Kad mūsu ikdiena ir pārpildīta ar darbiem, pienākumiem un notikumiem, esam nemitīgā skrējienā un domājam jau divus soļus uz priekšu, lai visu paspētu un ko neaizmirstu, ļoti aktuāls kļūst jautājums: Kā intensīvajā ritmā pasaudzēt sevi un piepildīt ar mieru un harmoniju?
To visu var panākt, iepazīstot meditēšanas praksi.
Meditācija ir prakse, kurā cilvēks paša spēkiem mēģina ierosināt prāta un apziņas stāvokļa izmaiņas, lai veicinātu garīgu labumu.
Galvenā meditācijas būtība - cilvēks var nomierināt aktīvo prātu, sevi atbrīvot no tā, kas traucē, uzlabot pašsajūtu un veselību, atgūt spēkus un enerģiju, uzlabot savas koncentrācijas spējas, mazināt stresus, aiziet dziļākā apzinātībā.
Par meditāciju tiek uzskatītas elpošanas prakses, skaņu meditācijas, aroma meditācijas, meditācijas individuāli vai grupās, kā arī meditācijas ar dabu un tās elementiem, meditācijas ūdenī, meditācijas ar dzīvniekiem, čakru meditācijas u.c. Ir meditācijas, kas vērstas uz pozitīvā noskaņojuma pacelšanu, ir tādas, kurās jārunā dažādas afirmācijas, ir tādas, kur īpaši jāpievērš uzmanība tam, kas notiek ar tavu ķermeni vai jākoncentrējas uz konkrētu priekšmetu sev priekšā.
Galvenā doma, kādēļ meditācija vispār kādreiz ir aizsākta - kā es iemācos būt pats ar sevi, sajust sevi, savu elpu, mijiedarbību ar paša ķermeni, apzināties sevi un nākt pie apskaidrības.
Reizēm, kad kāda sieviete apgalvo, ka ir mēģinājusi meditāciju un tas galīgi “nav priekš viņas”, es atzīmēju, ka meditēšana ir prakse. Tas nav vienas dienas rezultāts. Ir ļoti daudz dažādu meditācijas veidu. Kuru meditācijas veidu izvēlēties, ir katra paša ziņā. Un ir svarīgi atrast meditācijas veidu, kas vislabāk palīdz, vai “īsto” cilvēku, ar kuru kopā meditēt un mācīties šo praksi izmantot sev par labu. Reizēm ir jāmēģina vairākas reizes, līdz atrodi sev piemērotāko. Bet pilnīgi noteikti meditācija der un ir ļoti vērtīga katrai sievietei!
Tiek pieņemts, ka vislabāk meditēt ir lotosa pozā (sēdus, sakrustotas kājas, taisna mugura), bet patiesībā svarīgākais - lai mugurkauls ir taisns, lai tas tiek izstiepts, līdz ar to var meditēt stāvus (ieteicams atbalstīties), sēdus vai guļus. Sev ērtā apģērbā, jebkurā vietā, kur tu vari būt mierā.
Ne vienmēr tas ir viennozīmīgi visiem, jo mums ir dažādi bioritmi, bet, ja sāksi praktizēt meditāciju līdz ar saullēktu un dabā, ārā, tā ir īpaša prakse. Saules enerģija ir ļoti iedarbīgs instruments, kurš mūs atveseļo. Ņem vērā, ka saullēkts notiek mainīgos laikos.
Bet principā - laikam nav tik lielas nozīmes. Svarīgākais, lai tieši tajā brīdī tu vari būt mierīga un netraucēta.
Grūtāk ir meditēt pirms miega, jo organisms jau gatavojas miega stundām. Bet ir arī miega meditācijas. Tās noderēs cilvēkiem, kuriem ir bezmiega problēmas vai trauksmaina, aktīva diena un miega laikā turpinām domāt par kādām lietām vai notikumiem.
Patiesībā meditācijās daudzi cilvēki guļ. Caur miegu mēs iegūstam ļoti daudz vērtīgas informācijas sev un savam ķermenim. Vari piefiksēt, kurā brīdī aizmigi un kurā brīdī atgriezies meditācijā, lai izdarītu secinājumus, cik apzināti un neapzināti šobrīd uztver dažādu informāciju.
