Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Upura loma – kā tikt no tās vaļā?

Protams, attiecībās var būt grūti saglabāt līdzsvaru starp rūpēm par sevi un rūpēm par partneri. Tomēr, ja tu pastāvīgi jūties kā upuris, iespējams, ir pienācis laiks pārskatīt savu uzvedības modeli un pārņemt kontroli pār sevi.

Kā saprast, vai es esmu upura lomā?

Upura loma attiecībās bieži izpaužas caur pastāvīgu netaisnības, neaizsargātības un bezpalīdzības sajūtu. Cilvēkiem šajā lomā ir tendence redzēt sevi pasīvā stāvoklī, izvirzot savas vajadzības otrajā vietā un sagaidot, ka citi par viņiem parūpēsies. Dažas pazīmes, kas liecina par upuri attiecībās, ir:

1. Pastāvīga sūdzēšanās

Partneris bieži pauž neapmierinātību ar dzīves situāciju un pastāvīgi atrod iemeslu sūdzēties. Viņš uzskata sevi par cietēju, kura grūtības nevar pārvarēt.

2. Atbildības neuzņemšanās

Upuris parasti neuzņemas atbildību par savu dzīvi un saviem lēmumiem. Viņš mēdz savās problēmās vainot ārējos apstākļus un/vai citus cilvēkus.

3. Neapmierinātība

Pat sasniedzot mērķus vai piepildot vēlmes, upuris var palikt neapmierināts un koncentrēties uz situācijas negatīvajiem aspektiem.

4. Pasivitāte

Upuris izvairās veikt jebkādas darbības, lai mainītu savu dzīves situāciju. Viņš var justies bezspēcīgs un bezpalīdzīgs grūtību priekšā.

5. Uzmanības piesaiste caur ciešanām

Upuris var koncentrēt citu uzmanību uz savām problēmām un ciešanām, cenšoties izraisīt līdzjūtību un atbalstu.

Bieži cilvēki sāk sevi vainot par to, ka tik ilgi ir bijuši upura lomā un tādā veidā nodarījuši pāri savām attiecībām.

Atceries: iekļūt upura lomas lamatās nav nekas slikts vai nosodāms! Upura lomā visbiežāk iekļūst neapzināti.

Tas, ka tu atzīsti sev, ka esi upuris vai redzi partneri kā upuri jūsu attiecībās, ir pirmais solis uz “pašdziedināšanos”.

Lai pārvarētu upura lomu, ir nepieciešams apzināties savas domas un uzvedības modeļus, kā arī aktīvi apņemties mainīties savā dzīvē un mijiedarbībā ar citiem.

Kā tad pārtraukt būt par upuri attiecībās?

Zemāk ir pieci konkrēti soļi pašapziņai un iekšējam spēkam.

1. Mācies izprast savas jūtas

Pirmais solis, lai atbrīvotos no upura lomas, ir apzināties savas jūtas un emocijas. Veic analīzi: Kas tieši man traucē attiecībās? Kuras situācijas liek man justies bezpalīdzīgai? Ko es jūtu tādās situācijās? Kas liecina par to, ka esmu iekļuvusi upura lomas lamatās? Tas ļaus labāk izprast savas vajadzības un vēlmes.

2. Nosaki robežas

Bieži vien upuri attiecībās nenosaka skaidras robežas, ļaujot partnerim visu laiku “dzīvot” savā personīgajā telpā. Lai aizsargātu savas intereses, ir jāmācās pateikt otram “Nē!” un noteikt robežas, kas man ir pieļaujams un kas nē mūsu attiecībās. Atceries, ka rūpes par sevi nav egoisms, bet gan svarīgs veselīgu attiecību aspekts.

3. Ceļ savu pašapziņu

Pašapziņas celšana ir pamatatslēga, lai atbrīvotos no upura lomas. Pavadi laiku, uzdodot sev jautājumus par savām vērtībām, sapņiem un vajadzībām. Attīsti savu personību, izglītojies, vairo savu radošumu, sajūti gandarījumu par saviem sasniegumiem un interesēm.

4. Runā ar savu partneri

Atklāta un patiesa saruna ar partneri var atrisināt daudzas problēmas attiecībās, jo bieži vien partneris nesaprot, neredz, nejūt, kas notiek ar tevi un vai tev tas ir vai nav pieņemami. Izsaki savas jūtas, izjautā partneri par viņa jūtām, pārrunājiet savas vajadzības un strādājiet kopā, lai atrastu kompromisus. Komunikācija ir veselīgu attiecību pamats.

5. Meklē atbalstu

Dažreiz izkļūšanai no upura lomas ir nepieciešams ārējs atbalsts. Runā ar draugiem, ģimenes locekļiem, kas ir piedzīvojuši līdzīgu stāvokli vai lūdz palīdzību terapeitam, kas noteikti palīdzēs tev tikt pie garīgās veselības attiecībās. Skats no malas var palīdzēt labāk izprast tavu situāciju un atrast harmoniskākus veidus, kā mainīties tev pašai un kā uzlabot tavas attiecības.

Atceries, ka būt stiprai un rūpēties par sevi nenozīmē nerūpēties par citiem! Tas tikai rada veselīgu līdzsvaru attiecībās, kur abiem partneriem ir vienādas tiesības un tiek ievērotas abu partneru personīgās robežas.

Harmoniju tev!

Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Citi Raksti