Apzināta elpošana – tilts starp ķermeni un prātu
Bieži vien mūsu ikdiena ir piepildīta ar stresu un trauksmi, un mēs esam pieņēmuši šo ķermenisko nemieru, uzskatot par ikdienišķu parādību. Bet vai esi kādreiz aizdomājies, ka varētu būt arī savādāk? Brīžos, kad domas ir izklīdušas un trauksmainais prāts ņem virsroku, tu spētu atgriezties pie sevis, relaksēties un sajust ķermeni un sirdi.
Ikdienas prakse, kurā velti desmit minūtes apzinātai elpošanai, var būt efektīvs veids, kā samazināt trauksmes sajūtu un atgūt kontroli pār savu emocionālo stāvokli.
Kas ir meditatīva apzināta elpošana?
Meditācijas un elpošanas tehniku apvienojums ir spēcīga kombinācija, kas paver iespēju pat iesācējam sajust prāta klusumu, domu skaidrību, mieru un harmoniju ķermenī. Apzināta elpošana var kalpot kā relaksējoša atpūta, nervu sistēmas regulēšana un kā rīks dziļākam darbam, piemēram, iekšējā bērna dziedināšana, traumatisku pagātnes notikumu palaišana.
Sesijas laikā tiek pielietotas dažādas elpošanas tehnikas, kas palīdz regulēt nervu sistēmu. Savukārt regulēta nervu sistēma mums palīdz virzīt apziņu ķermenī un fokusu sajūtās. Tikai praktizējot, tev būs iespēja sajust šo stāvokli atkal un atkal, līdz tas kļūst par tavu. Katrā sesijā dodamies ar nodomu. Nodoms, kas nāk no sirds, ir pavisam cits nodoms, nekā tas, kas nāk no prāta. Ja mēs esam gatavi uzņemties atbildību par savām sajūtām, tad prāts ir atvērts, savukārt ķermenis parādīs priekšā klātesošo sajūtu.
Kam var palīdzēt apzināta elpošana?
Iespējams, apzinātā elpošana spēs tev palīdzēt, ja ikdienā:
- Pamostoties tu jūties nomākts un sasprindzis;
- Tev šķiet, ka tava ikdiena paiet steigā;
- Tava sirds, prāts un ķermenis nav harmonijā;
- Tu pieņem trauksmes vadītus lēmumus;
- Tev ir grūtības veltīt laiku sev un pilnvērtīgi atpūsties.
Apzinātās elpošanas praksi var apgūt ikviens. Elpošanas vingrinājumiem nav ierobežojumu. Viss, kas tev ir vajadzīgs, ir atvērts prāts un atvērta sirds. Viena no galvenajām lietām, ko trenēsim un apgūsim, ir prasme saklausīt sava ķermeņa ritmu. Mūsu iekšējā transformācija un izmaiņa ir ļoti tieši saistīta ar drošību, ko izjūtam savā ķermenī. Zināt, ka ir droši, nav tas pats, kas justies drošībā. Iepazīt sava ķermeņa drošības līmeni un sākt savu transformāciju no šī punkta ne pēc prāta noliktā plāna. Ja mēs tiekam steidzināti, mūsu nervu sistēma ir aktivizēta un mēs operējam fight-or-flight režīmā. Lai uzsāktu sevis dziedināšanu, jāciena sava ķermeņa ritms. Jo lielāka drošība, jo lielāka stabilitāte ir mūsu nervu sistēmai un lielāka sajūta – man viss ir labi. Tad mēs varam būt atvērti palaist, redzēt un dzirdēt pasauli no citas prizmas – mīlestības un pateicības prizmas.
Praktizējot apzinātu elpošanu iegūsi:
- Prāta klusumu un domu skaidrību;
- Uzlabosi miega kvalitāti un garastāvokli;
- Veidosi veselīgas attiecības ar emocijām;
- Nervu sistēmas mieru;
- Dziļāku saikni ar savu ķermeni un tā vajadzībām;
- Sevis mīlestību un iekšēja miera stāvokli;
- Dziļāku saikni ar savu sirds balsi un savu unikālo es;
- Enerģijas pieplūdumu un radošumu.
Soli pa solim – kas notiek apzinātās elpošanas sesijā?
Nodarbība sākas ar iepazīšanos un ievadu par elpošanas tehnikām, tās veidiem. Viss tiek praktiski izmēģināts, lai veidotu drošību un uzticību procesam. Tālāk ieklausāmies sevī un virzām nodomu konkrētai apzinātās elpošanas sesijai. Elpošanas tehnika tiek izvēlēta atbilstoši tavām vēlmēm un nodomam. Nodarbības ilgums parasti ir 60-75min, kurā ietilpst vadīta relaksācija un sagatavošanās ķermeniskam darbam, aktīvā elpošana un nobeigumā vadīta meditācija. Nodarbība beigās tev būs iespēja dalīties ar pārdomām un sajūtām vai individuāli pierakstīt savas domas un atklāsmes dienasgrāmatā.
Ieelpo un izelpo – ļauj sev vienkārši būt!
Raksta autore: Ance Stabulniece