Kas ir Bowen terapija
Bowen terapija ir maiga, neinvazīva, holistiska manuālās terapijas metode, kas iedarbojas uz ķermeņa fascijām (saistaudiem) un nervu sistēmu. Tā efektīvi samazina sāpes (muguras sāpes, plecu, elkoņa, ceļu, iegurņa un citu locītavu sāpes, skoliozes izraisītas sāpes, galvassāpes, migrēnas), mazina stīvumu locītavās, uzlabo kustību mobilitāti, paātrina atveseļošanos pēc sporta traumām, mazina gremošanas problēmas, nieru un urīnceļu problēmas, ginekoloģiskas problēmas un daudz ko citu.
Bowen terapija radusies Austrālijā 1950. gados un ir nosaukta tās radītāja Toma Bovena (Thomas Ambrose Bowen) vārdā.
Kā notiek Bowen terapija?
Bowen speciālists strādā ar rokām – veic specifiskas “Bowen kustības”, kas izpaužas kā viegli pieskārieni noteiktās vietās, šķērsojot konkrētus muskuļus, saites, cīpslas. Pēc vienas vai vairāku kustību kopuma speciālists paiet malā un ietur pauzi.
Šīs pauzes ir būtiska Bowen terapijas sastāvdaļa, jo to laikā impulsi no vietas, kur speciālists veicis “Bowen kustību”, tiek nosūtīti uz centrālo nervu sistēmu, kā arī tiek sagaidīta atbildes reakcija. Organismam tiek dotas komandas – piefiksēt, kas ar šo vietu notiek, un reset un restart komanda – dzēst esošo un atjaunot optimālo stāvokli.
Speciālists neveic nekādas manipulācijas ar klienta ķermeni, tiek doti tikai impulsi, uz kuriem ķermenis reaģē un pats atgriežas tā veselīgajā stāvoklī. Šī iemesla dēļ terapija ir bez blaknēm un piemērota jebkura vecuma un jebkura veselības stāvokļa cilvēkiem, no zīdaiņiem līdz pat sirmgalvjiem.
Kas ir fascijas?
Lai arī fascijas kā tādas medicīnas aprindās nav nekāds jaunums, tomēr ilgus gadus tām netika pievērsta uzmanība, domājot, ka to loma organismā ir maznozīmīga. Tikai pēdējos desmit līdz piecpadsmit gadus fascijas tiek pastiprināti pētītas, atzīstot to būtisko nozīmi visos ķermeņa procesos.
Fascija ir saistaudi, kas klāj visu ķermeni, sākot ar zemādas slāni, ietiecoties arvien dziļāk, apvijoties ap katru muskuli, katru orgānu, nervu un asinsvadu, izklājot ķermeņa iekšējos dobumus, caurvijot visas ķermeņa sistēmas un savienojot tās vienā veselumā.
“Fascija ir lielākā organisma sistēma, jo tā ir sistēma, kas aptver visas pārējās sistēmas”. / James L. Oschman, PhD
Toms Bovens savu novērojumu rezultātā zināja par fasciju nozīmi jau tad, kad par tām neviens vēl nerunāja. Iedarbojoties uz fasciju, impulss no konkrētās vietas aizceļo pa fasciju tīklu uz muskuļiem, kauliem, iekšējiem orgāniem, nerviem un asinsvadiem un stimulē šīs struktūras atgriezties homeostāzes stāvoklī.
RSU zinātniskajā konferencē, kas notika Latvijā 2018. gadā, galvenie atzinumi attiecībā uz fascijām bija: “Drošas un atbilstošas kustības atslēga ir veselīgs fasciālais tīkls.” *
“Fascijas reaģē arī uz katru cilvēka emocionālo pārdzīvojumu un stresu, savelkoties un saspringstot. Kustību ierobežojumi fascijās var veicināt sāpju parādīšanos un kustību diapazona zaudēšanu.” *
Problēmas ar fascijām “var radīt gan cilvēka dzīvesveids, emocionālais stāvoklis, nepareiza stāja, mazkustīgums, vienveidīgas kustības, nepietiekami uzņemts šķidruma daudzums, fiziskas un emocionālas traumas u. c.” *
*Dzintra Kažoka, Silvija Umbraško, Ilva Duļevska “Fasciju funkcijas un to nozīme no anatomiskā un klīniskā viedokļa”, RSU Zinātniskā konference 2018.g. 22. – 23. marts
Kādos gadījumos Bowen terapija var palīdzēt?
Ar Bowen terapiju var samazināt muguras sāpes, locītavu (plecu, elkoņa, ceļu, iegurņa u.c.) sāpes, mazināt stīvumu locītavās, uzlabot kustību mobilitāti, samazināt galvassāpes, atlaist ķermenī uzkrāto stresu dziļi audu līmenī, mazināt spriedzes simptomus, uzlabot miegu, atbrīvot savilktu sprandu, mazināt “pātagas cirtiena” traumas sekas, mazināt smaguma sajūtu kājās, mazināt skoliozes izraisītās sāpes, uzlabot nieru darbību, paātrināt atveseļošanos pēc traumām, samazināt migrēnu biežumu un intensitāti, uzlabot limfas atteci, mazināt iegurņa disbalansu, pēdas fasciju iekaisumu, karpālā tuneļa sindromu, sāpes pēc astes kaula traumām, žokļa locītavu problēmas, zobu griešanu, bruksismu, ausu problēmas, sāpes krūšukurvī, respiratoras problēmas, sēžas nerva iekaisumu, gremošanas sistēmas traucējumus, ginekoloģiskas problēmas (cistas, miomas, menopauzes simptomus), depresiju, trauksmi, veģetatīvo distoniju, mazināt stājas asimetriju un daudzas citas.
Bowen terapija plaši tiek pielietota arī sportistiem, jo tā ir efektīva pie sporta traumām. To var piemērot gan vienu pašu, gan kā komplementāru terapiju rehabilitācijas procesā. Bowen terapija gan samazina traumu risku, gan paātrina atveseļošanos pēc traumām. Menisku traumas, sastiepumi, izmežģījumi, tenisa elkonis, golfera elkonis, kustību ierobežojumi pēc lūzumiem un daudzas citas sporta traumas labi padodas Bowen terapijai.
Bowen terapijas vēsture
Toms Bovens (dzimis 1916. gadā Brunswick, Victoria, Austrālijā) bija unikāls cilvēks, kas pēc II Pasaules kara meklēju veidus, kā atvieglot cietušo sāpes. Lai arī viņam nebija formālas izglītības medicīnā, toties bija milzīga vēlme palīdzēt.
Tas viņu motivēja apgūt medicīnu saviem spēkiem gan no grāmatām, gan no pieredzējušiem ārstiem, osteopātiem. Savu novērojumu rezultātā Toms Bovens secināja, ka noteiktām kustībām noteiktās vietās ir dažāda iedarbība uz cilvēka ķermeni. Sākumā viņš palīdzēja kolēģiem no fabrikas, kur tobrīd strādāja, vēlāk arī citiem. Toms Bovens pieņēma pacientus pēc sava darba laika beigām un bez maksas. Atsauksmes par Tomu izplatījās un pieprasījums pēc viņa tehnikas arvien pieauga, tādēļ vēlāk Toms atvēra savu klīniku.
Pēc Viktorijas štata oficiāliem datiem, kas tika ievākti 1975. gadā par alternatīvās terapijas metodēm, Toms Bovens savā klīnikā pieņēma 13 000 pacientu gadā. Pacientu skaits vienā dienā parasti bija ap 65 cilvēkiem, noslogotās dienās sasniedzot pat 100! Tas bija iespējams, jo Toms Bovens pieņēma vairākus pacientus vienlaicīgi, strādājot ar tiem vienlaicīgi paužu starplaikos.
Toms bija nesavtīgs savā palīdzībā un līdz pat mūža galam bērnus, cilvēkus ar kustību ierobežojumiem un dažas citas grupas pieņēma un ārstēja bez maksas.
Raksta autore: Ilze Baltā-Krasta