Jā, to var darīt, ja vien tu saproti šo valodu pietiekami labi, lai nepalaistu garām kādas frāzes vai vārdus. Zemapziņa noteikti paņems to, kas tai ir vajadzīgs.
Diemžēl - var! Es neiesaku meditāciju veidus, kuros “aiziet” citā dzīvē vai kādās dzimtas lietās, ko dara transā, jo tas tiek darīts neapzināti. Tāpat negatīvas emocijas pēc meditācijas var radīt sev uzliktās prasības, gaidas no meditācijas rezultāta. Nemeditē, ja šobrīd esi ļoti sliktā veselības stāvoklī un jūti, ka nevarēsi maksimāli pievērsties tam, kas notiek tavā ķermenī. Klausies sevī!
Jebkurš ieradums ir disciplīna. Plāno laiku meditācijai! Atzīmē savā kalendārā, kad un kurā laikā to darīsi. Ja neatgādināsi sev par to, atradīsies citas lietas, kāpēc to nedarīt. Sāc vismaz ar 5 minūtēm dienā un lēnām palielini šo laiku, lai organisms pierastu pie jaunā ieraduma. Labāk mazāk, bet regulāri!
Meditācijas laikā pati svarīgākā ir sekošana savai elpai. Mūsu uzdevums ir to pagarināt, lai vairotu skābekli organismā. Līdz ar to sākam tieši ar elpošanu.
Dziļi ieelpojam caur degunu, "sekojot" ieelpotajam gaisam, vadot to pa elpošanas sistēmu, un lēnām izelpojam, katru reizi izelpu mazliet pagarinot. Es iesaku meditācijas sākumā parunāties ar savu ķermeni, stāstīt, ko tagad plāno darīt, kā vēlies vairot mieru un prieku sevī. Sajūti, kā šis apzinātās elpošanas process tevi piepilda, kā jūtas katra tava ķermeņa daļiņa. Ja kādā ķermeņa daļā jūti sasprindzinājumu, pietūkumu, tad ieelpo un izelpo vairākas reizes tieši caur šīm ķermeņa daļām. Atkārto to tik ilgi, kamēr sajutīsi arī šajās ķermeņa daļās atslābinājumu. Samīļo sajūtās savu ķermeni, visu sevi. Sajūti katru sīkumu, katru smaržu, katru kustību. Ar katru reizi tu arvien dziļāk sajutīsi, kas notiek tevī. Kad jutīsi, ka esi sevi piepildījusi ar šo miera un prieka sajūtu, pasaki paldies sev par šo praksi, pasaki paldies ķermenim par darbošanos kopā, pasaki paldies Dievam un Visumam, ka ļauj caur tevi notikt šim apzinātības procesam. Tad mierīgi atver acis un saglabā miera un laimes sajūtu maksimāli ilgi.
Ja kaut kas nedarbojas ar pirmo reizi, nepārdzīvo, vienkārši koncentrējies uz pozitīvajām sajūtām. Svarīgākais meditācijā - ir neko negaidīt, bet vienkārši ļauties šai īpašajai pieredzei. Un turpināt praktizēt!
Protams, ļoti īpaša pieredze rodas, meditējot speciālista vai tā balss pavadībā, tādēļ klientes īpaši iemīļojušas manas meditācijas, kuras vadu gan tiešraidēs Instagram @DainasPasaule, gan dažādos manos online un offline pasākumos, gan arī saņemot meditācijas savā īpašumā: www.einberga.com/meditacijas.
Ir svarīgi, lai tu sajūti, kā tev patīk labāk - meditēt pašai ar sevi, ar kādu, ar balsi ierakstā. Izmēģini šis dažādās pieredzes, lai vari pati salīdzināt un izvēlēties!
Drīzāk - jāpraktizē gadiem. Tas padziļina pieredzi ar sevi, savām sajūtām, kas notiek ar mani meditācijas laikā, kas notiek ar manu dzīvi, kad es praktizēju meditācijas. Tu saproti, cik ļoti vienota tu esi ar visu pasauli un visu, kas notiek apkārt. Kad tas kļūst par ieradumu un dzīvesveidu, tas ir milzīgs ieguvums! Ļaujies tam!
Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā