Krāsa ir fenomens, kas mūs ietekmē, pat to apzināti nepamanot. Krāsa, tāpat kā ūdens čalas vai putnu dziesmas, ir viens no brīnumainiem instrumentiem, kas nemaksā nekādu naudu, kamēr vien mums ir spēja redzēt. Caur šo maņu, redzi, saņemam signālus, kas spēj ietekmēt mūsu garastāvokli, piešķirt atmosfēru, dot stiprinājumu, dziedināt un transformēt. Lai arī dažādās pasaules malās krāsu nozīme var atšķirties, piemēram, baltā krāsa Japānā simbolizē sēras, sekojot vispārējām zināšanām un savai intuīcijai, varam piemeklēt krāsu, kas mums var palīdzēt iet cauri skumjām vai stimulēt pašpārliecību un ticību saviem spēkiem. Atkārtojot par intuīciju – krāsas uz katru var iedarboties individuāli, ne velti mums katram ir krāsas, kas patīk vairāk un kas ne. Tādēļ nozīmīgākais rīks, kā atšķirt mums labvēlīgo un derīgo, ir tieši paša sajūtas.
Arī katrai krāsai ir sava vibrācija, tādēļ tās uztveram ne vien estētiski, bet ar katru ķermeņa šūnu, un tieši tādēļ krāsai piemīt spēks un spējas mūs ietekmēt. Krāsa ietekmē ne vien apziņu, bet arī zemapziņu. Iztēlojies savas viesistabas interjeru! Kādas sajūtas rodas, ja vairums lietu tajā būs baltas? Kādas sajūtas, ja sarkanas? Bet kādas, ja melnas? Lai gan sienas, mēbeles un dekorācijas tās pašas, nomainot tām krāsu, mainās mūsu sajūtas. Ikdienā mūs visvairāk ietekmē krāsas, kas ir mūsu tiešā tuvumā – apģērbā, interjerā, arī ēdienā. Šīs sadaļas mēs lieliski varam kontrolēt un variēt pēc nepieciešamības. Ja vēlamies krāsas izmantot vēl padziļinātāk – varam zīmēt, gleznot, izmantojot zināšanas par krāsu nozīmi, vai arī doties pie speciālista uz krāsu terapiju vai mākslas terapiju. Bet varam izmantot arī pavisam vienkāršu, bet jaudīgu paņēmienu – krāsu vizualizāciju jeb krāsu iztēlošanos. Tā iedarbojas ne mazāk spēcīgi kā krāsas, ko skatām ar acīm.
Krāsu špikeris:
Tīrība, gaisma, viss, kas eksistē, aizsardzība, sākums.
Balts ir visa sākums, gaisma, tīrība un patiesība. Ne velti rietumu kultūrā ierasts dzīves būtiskākos brīžos, kā kristībās, kāzās, kas simbolizē jaunu sākumu, valkāt baltas drēbes. Arī Kristus pēc augšāmcelšanās attēlots baltā ģērbā. Balts apģērbs un interjers rada viegluma, prieka, tīrības un elegances sajūtu.
Lai gan šķiet ierastāk balto krāsu valkāt priekpilnos brīžos, dažās Āzijas un Āfrikas valstīs tā ir sēru krāsa. Nāvi baltā krāsa simbolizēja arī Senajā Ēģiptē. Bet varam šo griezt arī no otras puses – nāve ir jaunā sākums. Ķīniešiem baltā krāsa asociē vīrišķo spēku un pavisam tiešā nozīmē jauna sākumu pēc fiziskā ķermeņa nāves – atdzimšanu un reinkarnāciju.
Ēnas puse, nezināmais, spēks, transformācija, beigas.
Melns ir pretstats baltam – tumsa, beigas, ļaunie spēki. Maģijas un raganu krāsa, mistērijas, noslēpumi un neredzamā pasaule. Melns kaķis, melna diena, melnā strīpa… Tomēr šī krāsa ir arī visai pretrunīgi tulkota - tā ir arī pieredzes, spēka un elegances krāsa, kas valkātājam piešķir šarmu. Melns kostīms sievietei vai uzvalks vīrietim, mazā melnā vakarkleita – klasiski apģērbi, ar kuriem nevar aizšaut greizi. Rietumu kultūrā ierasts melno krāsu saistīt arī ar sērām. Grieķijā un Itālijā atraitnes pat mēdz valkāt melnas krāsas apģērbu visu atlikušo mūžu.
Lai gan lielos daudzumos izmantota melnā krāsa rada nomāktību, tā saistīta arī ar pamatīgumu, saturīgumu un bagātībām. Spēcīga un stabila krāsa.
Interesanti, ka melnā krāsa nozīmē ne tikai beigas – Senajā Ēģiptē tā simbolizēja dzīvību. Var šķist savādi, bet skaidrojums ir loģisks – ja apkārt ir tuksnesis, tad melnzeme, kurā var izaudzēt pārtiku, asociējas ar auglību un dzīvību.
Japāņu kultūrā šī krāsa simbolizē briedumu un gudrību. Kombinācijā ar balto krāsu – intuīciju.
Dziedināšana, labklājība, harmonija, ambīcijas, veiksme, spēks.
Zaļo krāsu vairāk asociē ar auglību, pārpilnību, prieku, veselību, bet plaši izplatītajam uzskatam, ka mīlestības krāsa ir sarkana, arī zaļo krāsu uzskata par mīlestības krāsu. Tā ir arī finansiālās labklājības krāsa. Zaļā krāsa, ko uzskata par pašu līdzsvarotāko krāsu, simbolizē mieru un harmoniju, jaunību un izaugsmi. Zaļā krāsa nomierina, atslābina, relaksē, harmonizē. Ja paskatāmies, kādas krāsas mums visvairāk ir apkārt plaukstošā pavasarī un vasarā – tā ir zaļā! Šajos gadalaikos mūs uzmundrina saule, bet ne tikai – prieku, kustību un spēku rada arī apkārt lielā vairumā esošā zaļā krāsa.
Zaļā krāsa palīdz pie nervu sistēmas traucējumiem, bezmiega, uzbudinājuma, arī drudža. Tīra zaļā krāsa var uzlabot garastāvokli.
Dzīve, dzīvesspēks, spēks, kaisle, transformācija, motivācija, panākumi.
Sarkanā krāsa mums saistās gan ar mīlestību, gan kaisli, aizrautību, jaudu, ugunīgu dabu. Tā dod spēku un pašpārliecību. Šī krāsa simbolizē arī vīrišķību, varu un drosmi. Tāpat kā citām krāsām, arī sarkanajai ir pretrunīgas nozīmes – gan pozitīvā, gan iznīcinošā puse. Ēģiptē tā ir iznīcības simbols, jo asociējas ar kvēlojošu tuksnesi. Vienlaikus – faraona varas simbols. Arī romiešiem sarkanā krāsa bija varas simbols.
Jebkurā gadījumā sarkanā nav rāma krāsa. Tā ir visurgājējs. Tās ir plosošas, nevaldāmas emocijas un kaisle, stipru un valdonīgu cilvēku krāsa.
Radošums, līdzsvars, entuziasms, komunikācija, optimisms, produktivitāte, pārliecinātība, enerģija, panākumi.
Oranžā krāsa arī ir jaudīga, tomēr maigākas dabas nekā sarkanā. Tā vairāk piestāv radošumam, stimulē prātu, veicina drosmīgu rīcību un pozitīvismu. Ja ir problēmas ar ēstgribu, ieteicams virtuvē un ēdienkartē ieviest oranžo krāsu, jo tā uzlabo apetīti. Oranžā krāsa spēcina ticību, rosina uz mērķtiecīgu un impulsīvu darbību. Krāsa optimismam. Palīdz sarežģītās problēmsituācijās, jo neļauj sēdēt uz vietas, bet aicina meklēt risinājumu un darboties. Oranžo krāsu izmanto, lai uzlabotu noskaņojumu.
Prieks, draudzība, entuziasms, drošība, intelekts, ticība, oriģinalitāte, veiklība, apķērība.
Dzeltenā krāsa rada priecīgu noskaņojumu un dvēseles mieru, piešķiļ optimismu un enerģiju. Lai arī šķietami bērnišķīga, tā ir intelekta krāsa. Dzeltenā krāsa ir transformācijas spēks. Saule, gaisma. Ceļš uz apzinātību. Arī dzeltenā ir radošuma krāsa, turklāt palīdz doties uz mērķi un to sasniegt. Ja tev īpaši patīk dzeltenā krāsa, tas var norādīt uz tieksmi pēc neatkarības, vēlmi atrast dzīves jēgu. Dzeltenā ir arī komunikācijas un draudzības krāsa, tā palīdz izteikties un uzsākt sarunu, kopumā attīsta komunikācijas vēlmi un spējas. Tīra dzeltenā krāsa dziedinoši iedarbojas uz nervu sistēmu un smadzeņu darbību, stimulē gremošanas sistēmu, palīdz, ja ir depresija, atjauno organisma spēkus, kā arī ticību saviem spēkiem.
Garīgums, tīrība, nevainība, viedums, pazemība, miers, sadarbība, lojalitāte, patiesība, uzticība, skaidrība.
Tumši zilā krāsa mazina bailes, simbolizē arī vīrišķību un viedumu, tādēļ tā ir iecienīta korporatīvajā vidē. Savukārt debeszilais tonis simbolizē domas skaidrību, inteliģenci, zināšanas. Labvēlīga koncentrēšanās spējām.
Senajā Ēģiptē tā asociējās ar dievišķo pasauli, kā arī uzskatīja, ka tā pasargā no ļaunuma. Savukārt Ķīnā zilā krāsa asociējas ar mokām un nāvi, bet Turcijā un Centrālāzijā tā ir sēru krāsa.
Zilā krāsa nomierina, nomāc agresiju, līdz ar to palīdz pat psihožu gadījumos, un ir labvēlīga arī vājai redzei.
Mistērija, maģija, iztēle, bezgalība, drosme, cēlums, izturība, koncentrēšanās, atbildība.
Violetajai krāsai ir daudz dažādu nozīmju un asociāciju. Tā jau izsenis saistās ar greznību, karaliskumu un majestātiskumu; šo krāsu apģērbā bija iecienījuši aristokrāti, karaļnamu pārstāvji, turīgi cilvēki. Varbūt arī tādēļ, ka violetas krāsas audums bija dārgs.
Violetā ir arī radošuma un jaunrades krāsa. Dziedinoša krāsa, saistīta ar harmoniju, Visumu, garīgām zinībām. Ķīnas glezniecībā tā simbolizē Visuma harmoniju.
Violeto krāsu vērts izmantot, ja ir sirds slimības un zems asinsspiediens.
Beznosacījuma mīlestība, romantika, jaunība, sievišķība, radošums, piedošana, līdzjūtība, nevainība.
Rozā nav tikai mazu bērnu krāsa. Tai piemīt arī savas dziedinošās spējas – rozā nomierina un rada komforta sajūtu. Rozā krāsa saistīta ar harmoniju, mīlestību, draudzību, sapratni, atbalstu un spēju piedot. Tai piemīt ne tikai maigas īpašības, - rozā simbolizē arī spēku, panākumus un enerģiju.
Raksta autore: Ieva Simanoviča