromāts ir ļoti izteiksmīgs!

Pačūlijas (pogostemon cablin, tvaika destilācija no fermentēta auga lapām) ēteriskā eļļa iedarbojas nomierinoši, palīdz tikt galā ar stresu, uzlabo pašsajūtu. Veicina harmoniju, romantiku, garīgi uzmundrina, palīdz pret stresu, saspringtiem nerviem, risina nedrošības sajūtu, trauksmi, pārlieku jūtīgumu, bailes, mentālu nestabilitāti, kompulsīvu uzvedību.

Pačūlija ir austrumu maģiskais aromāts – tai piedēvētas naudu un veiksmi piesaistošas īpašības, kā arī pačūlija tiek atzīta kā afrodīzijs.

Rozes (rosa damascena, ieelpojama 3 vai 5% koncentrācijā, tvaika destilācija no ziedlapām) ēteriskā eļļa ir viena no vērtīgākajām ēteriskajām eļļām. Jūtu aromāts, iedarbojas nomierinoši uz centrālo nervu sistēmu, palīdz pret bezmiegu un depresiju.

Mitoloģijā sarkanu rožu rašanās saistīta ar mīlas dievieti Afrodīti. Tās uzplaukušas krūmos, kur Afrodītes asaras sajaukušās ar mīļotā Adonīsa asinīm. Kleopatra lietoja rožu eļļu kā vienu no sava skaistuma noslēpumiem.

Cipreses (cupressus sempervirens, tvaika destilācija no skujām, zariņiem) ēteriskā eļļa rada drošības, līdzsvara sajūtu, noņem psiholoģiskus kompleksus, attīra garu, mazina bailes no pārmaiņām.

Cipreses staltums siltajā dienvidu saulē – kādas asociācijas raisa šāds tēls? Man ciprese vienmēr asociējusies ar vieglumu, spirgtumu un spēju rīkoties. Cipreses ēterisko eļļu iesaka nelietot gaidību laikā, jo tās iedarbība fiziskajam ķermenim ir vērsta uz cirkulācijas veicināšanu.

Neliels ieskats tajā, kā sevi atbalstīt emocionāli ar patīkamo ēterisko eļļu aromātu

Ieteikums – lieto tikai tās ēteriskās eļļas, kas ir patīkamas!

  • Ja nepieciešams ātrs emocionāls atbalsts, vienu pilienu ēteriskās eļļas uzpilina uz vatītes un veic vairākas dziļas ieelpas.
  • Tāpat var veidot aromrullīšus – 10 ml tumša stikla pudelītē ar rullīti iepilda bāzes eļļu, piemēram, vīnogu kauliņu vai jojoba un pievieno sev tīkamu ēterisko eļļu kombināciju līdz 10 pilieniem, ko ieelpo pēc vajadzības un droši uzklāj arī uz ādas mazos laukumos.
  • 3-5 pilienus ēteriskās eļļas, pievienojot ēdamkarotei bāzes eļļas, var veidot sev patīkamu vannas eļļu. Šāda deva būs vienai vannošanās reizei. Lietošanā vannā izvairās no kairinošām ēteriskajām eļļām.
  • 1-3 pilienus ēteriskās eļļas pievieno difuzoram un izkliedē telpā 15 minūtes ne biežāk kā reizi stundā.

Ja savu ceļu aromterapijā tikai sāc, tad ieteikums ir sākt ar visdrošāko ēterisko eļļu, piemēram, lavandu un kādu citrusu un sākt ar viszemāko iespējamo devu – tā pārliecināsies par savu jūtīgumu, kā arī panāksi vēlamo efektu.

Ja nepieciešams uzlabot miega kvalitāti, ēteriskās eļļas ieelpo stundu pirms miega, bet miega laikā guļamtelpā ēteriskās eļļas nav klātesošas. Lieliski atbalsta lavandas, apelsīna ēteriskās eļļas.

Ēteriskās eļļas var būt palīgs panikas lēkmju laikā. Ja zini, ka tādas piedzīvo, tad vēlams sagatavoties – atrast sev patīkamas eļļas vai to maisījumu un sev ērtā veidā nēsāt tās līdzi, lai pie pirmajām sev atpazīstamajām pazīmēm, veiktu vairākas dziļas ieelpas.

Ja piedzīvo stresa situācijas vai trauksmainus stāvokļus, iesaku veidot patīkamas asociācijas ar savām ēteriskajām eļļām – ikdienā ieelpojot vienu ēterisko eļļu vai to maisījumu, dari to apzināti. Apzināti sajūti sev patīkamo smaržu, izbaudi to, vizualizē sev patīkamus, drošus scenārijus, kultivē patīkamo sajūtu, tādā veidā ar smaržas atmiņu varēsi sev palīdzēt trauksmainos brīžos – atliks tikai pasmaržot sev patīkamo aromātu un būs vieglāk atgriezties pie sevis un līdzsvarota stāvokļa.

Lai arī ēteriskās eļļas ir 100% dabīgas, tomēr to lietošanā ir nepieciešams ievērot piesardzību. Iepazīstot ēterisko eļļu profilus, izmantojot tās drošā veidā – drošās koncentrācijās un biežumā, potenciālais ieguvums ir liels un praksē pierādīts kā ilgtermiņā iedarbīgs.

Aromterapija ir tas gadījums, kad zālēm nav jābūt rūgtām.

Raksta autore: Anna Melbārde / Rapid Transformational Therapy® (RTT®) praktiķis

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM