Kas ir dabīga un kas – sintētiska kosmētika?
Kosmētikas patērētāji aizvien vairāk izprot dabīgās kosmētikas ieguvumus pār sintētisko kosmētiku. Ieguvējs ir gan kosmētikas lietotājs, gan arī vide, ja produkts ir iepakots dabai draudzīgā materiālā. Dabīgās kosmētikas globālā tirgus vērtība pagājušogad sasniegusi 39 miljardus ASV dolāru un prognozes rāda, ka šī vērtība stabili augs katru nākamo gadu*.
Kāda īsti ir starpība starp dabīgu un sintētisku kosmētiku?
- Par dabīgu kosmētiku uzskata tādu, kurā vismaz 95% izejvielu ir dabīgas izcelsmes. Ne vienmēr šīs izejvielas tīrā formātā pieejamas dabā, bet to izcelsmei ir jābūt dabīgai. Piemēram, ādas un matu kopšanas līdzekļos bieži izmantotā frakcionētā kokosriekstu eļļa (caprylic/capric triglyceride) dabā nav sastopama, bet tā ir iegūta no kokosriekstu eļļas taukskābēm, kuras tiek atdalītas un tālāk pakļautas esterifikācijas procesam, lai iegūtu vieglas tekstūras, netaukainu, ādu mīkstinošu un mitrinošu eļļu;
- Dabīgas kosmētikas sastāvā visbiežāk atradīsi augu izcelsmes aktīvās vielas, kas ir minerālvielām un vitamīniem bagātas, tādējādi uzlabo ādas stāvokli ilgtermiņā;
- Dabīgas kosmētikas sastāvā nedrīkst būt silikoni, PEG, parabēni, sintētiskas smaržvielas, krāsvielas, kā arī naftas pārstrādes blakusprodukti, piemēram, vazelīns;
- Konvencionālās kosmētikas sastāvu regulē Regula (EK) Nr. 1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem, bet tā pieļauj arī dažādu sintētisku iepriekšminēto izejvielu izmantošanu, piemēram, silikonus, ko uz iepakojuma varat atpazīt pēc šādiem nosaukumiem – dimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane utt. Silikoni rada ļoti patīkamu, zīdainu sajūtu uz ādas, taču šī sajūta ir īslaicīga; silikoni pārklāj ādu ar neelpojošu kārtu un tie nesatur nekādus vērtīgus vitamīnus vai minerālvielas, kas reāli uzlabotu ādas vai matu stāvokli;
- Konvencionālā kosmētika bieži satur produkta konsistenci uzlabojošas izejvielas, kam nav pievienotās vērtības ādas stāvokļa uzlabošanā, piemēram, klasisks sejas krēma sastāvs būtu ūdens, emulgators, biezinātājs, silikoni, PEG, smaržviela un konservants – tie radīs patīkamu sajūtu un tekstūru, taču nav nevienas aktīvās vielas, kas ādu reāli pabaro, mitrina un ļauj tai kļūt veselākai;
- Konvencionālā kosmētika atstāj postošāku ietekmi uz vidi, daudzas no sastāvdaļām, piemēram, triklozāns, kas ar kanalizāciju nonāk augsnē un vidē nesadalās, sastāva dēļ ir bīstamāks augiem un dzīvniekiem, kā augu izcelsmes izejvielas.
Jāatzīst, ka dabīga kosmētika gan ne vienmēr nozīmē, ka tās ražošanā tiek saaudzēta vide. Dabīgā kosmētikā ir atļauts izmantot jebkādu palmu eļļu, arī tādu, kas tiek ražota plantācijās, kuru dēļ ir izcirsti meži un apdraudēta vietējās savvaļas daudzveidība. Tāpat, dabīga kosmētika bieži vien tiek iepakota iepakojumos, kas nav pārstrādājami. Un diemžēl arī pārstrādājamas plastmasas iepakojuma iespējamais pārstrādes cikls visbiežāk ir 2-3 reizes**, tad tas paliek neizmantojams un tiek utilizēts atkritumu poligonos, kur nesadalās ļoti ilgi.
Mūsdienās ir pieejama dabīga kosmētika arī videi draudzīgos iepakojumos, piemēram, kartona, alumīnija vai stikla flakonos, no kuriem pēdējie divi materiāli ir pārstrādājami bezgalīgi.
Jāatzīst, ka viss vienmēr ir mērenībā. Kā mums mācīja farmācijas studijās – zāles no indes atšķir deva. Uzpilinot uz ādas 100% tīru ēterisko eļļu, var iegūt apdegumus, tāpat, lietojot konvencionālo kosmētiku periodiski, nekas slikts nenotiks. Bet dabīga kosmētika būs efektīvāka ilgtermiņā.
Kā lasīt kosmētikas sastāvu?
Vai arī tev ir gadījies paņemt veikalā kosmētikas līdzekli un ar lielu interesi sākt pētīt tā sastāvu? Bet te pēkšņi attopies, ka sastāva vietā ir gatavā ķīniešu ābece. Kas ir butyrospermum parkii butter vai cera alba? Kāpēc šo nosaukumu vietā neraksta vienkārši shea butter un beeswax jeb šī sviests un bišu vasks? INCI nosaukumus (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) jeb starptautisko kosmētisko izejvielu nomenklatūru 1973. gadā izveidoja Amerikas asociācija Personal Care Products Council (PCPC) ar mērķi standartizēt visu kosmētikas izejvielu nosaukumus.
Kādēļ tas nepieciešams?
Viens no iemesliem, piemēram, lai Latvijā ražotās un uz citām valstīm eksportētās kosmētikas izejvielas varētu izlasīt un viegli saprast jebkura kosmētiku uzraugoša institūcija visā pasaulē. Vēl viens iemesls – lai kosmētikas ražotājam ir viegli orientēties piedāvāto izejvielu tirgū. Jo izejvielu ražotāji savām izejvielām bieži vien piemēro pašu izveidotus preču nosaukumus, lai atšķirtos no pārējiem izejvielu ražotājiem. Savukārt mums kā kosmētikas ražotājiem tas sarežģī iepirkumu, jo šo nosaukumu ir ļoti, ļoti daudz un tajos visos orientēties nav iespējams. Taču, apskatot izejvielas INCI nosaukumu, uzreiz ir skaidrs, kas ir šī izejviela. INCI nosaukumi ir kombinēti no latīņu un angļu valodas. Augu izcelsmes izejvielām tie parasti sakrīt ar auga sugas latīniskajiem nosaukumiem, piemēram piparmētras ēteriskā eļļa ir mentha piperita oil. Uz kosmētiskā līdzekļa iepakojuma INCI nosaukumi ir atrodami dilstošā secībā pēc katras sastāvdaļas daudzuma konkrētajā produktā. Visbiežāk kā pirmo izejvielu atradīsiet attīrītu ūdeni, dažādus hidrolātus un augu eļļas. Vai surfaktantus jeb putojošās vielas, ja tas ir šampūns vai dušas želeja. Pa vidu parasti atrodami dažādi biezinātāji, piemēram, augu vaski, tad emulgatori, produkta performances uzlabotāji, visbeidzot seko aktīvās vielas (vitamīni, augu ekstraktu koncentrāti), krāsvielas un smaržvielas jeb ēteriskās eļļas.
Kā orientēties visos šajos izejvielu nosaukumos un kā saprast, kas ir labs un kas nē?
Mūsdienās ir ļoti ērti pieejamas dažādas aplikācijas, kas izdara šo darbiņu tavā vietā. Piemēram, INCI Decoder mājaslapa vai INCI beauty aplikācija, kuru ērti iespējams lejupielādēt telefonā un, esot veikalā, noskenēt interesējošo produktu svītru kodus. Šādas aplikācijas gan ne vienmēr izšķiro nianses, piemēram, tur visus sulfātus var rādīt kā sliktus, kaut gan dažādi sulfāti pēc iedarbības, to ietekmes uz ādas var ļoti atšķirties (piemēram, maigais un no kokosriekstu eļļas iegūtais sodium coco sulphate ir ādai daudz draudzīgāks kā sodium lauryl sulphate). Bet vismaz lielo kopbildi noteikti var ieraudzīt – ja vairāk kā trešdaļa izejvielu ir sarkanā krāsā, noteikti ir vērts apdomāt, vai šo līdzekli izvēlēties.
Atsauces
- * https://www.statista.com/statistics/673641/global-market-value-for-natural-cosmetics/
- ** https://blog.nationalgeographic.org/2018/04/04/7-things-you-didnt-know-about-plastic-and-recycling