Kāpēc tavā dzīvē nav bagātības?
Vēloties kļūt bagātākiem, mēs bieži meklējam atbildes kaut kur ārpusē — karjerā, investīcijās vai iespēju dažādībā. Taču bagātības trūkuma saknes var būt paslēptas daudz dziļāk – mūsu uzskatos un ieradumos. Esi gatava paskatīties no cita skatu punkta?
1. Attieksme pret naudu.
Pirmais solis, lai izprastu bagātības trūkumu savā dzīvē, ir veikt savas attieksmes pret naudu analīzi. Ja mēs naudu zemapziņas līmenī uztveram kā stresa avotu vai kaut ko “netīru”, mēs automātiski sev uzstādām šķērsli ceļā uz finansiālo labklājību. Piemēram, ja jūti iekšējas bailes no finansiāliem zaudējumiem vai no dzīvošanas trūkumā/nabadzībā, tu visādos veidos ignorēsi vai neizmantosi iespējas radīt bagātību savā dzīvē. To ļoti bieži redzu darbā ar uzņēmējiem, kas tikko iesāk savu darbību. Viņiem tiek parādīti vairāki ceļi, pa kuriem iet, lai sasniegtu rezultātus, bet iekšējās bailes ir lielākas par vēlmi būt bagātam. Vai, piemēram, ja esi augusi ģimenē, kurā nauda visu laiku bija konfliktu cēlonis, tu neapzināti vari izvairīties no naudas ienākšanas tavā dzīvē, jo zemapziņā ir vienādojums “nauda=konflikti”.
Un vēl ir ļoti svarīgi tas, kādas ir tavas zemapziņas domas par bagātiem cilvēkiem. Ja tos uzskati par savtīgiem, egoistiskiem, nelaimīgiem, augstprātīgiem, tad taču pati tāda nevēlēsies kļūt, vai ne?
2. Pašcieņa un uzskati.
Mūsu uzskatiem par sevi un par savu vērtību ir ļoti liela nozīme finansiālu panākumu gūšanā. Ja mēs neticam savām spējām, jūtamies necienīgas, nevērtīgas, nepietiekami labas, zinošas, gudras, mēs negribot apslāpējam savas ambīcijas un izaugsmes iespējas. Un bieži cilvēki no malas redz mūsu vērtību un pat saka mums par to, bet mēs atsakāmies to pieņemt. Ja mēs neticam, ka esam bagātības vai panākumu vērtas, neviens nespēs pierādīt mums pretējo, bet ar katru, pat konstruktīvu, komentāru mūsu virzienā, mēs aiziesim vēl dziļākā sevis noniecināšanā. Pavēro bagātus cilvēkus – viņi praktiski vienmēr ir ļoti pārliecināti par sevi, savām spējām un kompetencēm.
3. Paradumi un dzīvesveids.
Protams, bagātības apjomu mūsu dzīvē nosaka arī tas, kādi naudas pelnīšanas, tērēšanas un krāšanas ieradumi ir mūsu dzīvē. Regulāri tērējot naudu nevajadzīgām lietām vai pakalpojumiem, mēs varam nonākt pastāvīgā parādu slazdā, kas liedz iespēju uzkrāt bagātību. No naudas enerģijas viedokļa tas skan šādi: “Ja tev mani nevajag (jo tu tērē mani nelietderīgi), tad kāpēc lai es pie tevis nāku?”. Bieži zemapziņas bloki neļauj iekrāt naudu, jo ir tādas programmas kā “naudu krāj tikai melnām dienām” vai “ja krāšu tagad, pēc tam no tās naudas vairs nebūs vērtības, tad kāda jēga krāt?”.
Vēl citiem ir paradums iztērēt naudu, tikko tā ir saņemta. Un bieži cilvēki pat apzinās to, bet neko nedara, lai šo situāciju mainītu, tikai kārtējo reizi gaida algas dienu ar tukšu maku. Ieradums attīstīt savu finanšu pratību ir ļoti vērtīgs.
4. Bailes no riska un nenoteiktības.
Daudzi cilvēki izvairās no riskantām vai vienkārši jaunām iespējām, jo baidās no neveiksmes vai nenoteiktības. Taču bagātība bieži ir tieši tur, kur citi baidās spert savu kāju. Piemēram, investīcijas jaunos projektos vai uzņēmumos var būt ievērojamu ienākumu avots, taču tad ir jābūt gatavai riskēt un kādu laiku padzīvot arī nenoteiktībā. Jo lielākas ir iekšējās bailes no tā, ka netikšu galā ar finansēm, nespēšu nomaksāt rēķinus, nespēju dzīvot bez pārliecības par rītdienu, jo biežāk cilvēki izvēlas palikt tur, kur ir, jo “te jau viss ir zināms un jūtos droši”. Bailes no pārmaiņām ir biežs iemesls, kāpēc cilvēki nekļūst bagātāki. Diemžēl mūsu izglītības sistēma mums pārsvarā māca, kā būt paklausīgiem darba ņēmējiem, nevis ambicioziem darba devējiem, kas tikai pastiprina mūsu zemapziņas programmas “es nevaru kontrolēt naudas plūsmu savā dzīvē”, “es neuzņemos atbildību par naudas palielinājumu savā dzīvē” utt.
5. Attiecības un vide.
Vide un attiecības var būtiski ietekmēt mūsu finansiālo stāvokli. Ja mums apkārt ir cilvēki, kuri netic mūsu spējām vai neatbalsta mūsu finansiālos centienus, tas var radīt šķēršļus bagātībai. Pastāvīga kritika un negatīvi komentāri var iedragāt mūsu pārliecību un motivāciju iet uz priekšu. Ja mums regulāri citiem jāpierāda “es tikšu ar to galā, man izdosies”, tad tā ir cīņa par izdzīvošanu, kura bieži vien noved pie izdegšanas un depresijām. Ir apzināti jāiet “bagātākā vidē” iekšā, lai arī cik neērti un bailīgi tas bieži var šķist.
Sevis izprašana, pārliecību maiņa un veselīgu finanšu paradumu veidošana ir galvenie soļi, lai radītu bagātību savā dzīvē.
Kamēr tu skaties tikai uz ārējiem apstākļiem, kāpēc tavā dzīvē nav vairāk naudas, tu līdz galam neatveries visam savam potenciālam.
Lai esošo situāciju mainītu, ir svarīgi sākt ar šo iekšējo šķēršļu atpazīšanu un transformēšanu. Sāc strādāt pie tā, lai mainītu savas attiecības ar naudu un savus uzskatus par sevi. Koučinga terapijā bieži saku, ka bagātība sākas mūsos iekšā, un tikai tad tā var izpausties arī fiziskā pasaulē.
Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā
Ja meklē palīdzību, kā sakārtot savus naudas jautājumus, varbūt ir vērts sākt ar iekšējā sakārtošanu. Ieskaties praktizētājos, kas var Tev palīdzēt ŠEIT:
https://retrits.lv/pasizaugsme/kouci-treneri