Diastāze
Diastāzi bieži pašas sievietes dēvē par grūtniecības vēderu vēl ilgi pēc tam, kad bērniņš jau ir piedzimis. Diastāze rada “izgāzta” vēdera vizuālo izskatu. Pēc statistikas datiem tā ir katrai 2.-3. sievietei pēc dzemdībām. Bērniņš jau ir paaudzies, bet vēders it kā joprojām liecina par grūtniecību. Svars varbūt ir atgūts, tikai vēders izskatās kā grūtniecei, un pat tā ievilkšana šķiet problemātiska. Atliek no rīta apēst kaut vienu jogurtu un rodas sajūta, ka viss vēdera saturs it kā izgāžas uz āru. Ja šīs sajūtas ir piemeklējušas tevi, tad šis raksts, iespējams, palīdzēs rast skaidrību par to, kas ir diastāze un kā savam ķermenim palīdzēt.
Diastāze ir nedabisks attālums starp labo un kreiso vēdera taisnā muskuļa pusi. Šim muskulim, ko fitnesā dēvē par “sešpaku” ir divas puses. Grūtniecības laikā mazulis, vēderam pieaugot, šīs abas puses spiež uz sāniem. Starp šī muskuļa pusēm ir dabisks attālums līdz brīdim, kamēr tas nav palielinājies vēdera iekšējā spiediena rezultātā. Starp šīm pusēm ir saistaudu līnija – baltā līnija (linea alba). Šai līnijai nav “normāls” platums, jo arī antropometriskie rādītāji ietekmē muskuļu savienojumus. Diastāzes diagnoze balstās uz absolūtā mēra pieņēmumu, kas ir virs 2,5 cm (1,5 pirksta platums) starp vēdera muskuļa pusēm. Tātad, ja sprauga starp šiem muskuļiem ir virs 2,5 cm, tad šī saistaudu līnija ir mainījusies un izstiepusies. Pēc grūtniecības šie saistaudi var būt tik vāji, ka muskuļa abas puses var “nesaiet” kopā, kā rezultātā mēs varam runāt par diastāzi.
Tā kā šī muskuļa puses ir atdalījušās, vēdera priekšējā siena nespēj pildīt pilnvērtīgu orgānu balsta funkciju un tos priekšpusē satur saistaudi. Tāpēc orgāni var izgāzties un izspiesties caur vēdera priekšējo sienu, radot grūtnieces vēdera izskatu. Vēders guļus stāvoklī var izskatīties bumbierveida formas un, kājās stāvot, kā grūtnieces puncis. Naba var būt uz āru tā vietā, lai būtu uz iekšu. Bieži situācija ar vēdera izgāšanos dienas laikā paliek arvien sliktāka un vizuāli izteiktāka, jo palielinās kuņģa tilpums. Dažos gadījumos iespējams arī sajust pulsāciju gremošanas sistēmā.
Bieži diastāze ir kopā ar kādu no iegurņa disfunkcijām, piemēram, urīna nesaturēšanu pie slodzes, hemoroīdiem, mazā iegurņa orgānu noslīdējumiem. Visas šīs disfunkcijas ir saistītas ar intraabdominālā spiediena izmaiņām. Tādēļ ir ļoti būtiski situāciju nepadarīt ļaunāku ar nepiemērotām fiziskajām aktivitātēm vai darbībām, kas šo spiedienu palielina.
Vairumā gadījumu diastāzi var sašaurināt bez ķirurģiskas iejaukšanās.
Diastāzes radīto problēmu risināšanai nav svarīgs vecums un laiks, kas ir pagājis kopš pēdējām dzemdībām.
Ja kopš dzemdībām ir pagājuši vairāki gadi, tad problēmas ir risināmas tikpat veiksmīgi kā uzreiz pēc tām. Diastāzi nav iespējams novērst ar skriešanas, vēdera preses vai jebkādiem citiem treniņiem, kas palielina intraabdominālo spiedienu. Tās korekcijai ir nepieciešama specifiska vingrošana, kas balstīta uz dziļās muskulatūras attīstīšanu, iesaistot dziļo muskulatūru, tajā skaitā iegurņa pamatnes muskuļus. Tāpat būtiska ir arī stāja un mājas ikdienas ergonomika, – korekta mazuļa cilāšana un nēsāšana, izvairīšanās no smagumu celšanas, korekta bērniņa barošanas poza. Un tam visam pamatā ir ne tikai korekta vingrošana, bet arī izpratnes un mīlestības pilna attieksme pret savu ķermeni un tā paveikto! Vairāk informāciju par diastāzi vari meklēt manā mājas lapā.
Mīlestībā,
Zane
Raksta autore: Zane Vorma / www.sajuti.lv