Pāriet uz saturu

Pirts kā apzināts, personīgi nozīmīgs transformācijas process. Saruna ar pirtnieku Vilni Lejnieku.

Pirts kā apzināts, personīgi nozīmīgs transformācijas process. Saruna ar pirtnieku Vilni Lejnieku.

Pirts latviešiem vienmēr bijusi lielā godā. Dainas to sauc par Māras pirti. Pirtī cilvēks sevi dara citu – palīdz pirts gars un prasmīgs pirtnieka pieskāriens – caur ūdeni un uguni, zīmēm, dainām un citiem palīgiem. Uz sarunu aicinu lielisku pirtnieku – Vilni Lejnieku.

Kāds bija tavs ceļš līdz pirts meistaram?

Skaists. Šobrīd atskatoties – skaists, interesants, aizraujošs. Tanī brīdī, pirms 12 gadiem, gan tā nešķita. Bija tikai ļoti liela vilkme, vēlme, izzināt un saprast, iet līdz galam, neskatoties ne uz ko. Rezultātā biju viens no pirmajiem septiņiem profesionāli kvalificētiem pirts meistariem Latvijā. Skan lepni. Bet, protams, izglītības apliecība apliecina tik zināšanas – prasmes tika un joprojām tiek iegūtas ikdienas darbā – pirtī. Piedalījos pirtnieka un pirts meistara apmācību programmas veidošanā. Biju pasniedzējs Pirts skolā un sešus gadus arī tās direktors. Nebija viegli, bet ļoti patika, un esmu pateicīgs par gūto pieredzi. Bet, kā minēju, mācīšanās nekad nebeidzas. Katra diena pirtī nāk ar jaunu situāciju, bagātinot iemaņas un pieredzi. Un turpinām arī dalīties gūtajā pieredzē – pirts mākslā.

Pirts skolā, uzsākot mācības, audzēkņus brīdināju, ka no visām atkarībām ir iespējams atbrīvoties, bet no pirts gan nē. Ja pirts paņem – tad līdz mūža galam. Un kāpēc gan tai pretoties? Kāpēc pretoties miesas un gara tīrībai? Pirts ir visunikālākais līdzeklis uz zemes šīs tīrības iegūšanai. Un, kā zināms, vieglāk un lētāk ir veselību un pašsajūtu uzturēt līmenī nekā to atjaunot. Laimīgi un spēcīgi veselībā un garā ir tie, kuriem pirti apmeklēt ir iespēja regulāri. Regularitāti gan nosaka katrs pats – pēc apkārtējiem apstākļiem, pēc vides kurā ikdienā atrodas. Jo tā smagāka, nogurdinošāka, spriedzes un stresa pilnāka, jo biežāk tiek apmeklēta pirts. Pirts process, pirtī veiktās procedūras, tiek piemērots katram individuāli pēc vajadzības.

Kā pirts ietekmē cilvēka veselību un pašsajūtu?

Garīgie procesi, kas notiek pirts procedūru laikā, nav ne izmērāmi, ne aprakstāmi, tos var tikai sajust, turklāt ļoti individuāli. Paplašinās cilvēka apziņa. Šķiet, ka elpot var brīvāk un dziļāk, redzēt skaidrāk un tālāk, dzirdēt skaidrāk. Fizioloģiskos procesus gan var aprakstīt un tie ir arī krietni pētīti. Nozīmīgie būtu – stiprina imūnsistēmu un vielmaiņu, trenē un stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, stimulē serotonīna izdali, kas atbild par garastāvokli, samazinot stresa līmeni, palīdz atbrīvoties no emocionālās spriedzes, uzlabo ādas stāvokli.

Viss sākas ar nodomu! Kā gatavoties pirtiņai?

Gatavošanās pirtij notiek gan fiziski, gan emocionāli. Paēst vieglāk kā parasti, nedaudz vairāk dzert ūdeni. Tā, lai nav pārēdies, bet nav arī bada sajūtas. Ūdeni iesaka izdzert pāris stundas pirms pirts, līdz pat diviem litriem, bet, ja ūdens netiek pietiekoši dzerts ikdienā, tad tas var būt par daudz. Tāpēc iesaku dzert to nedaudz vairāk kā parasti. Un ēst mazāk kā parasti. Noskaņoties pirts dienai emocionāli iesaku jau sākot no brīža, kad tā tika pieteikta vai rezervēta. Tas palīdzēs pirts dienai ritēt kvalitatīvāk un rezultāts būs vislabākais. Vienkārši ir, ja pirts procedūras paredzētas atpūtai.

Sarežģītāk, bet vērtīgāk, ja uz pirti tiek braukts ar vēlmi risināt sasāpējušas fiziskas vai emocionālas tēmas, sajūtas. Tad gan arī jāmeklē pirts meistars, kurš prot caur pirti šādi palīdzēt. Latvijā tādi ir. Es arī esmu viens no tiem.

Ja ir pieņemts apzināts lēmums strādāt ar sevi, kādas situācijas var risināt caur pirts procedūrām fiziskā un garīgā līmenī?

Būtībā visu, kam pats cilvēks ir gatavs. Pirts vide palīdz ātrāk un veiksmīgāk rast atrisinājumu. Tā nav kā vizīte pie psihologa vai psihoterapeita, bet pirts meistaram tomēr jābūt pietiekoši zinošam un prasmīgam strādāt pirtī ne tikai ar pirts slotām, ķermeņa skrubjiem vai maskām. Gadu gaitā ir sakrājies daudz piemēru, kā caur pirti var palīdzēt sakārtot fizisko un emocionālo stāvokli. Ir dzirdēts teiciens, ka viens šāds pirts apmeklējums var atsvērt desmit apmeklējumus pie psihologa (ja nemaldos tā autors ir Juris Batņa). Man visspēcīgāk atmiņā palicis gadījums, kad pirtiņas beigās jauns vīrietis, uz lāvas guļot, skaļi pieņēma lēmumu dzīvot. Zināju, ka cilvēks ir iegrimis depresijā, bet tobrīd nezināju, ka tas ir tik nopietni. Bet visbiežāk cilvēki pirtiņā “skatās nākotnē” – t.i , pēc jau sasniegtā un esošā novērtēšanas, tiek “kalti” un stiprināti jauni nodomi un plāni. Un, lai arī reizēm tas šķiet tur pat vai neiespējami, pirtī nodomātais realizējas ātri.

Ko var pirtī transformēt?

Ja ir zināms, kas ir enerģija, tad noteikti ir zināms, ka pastāv enerģijas nezūdamības likums. Tas nosaka, ka kopējais slēgtā sistēmā esošais enerģijas daudzums laikā nemainās, neatkarīgi no tā, kādi procesi sistēmā norisinās. Tas nozīmē, ka enerģija nezūd un nerodas no jauna, tā tikai pārvēršas no vienas enerģijas veida citā vai pāriet no viena ķermeņa uz citu. Šis likums gan attiecināms uz fiziku un mehāniku, ar nosacījumu, ka nav mijiedarbības ar apkārtējo vidi vai citām ārpus tās esošajām sistēmām. Nav sarežģīti, ja to izprot. Domas un emocijas arī ir enerģija. Un tās ir iespējams transformēt jeb pārveidot.

No negatīvā uz pozitīvo, no liekā uz vajadzīgo. No dusmām uz prieku, no naida uz mīlestību, no nevarības – spēkā, no sāpēm – pateicībā. Metodes un paņēmieni tam ir dažādi un katrs atrod sev pieņemamāko, saprotamāko. Galvenais ir apzināties, ka viss dzīves laikā iegūtais ir uzkrātā pieredze. Vesela bagātība. Un tiklīdz sāpes, dusmas un nepatikšanas patiesi tiek transformētas pieredzē, cilvēks kļūst patiesi bagāts. Man patīk teiciens “zārkam jau kabatu nav” – neko kabatās uzkrāto līdzi paņemt nevar. Bet uzkrāto pieredzi var.

Un pavisam skaidri mums ir zināmas tikai divas lietas – piedzimšana un aiziešana. Pa vidu viss ir tikai cilvēka iedomu, vēlmju, iegribu laiks. Jo bagātāks aiziesi, jo bagātāks atnāksi. Tāpēc ir vērts mācīties no kļūdām. Tāpēc arī ir vērts kļūdīties.

Kā šis transformācijas process notiek pirtī? Kādi tev ir palīgi?

Katram individuāli. Kādam caur augiem, kādam caur dziesmām, kādam caur spēka vārdiem, kādam caur klusēšanu un mierā būšanu. Caur mīlestību. Pirtī ir daudz palīgu. Augi ir vieni no tiem. Koku zari – pirts slotās, augi – berzīšos, buntītēs, skrubīšos. Katrs savādāks pēc izskata, smaržas, krāsas, garšas, farmokoloģiskā sastāva. Ja to pārzina, tad katrai kaitei, situācijai iespējams izmantot savus palīgus. Un, ja prot arī izmantot, tad pirtī darbošanās kļūst par maģisku tiem, kas to neizprot. Var par augiem izlasīt, ir gana daudz pētījumu, literatūras un atziņu pieejams. Bet vērtīgāk ir izzināt pašam. Gadās, ka tomēr kaut kas atšķiras no lasītā. It sevišķi augu savienojumus, maisījumus vai kombinācijas veidojot. Lai iepazītos ar tiem, vienmēr iesaku vispirms paciemoties pie zāļziņa Jāņa Ulmja Limbažu pusē.

