Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kas tas īsti ir, ko daži sludina kā panaceju visām saslimšanām gan ķermenim, gan garam? Mēģināsim saprast, kas ir aromterapija, un kā tā strādā, ja vispār strādā, un - vai tā ir nepieciešama!

Mazliet paskaidrojuma:

Aromterapija – ārstniecība ar ēteriskajām eļļām.

Ēteriskās eļļas – no augu materiāla iegūtas aromātiskas daļiņas, tvaika destilācijas vai svaigas ekstrakcijas rezultātā.

Ja atceries sevi mizojam apelsīnu vai mandarīnu, droši vien sajūti arī burvīgu, iepriecinošu aromātu, kas izsmidzinās gaisā, miziņai saspiežoties un saritinoties. Gaistošais aromāts atgādina bērnību, svētkus un raisa smaidu un prieku, varbūt prātā uzpeld kādas atmiņas un emocijas. Tāpat, paberzējot piparmētras lapiņu vai ziedu galvas, var just spēcīgu aromātu, kas paliek uz pirkstiem, un vēl kādu brīdi iepriecina ar savu spirgtumu un atvēsinošo sajūtu.

Šajos augos esošās aromātiskās daļiņas atrodas īpaši tam paredzētās kabatiņās, piepildītās ar aromātisku ēterisko eļļu, kas augus pasargā un atveseļo.

Cilvēces mīlas romāns ar augu ēteriem nu jau ir tūkstošiem gadus sens. Augu ēteri ir tikuši iegūti gan parfimērijas, gan veselības atjaunošanas nolūkiem dažādos veidos. Savukārt ēteriskās eļļas tieši šādā izpildījumā, kā tās pazīstam mūsdienās, tiek pielietotas vairākus simtus gadu,- kopš tvaika destilācijas aparāta uzlabošanas ar atdzesēšanas spirāles izgudrošanu 11. gadsimtā. Ir skaidri zināms, ka vismaz no 13. gadsimta ēteriskās eļļas Eiropā tika iegūtas, izmantojot šo metodi, kas liecina par aptuveni 700 gadiem lietošanas pieredzes. Tomēr aromātisko augu pielietošana tiek pieminēta jau Bībelē un arheoloģiskas liecības nu jau vēsta pat par 4000 gadu senu lietošanas vēsturi gan fiziskās veselības uzlabošanā, gan arī garīgās pasaules procesos.

Man gribas ticēt, ka tieši reibinošais ziedu aromāts ir tas, kas pamudinājis šo tradīciju un izpēti. Ziedi ir slaveni ar savu kaprīzumu ēterisko eļļu ieguvē. Aromātiski dabā, tie nav tik viegli pārvēršami ēteriskās eļļas pudelītē kā citi augi, piemēram, lavanda.

Lai iegūtu jasmīna ēterisko eļļu, jasmīna ziedi tiek vākti ar rokām rītausmā. Kaprīzais jasmīns novērtējams arī no šādas puses – lai iegūtu puskilogramu jasmīna ēteriskās eļļas, nepieciešami 4 miljoni ziediņu, kas saplūkti ar rokām. Roze arī pārsteidz – lai iegūtu vienu pilienu rozes ēteriskās eļļas, nepieciešamas ap 50-60 rožu ziedu galvām.

Salīdzinājumam - lavandas ēteriskās eļļas viena kilograma ieguvei nepieciešams ap 150 kg augu materiāla. Atšķirība, kas redzama ne tikai pieejamībā, bet arī ēteriskās eļļas pudelītes cenā, kur rozes un jasmīna eļļas ir pielīdzināmas zeltam un kārtīgai investīcijai.

Skaistais aromāts ir viens no iemesliem, kāpēc ēteriskās eļļas ir tik populāras gadu simtiem un tūkstošiem, bet mūsdienu izpētes iespējas sniedz mums ieskatu ēterisko eļļu nozīmē arī dēļ to unikālā sastāva.

Vidēji ēteriskajā eļļā ir ap 100 komponentēm, sarežģītākajās eļļās pat ap 400. Un tās visas ir dabiski veidojušās pašā augā. Augs kā ķīmiskā laboratorija. Kas ir interesanti, ēteriskās eļļas nav iespējams uzsintezēt, lai sastāvs būtu precīzi tāds pats kā no auga iegūtā ēteriskā eļļā. Pat ar smalkākajiem mērinstrumentiem, kur ēteriskās eļļas molekulas tiek sadalītas un izsvērtas, uzskaitītas, paliek mazs noslēpums - daži procenti ēterisko eļļu sastāva tā arī nav notverami vai izmērāmi.

Ja kādreiz, lasot krēmu vai citu kosmētisko līdzekļu sastāvu, sastopies ar tādiem nosaukumiem kā linalool (linalols), geraniol (geraniols) un citiem, tad zini – šādas, tikai dabiskas sastāvdaļas ir arī ēteriskajās eļļās.

Aromterapija kā alternatīva ārstniecības metode tikai attīstās. Pastāv aromterapijas kodola eļļas – eļļas, kas sen pazīstamas, to lietošanas pieredze ir plaša; ir valstis, kas tās izmanto arī slimnīcās. Par tām ir veikta virkne klīnisko pētījumu, kas apstiprina to pozitīvo iedarbību, kā arī skaidri nosaka lietošanas kontrindikācijas vai nepieciešamību pēc piesardzības.

Tomēr šajā nozarē arvien nāk klāt jaunas ēteriskās eļļas, kam par iemeslu ir dažādi apstākļi. Piemēram, daļa no augiem nonāk aizsargājamo augu sarakstā, kas liek meklēt alternatīvas. Vai, meklējot skaistāko aromātu, tiek destilēti dažādi augi, kas medicīniski nav pārbaudīti, bet tiek pielietoti pārsvarā parfimērijas nozarē. Vēl liela daļa ēterisko eļļu, kas tiek destilētas, nonāk pārtikas nozarē.

Kā tad zināt, ko izvēlēties un vai lietot ēteriskās eļļas?

  • Ēterisko eļļu unikālais sastāvs nodrošina to plašu pielietošanu. Pierādītās iedarbības, balstoties ēterisko eļļu ķīmiskajā sastāvā, ir uz muskuļu, galvas u.c. sāpēm, iekaisumiem, ādas stāvokļa uzlabošanas, līdz pat nomierinošai vai stimulējošai iedarbībai.
  • Ēterisko eļļu unikālā daba ar to izteikto aromātu iedarbojas ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Kairinot ožas nervu, iespējams veidot pozitīvas asociācijas, iegūt pozitīvas sajūtas.
  • Tomēr ar ēteriskajām eļļām ir jāievēro arī zināma piesardzība. Virkne veselības stāvokļi, kad kairinošas, stipras pēc iedarbības, ēteriskās eļļas nav iesakāmas, piemēram, epilepsija, paaugstināts, pazemināts asinsspiediens. Jāuzmanās arī alerģiju, jutīguma gadījumos. Neiesaka ēteriskās eļļas lietot gaidību, zīdīšanas periodā un maziem bērniem.
  • Ēterisko eļļu lietošanā jāievēro drošas devas un droši lietošanas veidi – ēteriskās eļļas nekad nenonāk uz ādas tīras (100% koncentrācijā), kā arī iekšķīga lietošana vairumā gadījumu nav attaisnojama un būtu jāveic tikai apmācīta medicīnas personāla vadībā. Ēteriskās eļļas var tikt lietotas masāžas eļļās, ieelpojot, izkliedējot telpā, vannā (attiecīgi atšķaidot bāzes eļļā), kompresēs.

Lai izvēlētos labākās ēteriskās eļļas lietošanai, nepieciešams:

  1. Definēt vajadzību,
  2. Atmest eļļas, kas nav kādu iemeslu pēc drošas,
  3. Izvēlēties pēc patīkamas smaržas.

Lai lietošana būtu maksimāli droša un arī efektīva, pirms ēterisko eļļu lietošanas nepieciešams:

  • Iepazīties ar eļļas kvalitāti, kur lomu spēlē auga latīniskais nosaukums,
  • Noskaidrot auga daļu, no kā ēteriskā eļļa iegūta,
  • Noskaidrot ražotāju,
  • Pārliecināties, vai eļļas ir testētas,
  • Kā arī jāievēro drošas lietošanas devas.

Ēteriskās eļļas man vistuvākās ir tieši emocionālās slodzes brīžos, kad nepieciešams sevi iedrošināt, stabilizēt un spēcināt. Tāpat arī dalos ar šādu pieeju ar saviem klientiem. Atrast eļļu maisījumu, kas palīdz emocionāli grūtos brīžos, - tas man ir liels gandarījums un manā pieredzē arī brīnišķīgi strādā.

Manā pieredzē ēteriskās eļļas ir viens no instrumentiem, kas to lietotājam ir palīdzējis ar trauksmi un panikas lēkmēm, it sevišķi naktī. Pamostoties un nespējot aizmigt, ieelpojot ēterisko eļļu maisījumu, ir iespējams nomierināties un atkal spēt aizmigt.

Izvēloties ēteriskās eļļas sev, meklē vislabāko pieejamo ēterisko eļļu, izpēti informāciju, kas par to atrodama drošos avotos – izpēti klīnisko aromterapeitu sniegto informāciju, kas starptautiski nodarbojas ar aromterapiju ilgstoši. Izzini drošas ēterisko eļļu lietošanas prakses vai meklē speciālistu, kuram uzticies, lai uzsāktu savu ceļu smaržīgo un ārkārtīgi iedarbīgo un spēcīgo ēterisko eļļu pasaulē!

Raksta autore: Anna Melbārde / Piesakies konsultācijai

 

Citi Raksti