Pāriet uz saturu

Vienkāršā pašizaugsme. 9 lietas, ko vari darīt katru dienu

Vienkāršā pašizaugsme. 9 lietas, ko vari darīt katru dienu

Garīgā pašizaugsme nav teorija. Jēga rodas tad, ja zināšanas pielieto praksē. Un tad, kad tu dari, par taviem draugiem kļūst emocionālā labklājība un fiziskā un mentālā veselība, kas ir viens kopums, viena vienība – vesels un laimīgs tu. Tu šos stāvokļus radi pats.

Bieži vien ir tā, ka zinām mēs daudz. Bet cik daudz no tā darām? Šeit grēkoju arī es. Manā gadījumā – tieši par tiem mazajiem niekiem, ko varam darīt ikdienā un kas neaizņem daudz laika. Liekas – ai, šodien man nav laika meditācijai, šodien nav laika vingrojumiem… Bet! Tās ir lietas, kuras patiesībā neprasa daudz laika. Plānošanu gan. Disciplīnu gan. Atbildības uzņemšanās un rūpes par sevi, neatstājot novārtā fizisko ķermeni, kas ir mūsu dvēseles  mājas šajā dzīvē, ir tāda īsta, neviltota garīgā pašizaugsme.

Padomā par šo: kas ir labāk – nezināt un tāpēc nedarīt vai zināt un pat tad nedarīt?

Lietas, ko vari darīt KATRU dienu savas mentālās un fiziskās veselības labā:

• Mīli sevi un cieni sevi kā savu tuvāko

Jo tu esi sev pats tuvākais! Un nē, tas nav egoistiski! Cilvēki mēdz neatšķirt egoismu no veselīgā egoisma, kuram latviešu valodā pat nav vārda, kā to visiem saprotami dēvēt. Jo vēsturē un līdz pat šim nav bijis pat tāda koncepta! Būtībā tas ir stāsts par sevis iepazīšanu, savu vēlmju atpazīšanu, uzklausīšanu un realizēšanu. Veselīgu robežu uzlikšanu. Neļaušanu iekrist upura vai glābēja lomā.

Kā tu attiecies pret saviem bērniem, mīļoto cilvēku, tuviem draugiem? Ar cieņu un mīlestību. Lūk, tieši tā arī vajag attiekties pret sevi. Ar līdzjūtību, kur tas nepieciešams, neuzstādot pret sevi arī pārlieku augstas prasības. Sāc ar mazumiņu! Ar kripatiņām. Ar mazītiņiem solīšiem. Mazie soļi ved uz lieliem mērķiem, sasniegumiem un piepildījumu. Ja līdz šim brīdim neesi pratis sevi mīlēt, uzlikt uzreiz lielu mērķi būs nežēlīgi pret sevi. Un tad atkal nolaidīsies rokas, jo šķitīs: es to nevaru. Tu vari! Tikai esi pret sevi saudzīgs. Kā pret mazuli, kas sāk spert pirmos soļus. Atbalsti sevi. Atgādini sev šo: es varu!

• 10 minūšu vingrošana

Ja tavs dzīvesveids ir kustīgs, kurā tu daudz staigā vai ikdienas gaitās dodies ar velosipēdu, viss ir lieliski – primārās rūpes par ķermeni jau tiek veiktas. Ķermenim un tavai mentālajai veselībai kustība ir vitāli svarīga. Ja ikdienā kustību trūkst un it īpaši, ja darbs ir pie datora, tavs ķermenis būs ļoti, ļoti pateicīgs par rīta izstaipīšanos (vai kafijas pauzes vietā).

• Pastaiga vismaz 30 minūtes

Kādēļ es šeit nerakstu “stunda” vai “10 000” soļu? Tas pats iepriekšminētais – sāc ar mazumiņu. Vēlams dabā. Bet atkal – ja daba nav sasniedzama tuvāko 20 minūšu laikā un darba tiešām daudz, staigā kaut pa pilsētu! Tam nav nozīmes, ja esi pirmā soļa priekšā. Svarīgākais ir sākt. Sākt vienmēr ir visgrūtāk. 30 minūtes ir laiks, kas starp darbiem var salasīties, bezjēdzīgi ritinot ierakstus Instagramā. Un tad liekas – man nav laika pastaigai, man ir tik daudz darba. Bet patiesībā, izejot 30 minūšu pastaigā (ilgumu pielāgo un pagarini pēc saviem ieskatiem), iegūs gan tavs ķermenis, gan mentālā veselība, gan arī – iegūsi jaunu un lielāku jaudu saviem daudzajiem darbiem.

• Pacilājoša mūzika, dziedinošās frekvences

Mūzika ir dāvana. Mūzikā ir spēks. Un mūzika ir dziedinoša. Izmanto to! Izvēlies dienas fonā sev vēlamo muzikālo noskaņojumu – vai tā būtu pacilājoša un iedvesmojoša, vai dziedinoša, harmoniska un nomierinoša.

Ja vadītās meditācijas nav tava lieta, dziedinošās frekvences, kuras vari atrast gan Spotify, gan Youtube un citos kanālos, būs lielisks papildinājums tavai meditācijai. Meklē attiecīgos atslēgvārdus: love frequency, open heart chakra, raise positive energy, stress relief healing music u.c.

Par skaņu frekvenču dziedinošo iedarbību vairāk lasi rakstā: DZIEDINOŠĀS FREKVENCES

• Velti laiku apzinātai elpošanai

Elpa ir rīks, kas ar mums ir katru dienu, katru mirkli. Elpošanas veids parāda, kā jūtamies. Piefiksē, kā ikdienā elpo! Brīvi, plūstoši un ritmiski vai saspringti? Varbūt tu elpu pat reizēm aizturi! Piefiksē šos mirkļus, kad neelpo! Izmanto elpu kā signālu.

Un izmanto elpošanu kā rīku jebkurā sev ērtā laikā – pamostoties, pirms iemigšanas vai pauzē starp darbiem, – pietiks ar dažām minūtēm apzinātas elpošanas, kurā seko līdzi savām ieelpām, izelpām un pauzēm starp tām, lai tu jau pieradinātu sevi (labprātīgi, ne jau piespiedu kārtā) pie šīs vienkāršās nervu sistēmu sakārtojošās metodes. Ieskats dažos elpošanas vingrinājumos šajā rakstā: ELPOŠANAS TEHNIKAS

• 5 minūšu meditācija

Ja liekas, ka rakstā minēto lietu ir par daudz, elpošanas vingrinājumu sākotnēji vari apvienot kā divus vienā: meditāciju un elpošanu. Meditēt var ilgi, tomēr, lai tu ikdienā sāktu justies labāk, pietiks arī ar dažām minūtēm.




• Ilga, karsta duša

Jā, šoreiz ne par iešanu aukstā dušā un rūdīšanos. Bet par sevis sasildīšanu. Par siltām un gādīgām rūpēm. Ūdenim piemīt brīnumaina spēja aizskalot visu lieko ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Pabūt siltā/karstā dušā – tas ir laiks tikai un vienīgi sev un rūpēm par sevi.

• Pieraksti vienu lietu, par ko esi pateicīgs

Jā, dienas beigās uzraksti uz papīra ne piecas lietas vai kādu garu sarakstu, par ko esi pateicīgs, bet VIENU! Varbūt pat iekārto skaistu bloknotu, ko turēt uz sava naktsgaldiņa? Ar cieņu pret pateicības vērto un ar cieņu pret spēju just pateicību. Jo tā arī ir māka. Aktivizējot pateicību, tā kļūst par pastāvīgu stāvokli, kas savukārt kardināli maina dzīves kvalitāti.

• Gadžetu nelietošana pirms un pēc miega

Tam-ta-ram! Šķiet, ka vislielākais izaicinājums mūsdienu cilvēkam! Jo pirms miega gribas vēl to podkāstu noklausīties, šo video paskatīties, no skaistām bildēm iedvesmoties… No rīta mostoties, automātiski ierastā darbībā lūkot, kas jauns. Vai tiešām tas palīdzēs tavas dzīves kvalitātei kāpt pakāpienu augstāk? Šis ir izaicinoši, bet kā būtu, ja tu eksperimentālā kārtā pamēģinātu nedēļu nelietot telefonu pirms un pēc miega?

Raksta autore: Ieva Simanoviča

PIESAKIES PIE MŪSU SADARBĪBAS PARTNERIEM