Pāriet uz saturu

Kā nepazaudēt sevi attiecībās?

Kā nepazaudēt sevi attiecībās?

Viņa piegāja pie ledusskapja un to atvēra. Īdošā vientulības sajūta, dziļi aizbāzta aiz darba stresa, pieprasīja tikt piepildīta ar kaut ko treknu un saldu. Bija jau tuvu pusnaktij, un vēl sūrstēja strīdā izteiktie mīļotā pārmetumi. Aiz sienas bija dzirdama viņa kaitinošā krākšana. Vientulības sajūta sakāpa kā sāpīgs kamols kaklā. Viņas skatiens klīda pāri izgaismotajiem, vēsajiem plauktiem, taču pretīm raudzījās tikai lietas, kas garšo viņam. Viņa spēji aizcirta durvis un apgriezās apkārt – virtuves iekārta – pēc viņa gaumes. Trauki, piederumi, pat virtuves dvieļi tādi, kā patīk viņam. Sirdī iedūra sāpīga atklāsme – šos visu gadus attiecībās svarīgs ir bijis tikai viņš. Acis aizmiglojās asarās. Kur esmu es? Kā tas varēja notikt? Kā es sevi pazaudēju, pašai nemaz nesaprotot?!  

Lai arī savā praksē esmu novērojusi, ka sievietes biežāk, bailēs no vientulības vai atraidījuma, mēdz pielāgoties otram, tomēr arī vīrieši nereti atsakās no savām interesēm, draugiem un pat uzskatiem, lai piemērotos un atbilstu partneres pieprasījumam. 

Attiecības bez kompromisa nav iespējamas, un vienmēr kopējā ieguvuma vārdā mums no kaut kā būs jāatsakās. Tomēr brīdī, kad sākam atteikties paši no sevis, nolemjam sevi vientulības sajūtai, pašcieņas zudumam, trauksmei un smagākos gadījumos depresijai. Attiecības, savukārt, veidojas neveselīgas, tajās ir daudz apjukuma, nedrošības, pārpratumu, nepiepildītu gaidu un strīdu, kas nereti beidzas ar šķiršanos.

Iemesli šādai uzvedībai ir ļoti individuāli, tomēr bieži cēlonis sastopms līdzatkarībā, vēlmē apmierināt partnera vajadzības, zemā pašapziņā, komunikācijas trūkumā un traumatiskā iepriekšējā pieredzē. 

Lai attiecības būtu brīnišķīgs dzīves pieredzes bagātinājums, tajās ir ļoti svarīgi saglabāt savu identitāti.

Tā savukārt mums palīdz:

1. Saglabāt pašcieņu un palīdz justies vērtīgiem un būtiskiem attiecībās.

2. Veidot veselīgas attiecības. Lai attiecības būtu veselīgas un līdzsvarotas, katram partnerim ir jābūt savām individuālajām interesēm un vajadzībām. Tas veicina abus partnerus izprast un atbalstīt vienam otru.

3. Stiprināt emocionālo stabilitāti. Kad zaudējam sevi, var rasties emocionālā nestabilitāte un trauksme. Saglabājot savu identitāti, varam labāk tikt galā ar dzīves izaicinājumiem. Ja abi partneri to spējuši, tad attiecības kļūst izturīgas pret problēmām un grūtībām, jo abiem ir savi resursi un atbalsta sistēmas.

4. Augt un attīstīties. Attiecības ir arī izaugsmes iespēja. Ja saglabājam sevi un savas intereses, mums ir iespēja augt un attīstīties kopā ar savu mīļoto, nevis apstāties vai regresēt.

5. Līdzsvarot dzīves jomas. Nepazaudējot sevi attiecībās, varam uzturēt līdzsvaru starp attiecībām un citām dzīves jomām, piemēram, karjeru, hobijiem un draudzībām.

6. Uzlabot komunikāciju. Saglabājot savu identitāti, labāk izprotam savas vajadzības un jūtas, tas savukārt veicina atklātu un godīgu komunikāciju ar partneri.

8. Veidot patiesu saikni vienam ar otru. Tieši šo vajadzību savā psihoterapijas praksē dzirdu visbiežāk, kad klienti atnākuši ar vēlmi uzlabot attiecības. Tikai nepazaudējot sevi, varam veidot autentiskas attiecības, kas balstītas uz reālu savstarpēju sapratni, jo tieši šādas attiecības sniedz drošību, gandarījumu un piepildījumu.

Tātad, saglabājot sevi attiecībās, varam veidot veselīgas saiknes, kurās abi partneri spēj būt laimīgi, vienlaikus saglabājot savu personību un identitāti.

Šeit ir daži ieteikumi, kā to paveikt:

1. Iepazīsti sevi. Pirms uzsāc attiecības, velti laiku sev, lai izprastu savas intereses, vajadzības un vērtības. Ja zināsi, kas esi, tad būs vieglāk orientēties attiecībās un saglabāt savu identitāti.

2. Nosaki veselīgas robežas. Saki, ko esi gatavs pieņemt un ko nē. Robežas palīdzēs saglabāt individualitāti un pašcieņu.

3. Saglabā savus hobijus un draudzības. Šis ir ļoti svarīgs punkts, jo bieži romantisku attiecību sākuma fāzē ir vēlme ar mīļoto saplūst un visu darīt kopā. Tomēr ilgtermiņā tas var radīt vairāk problēmu, nekā ieguvumu. Tāpēc ir svarīgi veltīt laiku saviem hobijiem un draugiem. Tas ne tikai attīsta tevi kā personību, bet arī bagātina attiecības.

4. Komunikācija. Atklātas un godīgas sarunas ar partneri par jūtām un vajadzībām ir būtiskas. Tas palīdz uzturēt savstarpēju sapratni un atbalstu.

5. Esi apzināts. Mācies atpazīt brīžus, kad jūties apdraudēts vai pazaudējies. Līdzsvars starp savām vajadzībām un attiecību prasībām ir svarīgs, tādēļ regulāri pārdomā savu emocionālo stāvokli.

6. Uzmanies no vēlmes otru glābt. Reizēm vienam no partneriem šķiet, ka zina labāk kā otram vajadzētu uzvesties, ko domāt, kādā darbā strādāt. Tad šis partneris uzņemās glābēja lomu attiecībās, netieši otram norādot, ka viņš nespēj tikt galā ar savu dzīvi, tādejādi veidojot līdzatkarīgas attiecības. Mācies otru atbalstīt, neupurējot savas vajadzības.

7. Izvērtē savas attiecības. Dažkārt laika gaitā attiecības mainās un vari pat nepamanīt, kā esi attālinājies no savām vērtībām un vajadzībām. Ja tā noticis, tad pieņem šīs pārmaiņas un izlem, kā vēlies attiecības turpināt. Vai neturpināt. Esi elastīgs un pielāgojies jaunajām situācijām, vienlaikus saglabājot savu identitāti.

Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka attiecību veidošana ir sarežģīts, dinamisks un bieži emocionāli izaicinošs process. Rūpes par sevi, savām vajadzībām un vērtībām nav egosims, bet gan veselīga pieeja, kas ļauj veidot pilnvērtīgas, harmoniskas un mīlestības pilnas attiecības, kurās abi partneri spēj augt un attīstīties un viens otru šajā procesā atbalstīt. 

Lai mums visiem izdodas to sasniegt!


Raksta autore: sertificēta transpersonālās psihoterapijas speciāliste Ilze Zviedrīte

ZIEMEĻU VĀRTI

Privātprakse transpersonālajā psihoterapijā

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM

Neesi pārliecināts, kurš sadarbības partneris ir Tev piemērotākais?

Sazinies ar mums