Kā iemācīties un atļaut sev atpūsties?
Mūsdienu realitātē, kas ir piepildīta ar stresu un pastāvīgām sacensībām pēc panākumiem, iemācīties atpūsties ir viena no būtiskām praksēm, kas mums ir jāapgūst. Pēdējā laikā arvien biežāk klientu sesijās redzu to, kā cilvēki saskaras ar iekšējām barjerām, kas neļauj atpūsties un baudīt atpūtu.
Kāpēc mēs neprotam atpūsties?
Mana pieredze rāda, ka ļoti daudzas atbildes ir paslēptas zemapziņas blokos.
Kādi ir visbiežākie bloki un ko ar tiem darīt?
Lasi klientu piemērus un pielieto to, kas attiecas uz tavu situāciju.
P.S. Klientu vārdi ir mainīti konfidencialitātes nolūkos.
1. bloks: Vainas sajūta par bezdarbību
Piemērs
Kristīne, kura strādā lielā uzņēmumā, paņemot brīvu dienu, jūtas vainīga. Viņu nepamet doma, ka viņai ir jābūt produktīvai un viņai nav tiesību atpūsties, kamēr viņa nav izpildījusi visus uzdevumus.
Risinājums
Ir jāiemācās atpūtu uztvert kā nepieciešamu produktivitātes sastāvdaļu. Iekļauj savā grafikā obligātos atpūtas periodus, plāno tos apzināti un izturies pret tiem kā pret svarīgiem uzdevumiem. Atceries, ka spēku uzkrāšana un enerģijas uzņemšana ļauj strādāt efektīvāk.
2. bloks: Perfekcionisms
Piemērs
Kaspars ir mākslinieks, un viņš vienmēr tiecas uz ideālu it visā, ko dara. Viņš pavada daudz laika un pieliek daudz pūļu, lai katru detaļu savā darbā pilnveidotu līdz 100% apmierinājumam, tāpēc viņam gandrīz nav laika atpūsties.
Risinājums
Iemācies noteikt prioritātes. Saproti, ka ne viss prasa perfektu izpildi. Dažkārt pietiek ar to, ka izdara labi, nevis perfekti. Dod sev laiku atpūtai, lai izvairītos no izdegšanas.
3. bloks: Bailes no garām palaistām iespējām
Piemērs
Zane baidās, ka, ļaujot sev atpūsties, viņa palaidīs garām svarīgas iespējas, kas var rasties viņas prombūtnē.
Risinājums
Ir svarīgi saprast, ka pastāvīgs stress un darbs bez atpūtas var izraisīt efektivitātes samazināšanos noguruma un spēku izsīkuma dēļ. Ir svarīgi uzticēties savai komandai un deleģēt uzdevumus, lai tu varētu atpūsties un pilna enerģijas atkal ķerties klāt svarīgiem darbiem.
4. bloks: Citu cilvēku gaidas
Piemērs
Jānis pastāvīgi cenšas attaisnot savas ģimenes un kolēģu gaidas, kuri uzskata, ka veiksmīgam cilvēkam ir jāstrādā “bez apstājas”. Viņš baidās sagādāt viņiem vilšanos, ja paņems brīvu dienu.
Risinājums
Apzinies, ka tava veselība un labklājība ir svarīgāka par citu cilvēku gaidām. Iemācies pateikt “Nē!” un likt savas vajadzības pirmajā vietā. Izskaidro saviem mīļajiem, kāpēc tev ir jāatpūšas, un lūdz viņus tevi atbalstīt.
5. bloks: “Daudzuzdevumu” veikšanas ieradums
Piemērs
Arita ir pieradusi veikt vairākus uzdevumus vienlaikus un uzskata, ka tas viņai ļauj paveikt vairāk. Tomēr nemitīgā pārslēgšanās starp uzdevumiem viņu nogurdina, un atpūtai bieži vien vairs vienkārši nav spēka.
Risinājums
Praktizē apzinātību un koncentrējies uz vienu uzdevumu vienā laikā. Tas palīdzēs mazināt stresu un uzlabos darba efektivitāti. Atvēli laiku atpūtai starp uzdevumiem, lai uzlādētos un saglabātu produktivitāti.
Šie ir biežāk izplatītākie bloki, kas saistīti ar neļaušanu sev atpūsties. Savu iekšējo bloku atpazīšana un darbs, lai tos transformētu, palīdzēs sasniegt harmoniskāku darba un privātās dzīves līdzsvaru.
Atceries, ka atpūta nav greznība, bet gan obligāts nosacījums veselības un augstas produktivitātes saglabāšanai.
Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā
Ja vēlies apzināt un izstrādāt savus blokus, atrodi speciālistu un piesakies uz konsultāciju ŠEIT:
https://retrits.lv/pasizaugsme/kouci-treneri