Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kas ir dabiska auglības pārvaldība?

Dabiska auglības pārvaldība (DAP) ir pieeju un metožu kopums, kas balstītas sievietes menstruālā cikla izpētē -  auglības pazīmju novērošanā, pierakstīšanā un interpretācijā, lai noteiktu auglīgo un neauglīgo laiku, informāciju izmantojot atbilstoši ģimenes plānošanas mērķiem.

DAP neizmanto kaitīgas jeb invazīvas ierīces, medikamentus, kas var izraisīt blakusparādības, neizjauc ķermeņa dabiskās funkcijas.

Dabiska auglības pārvaldība ir dabiskas ģimenes plānošanas bāzes instruments. Pasaulē DAP bieži dēvē vienkārši par auglības apzināšanos (fertility awareness).

Pasaules Veselības organizācija 1971. gadā DĢP nodefinēja kā: “Domāšanas un dzīves veids, kas labprātīgi pieņemts, balstoties uz zināšanām, pārliecību un attiecīgiem indivīda vai pāra risinājumiem, kas veicina ģimenes veselību un labklājību.”

Kam DAP ir piemērots?

 • Sievietei, kura vēlas iepazīt savu ķermeni, menstruālo ciklu un dzīvot saskaņā ar to;
 • Sievietei, kura nevēlas / nedrīkst lietot tradicionālo kontracepciju;
 • Pārim, kas vēlas dzīvot saskaņā ar savu auglību, plānojot ģimeni dabiski.

Kad DAP ir piemērots?

 • Plānojot bērniņa ieņemšanu;
 • Atliekot bērniņa ieņemšanu - dabiska dzimstības kontrole;
 • Sievietes veselības uzraudzīšanai - veselīga menstruāla cikla uzturēšanai.

Dabiska auglības pārvaldība balstās medicīniski pierādītos faktos:

 • Vidēji reizi mēnesī viena olnīca parasti atbrīvo vienu olšūnu. To sauc par ovulāciju. Olnīcas parasti darbojas pamīšus - vienu ciklu viena olnīca, nākošo ciklu otra olnīca.
 • Olšūna spējīga apaugļoties tikai 12 h.
 • Neapaugļota olšūna dzīvo līdz 24 h.
 • Spermas dzīvotspēja sievietes makstī, ja tā ir sārmaina (izdalās auglīgās gļotas), ir maksimāli 120h jeb 5 dienas.
 • Spermas dzīvotspēja sievietes makstī, ja tā ir skāba (nav auglīgo gļotu), ir dažas stundas.
 • Spermas dzīvotspēja ārpus sievietes organisma - tikai no dažām līdz 20 minūtēm.

No medicīniskajiem faktiem izriet, ka sieviete katrā ciklā, ja viņai pietiekami izdalās auglīgās gļotas, un sievietes un vīrieša dzimumšūnas ir veselas, var ieņemt bērniņu maksimāli 5 dienās: 4 dienas pirms ovulācijas un ovulācijas dienā.

Kādas pieejas izmanto DAP?

DAP izmanto holistisku pieeju, apskatot visus auglību veidojošos un ietekmējošos faktorus - fizioloģiskos, psihoemocionālos, sociālos, ekonomiskos un citus.

Kādas metodes tiek izmantotas DAP?

DAP metodes var iedalīt vēsturiskajās un mūsdienu, kas ir zinātniski pierādītas ar konkrētu Perla indeksu, kas nosaka metodes ticamību jeb efektivitāti. Perla indekss - rādītājs, ar kura palīdzību izsaka kontracepcijas metodes efektivitāti. Tas atspoguļo neplānoto grūtniecību skaitu uz simts sievietēm gada laikā. Jo

Perla indekss ir mazāks, jo drošāka ir kontracepcijas metode. Piemēram, Perla indekss 0,2 liecina, ka no 1000 sievietēm, kas gadu lietoja konkrētu kontracepcijas metodi, divām ir iestājusies neplānota grūtniecība.

Šeit neapskatīsim vēsturiskās metodes kā kalendārā, temperatūras un laktācijas amenorejas metodes, jo to efektivitāte ir zema, Perla indekss ir lielāks par 1.

Ar augstu Perla indeksu ir sekojošas DAP metodes -

Billingsa ovulācijas metode

Tā māca atpazīt ķermeņa reālo un galveno auglības signālu – dzemdes kakla gļotas. Hormonu ietekmē dzemdes kakls ražo dažāda veida gļotas. Tās cikla laikā mainās - no mazāk auglīgam uz auglīgām. Ovulācijas laikā gļotas ir līdzīgas jēlas olas baltumam un dod slapjuma sajūtu. Iepazīstot gļotu veidus, iespējams precīzi noteikt ovulācijas laiku, noteikt auglības un neauglības modeļus menstruālajā ciklā visā reproduktīvās dzīves laikā. Metode ir viegli apgūstama, jo ir tikai 4 likumi auglības noteikšanai, nav nepieciešami papildus instrumenti kā termometrs. Lielākajā pētījumā, kas norisinājās Ķīnā laika posmā no 1988. -1990. gadam, tika pierādīta metodes drošība - 99% jeb Perla indekss 0.1. Metodes pamatlicēji 1966. gadā bija austrāliešu ārstu pāris dr. Evelīna un Džons Billingi kopā ar līdzgaitniekiem - austrāliešu ārstu dr. Braunu un zviedru ārstu Ēriku Odebladu.

Simptotermālā metode

Šī metode sevī apvieno vairāku auglības simptomu novērošanu. Lai noteiktu auglīgās un neauglīgās dienas, tiek izmantotas galvenās auglības pazīmes kā dzemdes kakla gļotas, bazālā ķermeņa temperatūra (nomoda temperatūra), dzemdes kakliņa pozīciju izmaiņas un papildus auglības pazīmes kā apetītes izmaiņas, krūšu jūtīgums, ovulatoras sāpes u.c.

"Simpto" apzīmē dzemdes kakla gļotu simptomu, kas mainās sievietes reproduktīvā hormona estrogēna ietekmē. Termālā” nozīmē bazālo ķermeņa temperatūru (BBT), kas paaugstinās pēc sievietes ovulācijas. Auglības noteikšanai tiek izmantotas vismaz divas galvenās pazīmes, tādēļ šo metodi vēl dēvē par dubultā apstiprinājuma metodi.Šī metode ir droša lietošanā, zinātniski pierādīta ar 99% drošību jeb Perla indeksu 0.1. Tā ir plaši izmantota auglības monitorēšanas un mēnešreižu kalendāru lietotnēs.

Pie simptotermālās metodes izveidošanas strādāja Austrijas ārsts dr. Jozefs Francis Rotcers, angļu ārste dr. Anna Flina un daudz citu līdzgaitnieku laika posmā no 1951. līdz 1988. gadam, apvienojot tādas vēsturiskās metodes kā kalendāro, temperatūras metodi, pievienojot gļotu metodi un citas auglības pazīmes.

DAP metodes ietver:

 • Novērojumu pierakstīšanas sistēmu;
 • Rezultātu interpretāciju;
 • Pāru un skolotāju apmācīšanas metodiku.

DAP metožu reālo efektivitāti veido trīs faktori -

 • metodes zinātniski pierādītā ticamība;
 • skolotāja atbildība, kas mācījis šo metodi jeb kur tā apgūta;
 • pašu lietotāju attieksme, atbildība - cik precīzi tiek ievēroti visi metodes noteikumi.

DAP metožu ticamība ir augsta un zinātniski pierādīta. Lai tās veiksmīgi praktizētu, metodes ir jāapgūst pie sertificētiem skolotājiem, jāievēro metožu norādījumi un jāuzņemas atbildība par saviem ģimenes plānošanas lēmumiem.

Šodienas neatņemama DAP sastāvdaļa ir Femtech - sievietes auglības pārvaldības tehnoloģijas kā menstruāciju kalendāru lietotnes, auglības monitori, cikla datori, viedie bazālie termometri, atvieglojot vai vienkāršojot novērojumu veikšanu, pierakstīšanu un interpretāciju. Katrai tehnoloģijai ir sava loma, efektivitāte, kas jāizvērtē atbilstoši lietošanas mērķim.

Klīniskie pētījumi:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8838482/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception

Raksta autore: Inese Mekša / sertificēta DAP skolotāja

Citi Raksti