Arī man, pirms apguvu aromterapiju, ēterisko eļļu pasaule likās sarežģīta. Es nezināju, kādai informācijai var uzticēties, kā izdarīt izvēli, kur ieklausīties, ko atmest un ar ko, galu galā, vispār sākt.
Informatīvajā telpā ir tik daudz viedokļu, ieteikumu un paziņojumu par aromterapiju, kur es pamanu arī nedrošus ēterisko eļļu lietošanas ieteikumus, tāpēc savā darbā mēģinu vienkāršot informāciju. Ēterisko eļļu mācībās, meistarklasēs esmu centusies sniegt maksimāli drošus ieteikumus, kā iekļaut ēterisko eļļu lietošanu savā ikdienā efektīvi, bet nekaitējot sev un mājiniekiem.
Šoreiz, lai ilustrētu ēteriskās eļļas izvēli, iegādi un lietošanu, piedāvāju piemēru – lavandas ēterisko eļļu ar konkrētu lietošanas mērķi un veidu.
Piemēram, es vēlos atrast ēterisko eļļu, kuru pielietot ikdienā ādas stāvokļa uzlabošanai. Bieži darbojoties dārzā, piedzīvoju skrāpējumus, mazus ievainojumus, āda paliek sausāka un trauslāka. Tā varētu būt nomierinoša, antiseptiska eļļa, kas veicina audu dzīšanu, cirkulāciju.
Lai izvēlētos piemērotas ēteriskās eļļas manam mērķim, es paļaujos uz savām zināšanām un pārbaudāmiem, drošiem avotiem – starptautiski atzītiem autoriem, kas ir klīniskie aromterapeiti un kuru informācijai gadu gaitā esmu sākusi uzticēties. Informācija, kas ir balstīta ne tikai lietošanas pieredzē, bet arī, vēlams, klīniskajos pētījumos un informētos ieteikumos, balstoties ēterisko eļļu izpētāmajā sastāvā.
Mērķim ārstēt sīkus ievainojumus, skrāpējumus es varu izvēlēties lavandu, tējas koku, romiešu kumelīti. Mazāk populāras izvēles būtu – ciprese, palmroze, mirre. Ja ir ievainota ne tikai āda, bet arī audi, laba izvēle ir lavanda, ģerānija, rozmarīns, Itālijas salmene (immortelle). Iespējams, es pat piedzīvoju uzberzumus un tulznas, tad varētu pielietot lavandu, romiešu kumelīti vai tējas koku, vīraku, citronu, mirri.
Ikdienas lietošanai mana izvēle krīt par labu plaši pielietojamai eļļai ar zemu riska pakāpi. Lavandas ēteriskā eļļa palīdz visos minētajos gadījumos, turklāt, izvēloties kvalitatīvu ēterisko eļļu, tai praktiski nav kontrindikāciju. Lavandu es izvairītos lietot un ieteikt pirmajā gaidību trimestrī, tā kā tai ir arī cirkulāciju uzlabojoša iedarbība. Par labu manai izvēlei ir arī tas, ka lavandas ēteriskā eļļa ir vidējā cenu kategorijā, pretstatus salmenei, kas ir daudz dārgāka.
Un es zinu, ka lavandas ēteriskā eļļa ar plašo pielietojamību tiks izmantota un izlietota, tādā veidā es atbalstu ekoloģiju, nepērkot lieki ēteriskās eļļas, kuru ražošanā izmantotie augi mēdz būt apdraudēti.
Ja ģimenē ir mazi bērni, tad lavandas ēteriskā eļļa arī ir viena no drošākajām ēteriskajām eļļām, atšķirtos tikai lietošanas koncentrācija maziem, lielākiem bērniem un pieaugušajiem.
Savā izvēlē es izvairītos no rozmarīna, jo tas ir stimulējošs, var paaugstināt asinsspiedienu. Tā kā piedzīvoju trauksmainus stāvokļus, es izvēlos izvairīties no stimulējošām eļļām, turklāt rozmarīns nav piemērots maziem bērniem
Tējas koku neizvēlos, jo neesmu iecienījusi tējas koka aromātu, labāk patīk lavandas ēteriskā eļļa, turklāt, tējas kokam ir daudz šaurāka iedarbība un tā var kairināt ādu. To lietojot, vienmēr iesaka veikt ādas jutīguma testu.
Salmeni jeb immortelle es izvēlētos ļoti dziļu sasitumu, ādas un audu ievainojumu gadījumos, kad tā ir ļoti efektīva. Mazām brūcēm pietiek ar lavandas ēterisko eļļu.
Ģerānija ir vēl viena ļoti laba izvēle ādas un audu ievainojumiem un nepilnībām, tomēr tās aromāts mēdz būt ļoti polarizējošs. Ģerānija ir brīnišķīgs atbalsts apsaldējumiem, zemādas asinsizplūdumiem.
Kad izvēle izdarīta par labu lavandas ēteriskajai eļļai, tālāk apskatīsim, kā iegādāties labu lavandas ēterisko eļļu un kādiem kritērijiem tai jāatbilst.
Klasiskās aromterapijas pamatā ir labi izpētītas ēteriskās eļļas ar plašu pielietojumu un minimāliem riskiem, un lavanda ir brīnišķīgs piemērs šim uzstādījumam.
Lai iegādātos labu ēterisko eļļu, ir jāpārzina daži kritēriji, kā izvēlēties ēterisko eļļu:
To pielieto, lai atbrīvotos no sasprindzinājuma un nemiera. Depresijai, emocionālam šokam, panikai, fobijām, hroniskam stresam. Tā stabilizē emocijas, risina emocionālu konfliktu, veicina nervu sistēmas atjaunošanos.
Lavanda ir antiseptiska eļļa un pielietojama dažādām ādas problēmām, apdegumiem, apsaldējumiem, sasitumiem, pūtītēm, augoņiem, abscesam, dermatītam, ekzēmai, blaugznām, kodumiem, psoriāzei, piemērota visiem ādas tipiem.
Izmanto arī sirds veselībai, bronhiem, elpošanas ceļiem, gremošanas sistēmai, urīnceļiem, reproduktīvajai sistēmai, bezmiegam, ir pretiekaisuma iedarbība. Dažādiem stresa izraisītiem stāvokļiem.
Trešais solis. Kad lavandas ēteriskā eļļa ir iegādāta, tad izvēlamies lietošanas veidu atbilstoši mērķim. Tā kā mans mērķis ir uzlabot ādas stāvokli pēc dārza darbiem, es varu izvēlēties:
Izvēloties vieglas bāzes eļļas (vīnogu kauliņu, jojoba), tām pievieno mazliet arī barojošās, dziedinošās bāzes eļļas (avokado kauliņu, makadāmijas riekstu, mandeļu, olīveļļu). Pie bāzes eļļas liec izvēlēto ēterisko eļļu. Proporcija - uz katriem 10 ml bāzes eļļas lieto 3-4 pilienus ēteriskās eļļas. Šāda proporcija būs piemērota lietošanai uz mazākiem ādas laukumiem, ne visam ķermenim. Šādu eļļu lieto uz ādas nepieciešamajās zonās 2-3 reizes dienā.
Ūdens bļodiņā iepilini dažus pilienus ēteriskās eļļas, ļauj tai pārklāt ūdens virsmu un uzliec pa virsu auduma kompresi, kas uzsūc ēterisko eļļu. Viegli izžmiedz lieko ūdeni un uzliec kompresi uz ādas. Kompresi var atkārtot 2-3 reizes dienā pēc nepieciešamības.
Vienmēr atceries ēteriskās eļļas iejaukt ēdamkarotē vieglas bāzes eļļas un tikai tad likt vannā. Lietošanai siltā vannā vari pievienot 3-5 pilienus ēteriskās eļļas. Vannā ieteicams atrasties 15-20 minūtes un vannu atkārtot pēc nepieciešamības.
Ja nevēlies izmantot bāzes eļļu, bet vēlies drošā veidā uzklāt ēteriskās eļļas uz ādas, vari kā bāzi izmantot neitrālu krēmu vai aloe vera gelu. Lūkojies, lai krēms vai aloe vera saturētu drošus konservantus un veido nelielu daudzumu ziedes, ko ātri izlietosi, lai ziedē neveidotos nelabvēlīgas baktērijas. Šeit vari pielietot tādu pašu proporciju kā ķermeņa eļļai – 10 ml bāzei liec klāt 3-4 pilienus ēteriskās eļļas. Šādu ziedi lieto uz ādas nepieciešamajās zonās 2-3 reizes dienā.
Un atceries, pat ja lieto ēterisko eļļu ādas stāvokļa uzlabošanai, tā ir gaistoša un to ieelpo uzklāšanas brīdī, tāpēc tā nonāk tavā elpošanas sistēmā un kairina ožas nervu, un tu vari sasniegt pozitīvu, līdzsvarojošu efektu arī emocionāli.
Raksta autore: aromterapeite Anna Melbārde
Publicēto informāciju var pārpublicēt tikai ar rakstisku Annas Melbārdes atļauju.