Bet aprakstus un raksturojumu kokiem un augiem vislabāk devis ir Ziedonis Kārkliņš: http://ziedonis.lv/2015/04/augu-ipasibas-pirts-dziednieciba/.

Pēc tiem arī es daudz vados. Bet ir jau vēl daudz labu augu zinātāju Latvijā – Līga Reitere, Sarmīte Strautmane, Zeltīte Kaviere. Un vēl gan jau.

Bet mazliet par dažiem :

  • Ozols – enerģijas papildināšanai, stabilizēšanai, garastāvokļa uzlabošanai, nervu sistēmas nomierināšanai, enerģētiski informatīvo kanālu tīrīšanai, miega uzlabošanai, domu skaidrībai pirms svarīgu lēmumu pieņemšanas;
  • Liepa – spriedzes mazināšanai, enerģijas uzkrāšanai;
  • Kļava – atbrīvo no negatīvajām emocijām, enerģijas harmonizēšanai, attīstības veicināšanai;
  • Bērzs – pret depresiju, rehabilitācijas procesiem un relaksācijai;
  • Apse – atbrīvo no negatīvajām enerģijām, aptur iekaisuma (arī emocionālos) procesus.

Un tā tālāk. Jo vairāk izzina un izprot, jo pirtī strādāt un palīdzēt vieglāk.

Uz lāviņas, ļaujoties notiekošajam, cilvēki nereti dzird tautas dziesmas, spēka vārdus. Vai tos izmanto?

Arī vārdiem ir liela nozīme pirtī. Pirts procesa laikā cilvēks uztic savu miesu un garu pirts meistaram un pirtī notiekošajam procesam. Tāpēc arī ar vārdiem mētāties nedrīkst. Ir jāsaprot, ka ne tikai darītajam, bet arī teiktajam vārdam ir liels spēks. Visa pamatā ir nodoms. Un nodoma vārdā veidotie vārdojumi.

Lai vārdi nebūtu tukši teikti, ir jāsaskan šīm trim lietām – domai, vārdam un darbībai. Tad domātajam, teiktajam un darītajam būs spēks un jēga.

Var iemācīties un pirtī skaitīt tautas dziesmas, tik jāizprot tās jēga, zemteksts. Un tad noteiktas darbības laikā tiek izmantotas noteiktas dainas, vārdi, kuri piedod spēku, jēgu un skaidrojumu darītajam. Man ļoti tuva un mīļa ir Valda Vītola un viņas teiktās dainas pirtī. Valda ir ļoti precīzi piemeklējusi katrai darbībai savu dainu, savus vārdus. Kā piemērs – kvēpinot kadiķi vai vībotni pirts enerģētiskai tīrībai –

Dzelžu tēvs, dzelžu māte

Dzelžu pirti kurināja.

Kas var dūmus savienot,

Tas var kaites izdziedēt.

Pie Valdas ir iegādājama viņas rakstītā grāmata par dainām. Vērtīgi.

Man šie vārdi pirtī bieži “nāk” paši no sevis. Reizēm nav saprotams, kāpēc tobrīd sakāms tieši tas. Tikai procesa gaitā vai beigās atklājas to jēga vai nozīme, caur pašu cilvēku, kurš uz pirti atbraucis. Sākumā baidījos runāt un dzinu šos, galvā ienākušos, vārdus un sakāmo prom. Bet, kad ļāvos, tad sapratu, ka tā nav tikai tāda mana iedoma vai iztēle. Ir jātic un jārunā. Un tad notiek brīnišķas lietas.

Dažādi pirts rituāli atšķiras pēc nodoma, struktūras, veicamām darbībām un izrunātiem vārdiem, frāzēm, teikumiem, vēlējumiem. Vislabākais piemērs varētu būt pirtīžu rituāls. Tas sevī ietver četras dažādas noteiktas un atšķirīgas sadaļas, tajās veiktās darbības, procesus un vārdus jeb vārdojumus, kurām tomēr ir viens vienojošais aspekts – jaundzimušais. Pirtīžu procesu vadām divatā, tāpēc gan domās, gan vārdos, gan darbos ir jābūt vienotiem, ne tikai esot kopā, bet arī katram savā sadaļā, procesā. Tad rituālam ir ļoti liels spēks un tas kļūst sevišķi vērtīgs un nozīmīgs visiem, kuri tajā piedalās.

Noteikta pirts procesa laikā ļoti efektīvi un spēcīgi ir veidot arī afirmācijas jeb pozitīvus apgalvojumus, kuri neticamā veidā maina notikumu gaitu cilvēka dzīvē un palīdz sasniegt iecerēto. It sevišķi vērtīgi to darīt dzimšanas dienas rituālā – tad ir iespēja veidot plānus savam nākamajam dzimšanas gadam. Un pirtī “veidots” gads aizrit jaudīgi. Un dzīve kļūst daudz interesantāka – ar lielāku jēgu.

Mēdz gan būt dažādas dzimšanas dienas pirtī – reizēm tā ir atpūta un svētki ķermenim, reizēm ne tikai ķermenim bet arī garam. Reizēm ne tikai ķermenim un garam, bet arī dvēselei. Trīs dažādi rituāli, trīs dažādi procesi un pirtī veicamās darbības. Ar dažādu mērķi un jēgu. Labi ir visi. Vērtīgāks ja visam – ķermenim, garam un dvēselei. Par rituālu atšķirību stāstu cilvēkam pirms pirts un tad katrs pats izvēlas sev piemērotāko.

Kā saglabāt iegūto, fantastisko, dziedinošo sajūtu, ko ieguvi pirtī?

Ir fizioloģiskās un emocionālās sajūtas. Abas cieši saistītas. Ja jūtamies slikti fiziski – izjūtam sāpes, ja jūtamies slikti emocionāli – izjūtam ciešanas. Un ja ilgstoši jūtamies slikti fiziski, tad sāpes jau kļūs par ciešanām – sākam juties slikti arī emocionāli. Un tieši tāpat notiek arī pretēji – negatīvas emocijas izpaužas jeb manifestē fiziskās sāpēs. Ir izstrādāta ķermeņa psihoemocionālā karte, pēc kuras iespējams pretstatīt emocionālās ciešanas pret fiziskajām sāpēm. Piemēram – ja sāp ceļgals, tad ļoti iespējams, ka cilvēks ir iestrēdzis kādā situācijā un ilgstoši nespēj pieņemt lēmumu. Jāatzīmē gan, ka nav iespējams visiem pilnīgi vienādi fiziskās sāpes pretstatīt pret emocijām. Bet, ja šos procesus apzinās, tas nozīmē ka iespējams izvairīties no fiziskajām sāpēm, savlaicīgi risinot emocionālās ciešanas vai pārdzīvojumus.

Pirts procesā cilvēks piedalās gan fiziski, gan emocionāli, un ir iespējams palīdzēt gan no “apakšas uz augšu” gan no “augšas uz apakšu”, jeb no fiziskajām uz emocionālajām, gan no emocionālajām uz fiziskajām sajūtām. Efektīvāk ir no emocionālajām uz fiziskajām. Lai fiziskās sāpes neatgrieztos vai arī, lai neielaistu tās ķermenī, ir jātiek galā ar emocijām. Tātad arī pēc pirts būtiski ir rūpēties par emocionālo pašsajūtu, tad arī fiziski būs labi. Loģiski. Un te mēs atkal esam tik dažādi. Kāds labi jūtas, klausoties mūziku vai meditējot, kāds, esot kopā ar tuviem cilvēkiem, kādam labāk vienam jūras krastā vai pastaigā mežā, kāds emocionālo labsajūtu gūst caur fiziskām aktivitātēm. Tādas vienotas formulas nebūs. Vienkārši – dari labu un jūties labi.

Kamdēļ pavadīt dienu pirtī?

Sev. Savai dvēselei, garam un miesai. Lieki piebilst, ka lētāk veselību uzturēt nekā labot. Man patīk teikt – nevienam nav aizliegts justies tik slikti, cik viņš vēlas. Galvenais, lai tā būtu apzināti izdarīta izvēle. Ne emociju iespaidota. Bet kamdēļ gan lai apzināti gribētu justies slikti? Ja nevar saprast sliktās sajūtas iemeslu – ir steidzami jāplāno diena pirtij. Bet labāk negaidīt šādu emocionālo vai fizisko stāvokli. Plānot to pēc sava dzīves rituma un iespējām. Lai dzīves ritums ir raits un iespējas kļūst varenākas par jūsu vispārdrošākajiem sapņiem.

Lai viegls gars!

Raksta autore: Laura Grīnvalde

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM