Pāriet uz saturu

Pēdas un labbūtība. Saruna ar Martu Kimonti

Pēdas un labbūtība. Saruna ar Martu Kimonti

Martas arsenālā ir milzum daudz zināšanu un prasmju: Marta spēj diagnosticēt cilvēku pēc nagiem, mēles, sejas un dažādiem simptomiem, apguvusi Austrumu dziedniecību, kas sevī ietver holistisku cilvēka skatījumu, izmantojot dažādus instrumentus kā perceptīvā terapija (prakse, kur izskata cilvēku vienā veselumā kā fiziskā, tā arī enerģētiskā līmenī), Ķīnas pēdu masāža, Ajūrvēdas galvas masāža Čampi, banku terapija un daudzas citas prakses.

Tu esi apguvusi tik daudz zinību! Pastāsti nedaudz par savu ceļu. Lasīju ar tevi interviju žurnālam „Spīgana”, tevī rit mongoļu asinis. Vai spējas esi mantojusi no savas dzimtas? Kā tās ir vadījušas tevi līdz šodienai?

Kopš 2015. gada praktizēju to, ko daru šodien. Kā jau katram cilvēkam, dzīvē notiek pārmaiņas, krīzes un izvēles. Un es noteikti neesmu izņēmums. Kad vēl studēju mākslu (kopumā tas aizņēma 12 gadus – stikla mākslā, tēlniecībā un dizainā), pat prātā nenāca, ka darīšu kaut ko tādu. Pienāca arī mans krīzes moments, kurš sevī ietvēra gan attiecību jautājumus, gan profesionālo darbību un psiholoģisko diskomfortu. Tie bija mani motivatori virzīties atpakaļ pie sevis. Un tajā brīdī es iepazinos ar savu skolotāju Aleksandru Vereinu, kura man ir devusi tik daudz! Ne tikai Ķīnas medicīnas pamatus un dažādas terapijas prakses, bet arī garīgo izaugsmi, nemitīgi uzdodot jautājumu – kas es esmu un kurp es virzos? Tajā pašā laika periodā manā dzīvē ienāca Vipassanas meditācijas prakse, kas bija kā pēdējā pilīte pagrieziena punktam, lai mainītos.

Jā, esmu dzimusi Ulanbatorā, Mongolijā. Maniem vecākiem ir jāvelta atsevišķs stāsts, kā tad tas īsti notika, ka manī rit tik dažādas asinis. Tas dažādums, manuprāt, dod lielu spēku un izpratni par vienotību, nevis atdalīšanu. Ir jāciena un jāgodā dažādas tradīcijas un ādas krāsas, taču neizmirst, ka dzīvojam uz vienas planētas Zeme un esam vienā laivā visos procesos, kas notiek. Ir vērts dot sev atziņu, ko tad tēvs un māte ir rādījuši. Piemēram, man cieņu, cilvēkmīlestību, līdzcietību, nesavtīgumu… un šo sarakstu es varētu vēl ilgi turpināt.

Ja reiz esam piedzimuši konkrētajā ģimenē, tad tās dzimtas spēks jau ir mūsos. Jautājums tik, vai mēs to paņemam un pielietojam. Varam spēku saukt dažādos vārdos: šamanisms, spējas, dziedniecība vai kā citādi, tas ir tikai ārējs ietērps vārdos. Te svarīgi būt sirdstīriem un patiesiem pret sevi un apkārtējiem, tas iedzīvina šo iekšējo dzimtas spēku.

Kas ir veselības, labbūtības pamati? Ko mums vajadzētu ievērot? Diēta, režīms, gavēšana?

Atbilde uz šo jautājumu būs gaužam vienkārša, visam pamatā ir ritms. Tāpat kā diena nomainās pret nakti vai gadalaiki, tā arī mums ir jābūt šajā kopējā ritmā saskaņoti. Uz šī ritma gulstas mūsu labbūtība – miegs, ēšanas paradumi, kustība un atpūta. Ja mums ir labs miegs, tad arī psiholoģiski jūtamies resursā. Gulēt ejat šodienā un vislabāk 1,5-2 stundas pirms pusnakts, gulēšanas ilgums katram svārstās, taču caurmērā tās ir 7-8 stundas.

Daudziem zināmais simbols iņ un jaņ ir pielietojams katrai dzīves lietai kā aktīvā un pasīvā fāze. Sezonās arī ir caurskatāms šis princips – kā ziema un vasara. Šo pretmetu satikšanās punktos (rudens, pavasaris) ir ieteicams veikt attīrīšanas kūres vismaz trīs nedēļu garumā. Var izmantot dažādus protokolus, man vistuvākie un saprotamākie ir Ajūrvēdas principi. Izslēdzam šajā laika periodā visu, kas piegružo organismu – baltie milti, cukurs, piena produkti. Ticiet man, šajās trīs nedēļās jūs izdzīvosiet!

Periodiski organizējiet sev “vieglās’’ dienas jeb atslodzes, dzerot ūdeni un attīrošās tējas. Ja tas šķiet par traku, tad tajā dienā ēdiet dārzeņus un sēklas. Svarīgi neaizmirst par gaisu, gaismu un ūdeni! Kvalitatīvas pastaigas dienas gaismā veicinās laimes izjūtu. Vienmēr atrodiet dienā kādu mirkli, kad esat mierā un klusumā, tas palīdzēs saregulēt iekšējo “savirzi’’.

Padalies, lūdzu, Ķīnas pēdu masāžas zinībās.

Labākai izpratnei tā jānāk izbaudīt! Bet ja īsumā, tad jāsaprot, ka pēdās ir ietverts viss organisms.

Kā koks noveco caur saknēm, tā arī cilvēka organisms noveco caur pēdām. Tāpēc ir ļoti būtiski pievērst uzmanību savām pēdām, kaut vai izjusti ieziežot ar siltu sezama eļļu pirms gulētiešanas.

Pastāsti par pēdu diagnostiku? Ko tās var par cilvēku pastāstīt?

Pēdas mums var pastāstīt daudzas lietas – kādi orgāni prasa pastiprinātu uzmanību, kādas emocijas rada bloku jeb enerģijas sastrēgumu. Vērojot pirkstu formu var spriest par cilvēka rakstura iezīmēm un ierastajām reakcijām uz dzīves situācijām. Piemēram, īkšķis ir galvas projekcija, ja tur ir manāmas ādas krāsas izmaiņas, tas var pastāstīt par asinsrites traucējumiem galvā, vai ādas sabiezējumi par spriedzi pakausī, žoklī un citur galvā. Sāpes pēdas velvē var norādīt uz traucējumiem vēderā un gremošanas sistēmā. Papēža raupjums un sausums – uz spriedzi krustos, astes kaulā un taisnās zarnas disbalansu. Protams, veicot diagnostiku, ir jāņem viss pārējais ķermenis arī!

Kas ir refleksoloģijas pamata principi?

Refleksoloģijas pamatprincips ir tāds, ka mēs iedarbojamies uz nervu galiem un tie, savukārt, dod impulsu uz attiecīgajiem orgāniem un sistēmām. Ir uzskats – jo tālāk ir nervu gals no orgāna, jo efektīvāka iedarbība. Piemēram, mēs varam masēt galvu tieši vai caur pēdas īkšķi. Tiešo galvas masāžu varam pastiprināt caur īkšķa masāžu un efekts būs daudz reizes iedarbīgāks.

Cik svarīgi ir izmasēt pēdiņas?

Ķīnas medicīna rekomendē masēt pēdas katru dienu, lai gūtu profilaktisko ietekmi uz veselību. Var pat nezināt masēšanas principu, galvenais pievērst tām savu uzmanību caur savām rokām, intuitīvi ieeļļojot ar attiecīgajām eļļām pirms miega.

Kā māmiņai masēt sava bērna pēdiņas, piemēram, kad mazajam ir bezmiegs vai satraukums, uzsākot bērnudārza, skolas gaitas? Noteikti zonas, kurām vairāk jāpievērš uzmanība, atšķiras. Vai ir kādi punkti, ko māmiņa var masēt mazulim, tādējādi stiprinot viņa imunitāti, veselību?

Bērni ir īpaši atsaucīga auditorija pēdu masāžai. Kā jau augošam organismam, visi procesi notiek ļoti ātri, un atbildes reakcija uz refleksoterapiju ir ievērojama. Saviem bērniem pēdas masēju, lai stiprinātu imunitāti, izmantojot vēl papildu ēteriskās eļļas, tādas kā tējas koka, eikalipta, krustnagliņu, kuras ir izšķīdinātas sezama eļļā vai gī sviestā. Ja ir vēdera graizes, tad lieti noder fenheļa eļļas iemasēšana pēdas velves daļā, kur ir gremošanas sistēmas projekcija. Ja ir trauksmes, dārziņa vai skolas slodze, tad iemasēt lavandas eļļu pēdas īkšķos un pārējos pirkstos un papildus paturēt pāris minūtes savās rokās bērna galvu, tas dos drošības sajūtu un atslābumu.

Kā tavs ceļš tevi aizveda no praktiķa līdz pasniedzējai?

Šo dziedniecības ceļu eju kopš 2015. gada. Pagāja pāris gadi, kamēr stiprinājos pārliecībā un praksē, ka es varu, un šis ir īstais ceļš. Šis tapšanas ceļš nemaz nav viegls. Es domāju, ka daudzi saprot, par ko es runāju. Ideja par apmācībām radās, jo es domāju, ka šo brīnišķīgo tehniku ir jāiemācās katram, lai palīdzētu sev un savai ģimenei. Sākumā tā bija kā pašmasāžas tehnikas apgūšana. Tad ar laiku tas transformējās kā kurss profesionāļiem ar dažādiem knifiem un holistisko redzējumu uz cilvēka organismu. Augot pašai pieredzē, arī apmācības aug līdzi un neaprobežojas tikai ar pēdām.

Ar Martu Kimonti sarunājās: Laura Grīnvalde

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM