Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Lai mēs justos harmoniski. Saruna ar vēdisko astrologu Andri Kraņevski

Šķiet katrs ir pieredzējis situāciju, ka vienā vietā jūtamies patīkami, bet no citas vietas ātrāk gribās tikt prom. Vastu sniedz iespēju to izskaidrot.

Kas ir Vastu Šastra?

Vastu ir vēdisko zināšanu sistēmas daļa, kas apraksta principus, kā iekārtot dzīves un darba telpas atbilstoši Visuma uzbūves principiem tā, lai telpa būtu harmonijā ar Visumu un mūsu katra individuālo enerģētiku.

Vastu balstās uz ļoti fundamentāliem principiem, kuri ir mūsu dzīves un pasaules pamatā. Ir lietas, kuras mainās atkarībā no sabiedriskās iekārtas, vēsturiskās situācijas, reliģiskās tradīcijas, etnogrāfiskās piederības, bet tajā pat laikā ir lietas, kuras nemainās laika gaitā. Piemēram: Saule lec austrumos un Saules uzlēkšanas punkts pārvietojas gada garumā nemainīgi no valdošas vēsturiskās situācijas šogad, pirms 10 gadiem, pirms 100 gadiem, pirms 10 000 gadiem. Neatkarīgi no etniskās vai reliģiskās piederības asinīs visiem cilvēkiem ir hemoglobīns skābekļa piesaistei, sarkanā krāsa ir aktivizējoša visās kultūrās. Gadalaiku secība nemainās gadsimtu gaitā. Ir teritorijas, kur ir divi gada laiki. Tā tas ir tagad un pirms 10 000 gadiem. Apgabalos, kur ir četri gada laiki, pavasaris iestājas pēc ziemas. Nav situācijas, ka pēc ziemas iestātos rudens. Tieši šos universālos principus izmanto Vastu.

Tulkojumā no sanskrita Vastu varētu tulkot kā “dzīves vieta piemērota tev”.

Vas + tu “vas” – dzīve; “tu” - tev

Vai Vastu likumi nav pretrunā ar Latvijas dzīvesziņas principiem? Arī mūsu senčiem bija noteikti principi mājvietas iekārtošanā.

Vastu aprakstītās zināšanas ir ārpus kādām etnogrāfiskām vai kultūras tradīcijām. Pašas zināšanas vislabāk ir saglabājušas Indijas teritorijā, jo tur ir pierakstītas vēdas, un šīs zināšanas ir atrodamas rakstveidā. Nevajadzētu uzskatīt, ka Vastu ir kāda īpaša indiešu zināšanu sistēma. Tiesa gan, laika gaitā Vastu Indijā ir apaudzis ar daudziem reliģiskiem un vietējiem rituāliem, tradīcijām, rekomendācijām. Studējot Vastu, ir jābūt vērīgam un jāmācās atšķirt specifiskos Indijas vēlākos zināšanu uzslāņojumus no sākotnējā Vastu.

Ja paskatāmies pasaulē citas esošās būvniecības un telpu iekārtošanas mācības, tad nav pretrunu ar tām tradīcijām, kuras balstās uz Visuma izpratni. Fenšui sistēma ir radusies no Vastu. Dziļākā teorētiskā bāze šai mācībai ir atrodama Vastu sistēmā. Arī baltu būvniecības principi nav pretrunā ar Vastu, jo viņi ievēro enerģētiskos procesus Visumā. Būtībā baltu kultūra bāzējas vēdiskajā sistēmā. Rūpīgi salīdzinot būvniecības principus, kurus izmantoja mūsu senči un kuri aprakstīti Vastu, nav atrodamas pretrunas. Ir atsevišķas nianses un akcenti, kuri salikti citādāk. Tas ir saprotams, jo baltu kultūra ilgu laiku ir gājusi savu attīstības ceļu un ir radušies vēlāki etnogrāfiskie uzslāņojumi, bet pamatprincipi ir vienādi.

Harmoniska dzīves telpa - kāda tā ir?

Viss, kas ir ap mums, mūs ietekmē – cilvēki, dzīvnieki, augi, laika apstākļi, priekšmeti. Arī vide, kurā mēs dzīvojam (dzīvoklis, darba kabinets) atstāj uz mums iespaidu. Tāpēc ir svarīgi iekārtot savu ikdienas dzīves vidi harmoniski kosmosa likumiem. Tad arī mēs paši varam sākt izjust Visuma harmoniju. Ja telpa, māja iekļaujas apkārtējā enerģētiskajā sistēmā, kuru rada māte Zeme, tad tā ir harmoniska Visumam.

Ja mēs izveidojam savu istabu tādu, ka tā enerģētiski ir harmonijā ar Visumu un ar mums pašiem, tad šī telpa ir harmoniska arī mums.

Tā ir Vastu māksla – prast atrast harmoniju starp apkārtējo vidi (māti Zemi, Visumu) un konkrēto cilvēku. Ja tas izdodas, tad dzīves vai darba vieta kļūst par dabisku enerģijas avotu. Vai citiem vārdiem sakot, cilvēks paziņo: “Šeit ir labs Vastu”. Tas nozīmē, ka cilvēks labi jūtas. Tā ir harmoniska dzīves vai darba telpa, kura cilvēku enerģētiski uzlādē.

Ja mēs labi jūtamies darba, dzīves vietā, tad mūsu dzīvē ienāk pārticība, harmonija, vairojas veselība, mazinās problēmas.

Katrs noteikti ir sajutis, to, ka kādā telpā viņš jūtas labi, kā arī to, ka no kādas citas telpas gribas ātrāk mukt prom. Tas nozīmē, ka ir slikts Vastu. Telpa ņem nost enerģiju. Tas ir mūsu uzdevums - mācīties iekārtot telpu tā, lai mēs saņemtu Visuma enerģiju.

Visumā ir daudz dažādu enerģijas plūsmu. Ja esam harmonijā ar šīm plūsmām, varam izdarīt vairāk ar mazāku enerģijas patēriņu. To var salīdzināt ar peldēšanu pa upi. Ja peldam pret straumi, peldēt ir grūti vai pat neiespējami. Ja peldam pa straumi, varam aizpeldēt tālāk ar mazāku spēka patēriņu.

Kā darbojas Vastu likumi?

Vastu runā gan par to, ka mūs ietekmē materiālā pasaule, un arī par to, ka ir nemateriālās ietekmes.

Piemēram apskatīsim vienu no fundamentāliem Vastu pamatprincipiem – iekļaušanos Zemes magnētiskajā laukā jeb Mātes Zemes enerģijā. To, ka planētai Zeme ir magnētiskais lauks, māca skolā. Katrs pats var pārliecināties par to, paskatoties uz kompasu. Magnētiskais lauks ir arī katram cilvēkam. Magnētiskie lauki savā starpā mijiedarbojas. To māca skolas fizikas stundās. Vienādie poli atgrūžas, pretējie poli pievelkas. Zemes magnētiskais lauks, kaut arī nav ļoti spēcīgs, ir fons, kurš visu laiku uz mums iedarbojas. Loģiski ir atrasties Zemes magnētiskajā laukā tā, lai tas mūs pievelk (mēs iekļaujamies Zemes enerģijās), nevis tā, lai mēs atgrūstu šo lauku. Pēdējais variants ir tas pats, kas peldēt pa upi pret straumi.

Cits ietekmes veids ir emocionālās iedarbības. Mēs visi zinām, ka emocionāli cilvēku var uzmundrināt un var arī nogrūst zemē. Krāsas mūsos spēj izsaukt plašu emociju gammu. Ir atšķirība, vai jūs atrodaties telpā, kurā dominē sarkani toņi, zaļi vai dominējošā ir dzeltenā krāsa. Atšķirība ir, vai ap mums ir apaļas, plūstošas formas vai asi stūri. Atkarībā no šiem parametriem, mūsu sajūtas mainās. Un nav nekādas nozīmes tam, vai jūs tam ticat vai ne, nav nozīmes reliģiskai pārliecībai vai etniskajai piederībai. Vastu viens no ietekmes principiem ir – izmaiņas apkārtējā materiālajā pasaulē koriģē cilvēka psihoemocionālos stāvokļus.

Mītu līmenī tiek uzskatīts, ka mājas, dzīvokļa, darba vietas enerģētisko ietekmi uz cilvēku veic nemateriāla enerģētiskā būtne – Vastupuruša. Šī būtne atrodas katrā zemes gabalā, dzīvoklī, istabā. Visa māja funkcionē kā vienots dzīvs organisms. Šai būtnei ir galva, kura atrodas mājas Ziemeļaustrumu sektorā, vēders atrodas centrālajā daļā, rokas Dienvidaustrumos un Ziemeļrietumos, kājas Dienvidrietumos. Vastupuruša ir veidots tāpat kā mēs, no pieciem pirmelementiem: ūdens, uguns, zemes, gaisa, telpas.

Mūsu uzdevums ir izveidot telpu tā, lai Vastupuruša justos labi, tad arī mēs jutīsimies harmoniski.

Kas ir Vastu defekti telpā, mājā?

Ja Vastupuruša jūtas slikti vai neērti, tad rodas tā saucamie Vastu defekti, un telpā mazinās harmonija. Kā jau minēts iepriekš, Vastupuruša galvu izvieto Ziemeļaustrumu sektorā. Piemēram, ja šī sektora mājai nav, vai ja tas ir ļoti mazs, tad šai enerģētiskajai būtnei nav kur izvietot galvu un viņa jūtas neērti. Līdzīga situācija ir, ja iztrūkst Ziemeļrietumu vai Dienvidaustrumu sektori. Vastupurušam nav kur izvietot savas rokas. Tie ir Vastu defektu piemēri, kuru rezultātā enerģijas trūkumu izjutīsim arī mēs.

Katrā mājā, zemes gabalā, istabā ir sektori, kas raksturo pirmelementu (ūdens, uguns, zeme, gaiss, telpa) stāvokli. Ja kāds sektors ir bojāts vai tā nav, tad rodas problēmas ar attiecīgo pirmelementu.

Piemēram, uguns pirmelementa zonā ir izvietots baseins. Šī ir tieša pirmelementu pretruna, kur mūsu darbības (izvietot baseinu) ir tiešā pretrunā ar Visuma principiem (uguns pirmelements). Tas ir mēģinājums nevis iekļauties Visuma enerģētiskajās plūsmās, bet peldēt pret straumi. Protams, ka gala rezultātā mēs zaudējam enerģiju. Līdzīgi ir ar lielu logu vai centrālās ieejas (gaisa pirmelements) izvietošanu zemes pirmelementa zonā. Arī šādu darbību rezultātā zaudējam enerģiju, vairojas nemiers, nestabilitāte, dzīvē vairāk ienāk pēkšņi, nesaprotami notikumi.

Vastu uzskata, ka telpa ir jāanalizē vēl sīkāk. Šādi mēs varam ieraudzīt, ka katrā zemes gabalā, mājā, dzīvoklī, darba vietā ir sektori, kurus pārvalda dievības: Jupiters, Saule, Venēra, Marss, Rahu, Saturns, Mēness, Merkūrs. Katrai šai dievībai ir savs raksturs un darbības sfēra. Ir svarīgi, lai darbības, kuras veicam, atrodoties vienā vai otrā savās mājas vietā, būtu harmonijā ar šo sektoru pārvaldošo dievību jeb Grahu. Piemēram, Saturnam patīk koncentrēšanās, plānveidīgs un metodisks darbs. Tāpēc viņa pārvaldītais sektors nav īsti piemērots draudzīgām izklaidēm ar draugiem. Merkūrs ir loģisks, izmanto skaitļus un viņam patīk komunicēt, tāpēc šis sektors piemērots mācībām, naudas rēķiniem, komunikācijai. Ja mūsu darbības ir pretrunā ar attiecīgās dievības raksturu, arī veidojas Vastu defekti.

Kāpēc mājā jābūt kārtībai?

Vastu mērķis ir panākt, lai dzīves vai darba vietā būtu brīvas enerģijas plūsmas. Jebkuri šķēršļi traucē šīm plūsmām. Nevietā novietotas kurpju kastes, aizkrautas durvis, pārblīvētas istabas ar mēbelēm u.c. ir klasiski šķēršļi, pret kuriem enerģija sabremzējas. Vastu sākas ar tīrības un kārtības ieviešanu, lai atbrīvotu ceļus enerģijas plūsmām. Vastu rekomendācija ir atbrīvoties arī no visa liekā un ilgstoši neizmantotā. Ja kādu lietu nelietojat jau vairākus gadus, tad kāpēc tā ir jūsu istabā? Katrs priekšmets, kas atrodas mūsu telpā, piesaista sev daļu mūsu enerģijas. Jo vairāk šādu priekšmetu, jo vairāk mēs savu enerģiju esam izdāļājuši un mazāk mums paliek spēka savu uzdevumu veikšanai. Kārtība apkārtējā vidē palīdz vairot kārtību mūsu prātā. Prāts kļūst efektīvāks, domas sakārtotākas. Ja mūsu māja ir ideāli novietota pēc Vastu, tai ir pareizs iekšējais plānojums, bet, ja tajā valda nekārtība, durvju priekša piekrāmēta tā, ka nevar īsti ieiet iekšā, grīdas nemazgātas, tad enerģijas plūsmas ir sabremzētas un cilvēks nevar justies harmoniski. Mājā ir slikts Vastu.

Kādi ir Vastu defektu korekcijas līdzekļi? Ar ko sākt?

Lai uzlabotu enerģētisko situāciju savā mājā, korekcijas ir jāveic gan materiālā līmenī, gan enerģētiskajā.

Vispirms sākam ar darbībām materiālajā pasaulē:

  1. Visa liekā un nevajadzīgā izmešana,
  2. Kārtības ieviešana un uzturēšana,
  3. Tīrības uzturēšana.

Lai realizētu šos principus, nav vajadzīgas nekādas speciālas zināšanas. Nākošais posms, lai saprastu, kādus Vastu korekcijas instrumentus lietot, prasa speciālas zināšanas vai iemaņas, vai arī konsultēšanos pie kāda specālista. Lietas, kuras jāizanalizē, ir:

  1. Zemes gabala reljefa un novietojuma atbilstība Vastu prasībām, ģeogrāfiskajiem virzieniem,
  2. Iebrauktuves, piebraucamo ceļu atrašanās vietas,
  3. Ēku izvietojums uz zemes gabala,
  4. Ēkas, dzīvokļa novietojums attiecībā pret ģeogrāfiskajiem virzieniem,
  5. Ieejas durvju atrašanās vietas,
  6. Telpu funkciju atbilstība pirmelementu zonām un pārvaldošo dievību (Grahu) raksturam,
  7. Enerģijas pieslēgvietu, ūdens pievadu, tualešu atrašanās vietas,
  8. Darba vietu, gultu orientācija atbilstoši ģeogrāfiskajiem virzieniem,
  9. Krāsu lietojums u.c.

Šis ir vienkāršots jautājumu saraksts. Tikai izanalizējot esošo situāciju var spriest par to, kādus korekcijas instrumentus lietot. Iespējamie korekcijas instrumenti ir:

  • Telpu funkciju mainīšana atbilstoši Vastu prasībām. Ne vienmēr tas ir iespējams;
  • Mājas, zemes gabala formas koriģēšana, ja iespējams;
  • Darba vietas un gultas orientācijas virzienu maiņa;
  • Mājas iemītnieku dzīves vietu atbilstība Vastu;
  • Mēbeļu atrašanās vietas telpā;
  • Spoguļu atrašanās vietas;
  • Tualešu, virtuves, altāra, vannas istabas, virtuves novietojums;
  • Saimnieku guļamistabas atrašanās vieta;
  • Krāsu lietojums;
  • Simbolisko tēlu un dievišķo simbolu izmantošana;
  • Dievības pārstāvošo akmeņu, minerālu, metālu izmantošana;
  • Mantru prakses;
  • Dievību jantru izmantošana;
  • Specifiski Vastu instrumenti – Vastu piramīdas u.c.

Kad un ko nepieciešams uzlabot?

Pirmais ir saglabāt mieru un nesteigties uzreiz ieviest dzīvē katru Vastu rekomendāciju, kuru atrodam internetā, vai pasaka draudzene. Nebūt nav jācenšas izlabot katru Vastu defektu. Pēc Vastu teorijas un arī no prakses viedokļa māja vai dzīvoklis ir labvēlīga dzīvošanai, ja prasības ir ievērotas par 50-70%, bet ja atbilstība ir virs 70%, tad tas jau ir ļoti labi. Ja cilvēks jūtas labi, ir sakārtota ģimenes dzīve, cilvēks realizē sevi darbā, notiek garīgā izaugsme, ir apmierinātība ar dzīvesvietu, un tā tas notiek jau ilgstoši, iespējams, ka nav jāveic nekādi Vastu uzlabojumi, neskatoties uz to, ka mājai ir defekti.

Radītājs jau pašā Vastu teorijā ir iebūvējis to, ka nav iespējams par 100% ievērot visus Vastu principus. Vienmēr kaut kur būs kāds pārkāpums. Svarīgi ir sekot tam, lai šie defekti ir nelieli. Ja nav nekādu defektu, viss ir ideāli, cilvēks iegrimst pašapmierinātībā un būtībā sākas degradācija. Tas ir stāsts par princesi, kura caur septiņiem pēļiem sajūt zirni. Nevar zirnis aiz septiņiem pēļiem mūs iznīcināt, bet viņš, radot nelielu diskomfortu, var motivēt mūs būt dinamiskiem, meklējošiem, uz izaugsmi orientētiem.

Manā prakse nereti ir bijušas situācijas, kad ir kāds nopietns Vastu defekts, bet dzīvē viss ir samērā labi. Rūpīgāk paanalizējot cilvēka horoskopu, ir redzamas kādas problēmas tur. Cilvēks intuitīvi ir nonācis tādā dzīves vietā, kur Vastu defekts ir dabīga korekcija tam, kas ir redzams horoskopā. Mēs esam vienots organisms. Mūs ietekmē viss, kas ir ap mums: sabiedrība, dzīvesvieta, ēdiens u.c. Mainot vienu aspektu, mainās pilnīgi viss.

Vastu ir kompromisu māksla. Vastu konsultants nepārtraukti ir izvēles priekšā, kuru defektu labot un kuru atstāt.

Ja dzīvē ir problēmas, tad gan ir vērts analizēt savu dzīvesvietu, iespējams, ka tur ir meklējams risinājums. Ideāls Vastu dzīves un darba vietā neatceļ visas problēmas dzīvē. Mums ikvienam ir arī savi individuālie mācību uzdevumi šai dzīvei, kuriem ir obligāti jāiziet cauri. Tos Vastu neatcels. Ar Vastu principu ignorēšanu mēs radam sev dzīvē liekas problēmas vai tieši otrādi, ar pareizi izvelētu Vastu, problēmas varam mazināt.

Iekšēja sajūta, kas saka, ka kaut kas ir jāuzlabo, arī ir pietiekami liels arguments, lai pievērstos šim jautājumam. Ja kaut ko vēlamies uzlabot, ieteiktu aprunāties ar kādu speciālistu. Informācija internetā, grāmatās ir ļoti plaša un pretrunīga. Uz šo informāciju paļauties nevar, ja vien jūs jau neesat apguvuši Vastu pamatus. Ir liels risks uzķerties uz kādām kļūdainām teorijām. Līdzīgi kā medicīnā, studējot internetu un lasot medicīnas enciklopēdijas, par ārstu kļūt nevar, pat tad, ja visa informācija ir pareiza.

Ja arī veicam kādus Vastu uzlabojumus, tad noteikti to darām pakāpeniski. Izdarām vienu korekciju, tad pagaidām vairākus mēnešus. Tikai pēc tam veicam nākošos uzlabojumus. Nevajag taisīt revolūcijas. Sekas var būt neprognozējamas. Ja taisām savā mājā kapitālo remontu, pārbūvi, tad tā ir cita situācija. Pirms darbu veikšanas ir izveidots projekts, kuru apspriežam ar Vastu konsultantu.

Ar Andri Kraņevski sarunājās Laura Grīnvalde

Citi Raksti