Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Aromterapijas atbalsts nemiera, bezmiega, trauksmes gadījumos

Ēterisko eļļu terapijas eļļas

Lai izvēlētos labākās eļļas ar terapeitisku pielietojamību, ir jāizprot aromterapijas pamati. Ēteriskās eļļas, kas ilgstoši ir pielietotas, kuru pozitīvā ārstnieciskā iedarbība ir ne tikai pieredzē balstīta, bet arī izpētīta, vienmēr būs pirmā izvēle. Ēteriskās eļļas, kas veido aromterapijas jeb ēterisko eļļu terapijas bāzi, ir salīdzinoši drošas, to sastāvs ir izpētīts, to komponenšu individuāla iedarbība ir skaidra un attiecīgi ir arī skaidrs, kam šīs eļļas ir pielietojamas vai kādos gadījumos tās nav drošas. Tās ir eļļas ar maksimāli lielu ieguvumu un maksimālu mazu bīstamību.

Ēterisko eļļu pielietošana terapeitiskos nolūkos ir ārstnieciska, un tā arī aicinu lūkoties uz ēteriskajām eļļām - kā uz ārstniecības līdzekli. Tādēļ pirmais kritērijs, izvēloties ēteriskās eļļas, vienmēr ir to terapeitiskā kvalitāte.

Pirms izvēlēties ēteriskās eļļas, pirmkārt, nodefinējam, kādam mērķim mēs tās vēlamies pielietot. Ēterisko eļļu iespējamais pielietojums ir ļoti plašs, tās var būt palīdzošas gan ādas problēmām, gan gremošanas, elpošanas, reproduktīvo orgānu sistēmām, limfātiskajai sistēmai, asinsritei, sāpēm, muskuļiem, kā arī nervu sistēmai. Tāpēc pirmais solis ir izprast, kas ir tas, ko vēlamies risināt ar ēteriskajām eļļām.

Izvēloties eļļas, kas ir pielietojamas konkrēto problēmu risināšanai, apskatām šo eļļu kontrindikācijas, izslēdzot visas eļļas, kas nav drošas konkrētajā situācijā. Biežākās kontrindikācijas var būt – gaidību, mazuļa zīdīšanas laiks, paaugstināts/pazemināts asinsspiediens, epilepsija, ādas jūtīgums. Ja pielietojam ēteriskās eļļas bērniem, tad jāņem vērā arī bērna vecums. Vienmēr ņemam vērā arī individuālo jūtīgumu un iepriekšējo pieredzi ar ēteriskajām eļļām.

Un tikai tad, kad esam veikuši sākotnējo atlasi – pirmkārt, terapeitiskās kvalitātes, otrkārt, atlasot kontrindicētās eļļas, – varam izvelēties sev piemērotas ēteriskās eļļas pēc sev vispatīkamākās smaržas. Ēteriskās eļļas izvēlē aromāts ir ļoti būtisks. Ņemot vērā to, ka ēteriskās eļļas ietekmē mūs gan fiziski, gan emocionāli, izvēlēties ēteriskās eļļas ar sev patīkamu aromātu ir būtiski.

Kā ēteriskās eļļas iedala?

Viens no veidiem, kā ēteriskās eļļas iedala, ir pēc auga daļas, no kā šīs eļļas ir iegūtas:

  • Ziedu;
  • Ziedošu augu;
  • Koksnes;
  • Skuju;
  • Lapu;
  • Čiekuru;
  • Ogu;
  • Sakņu;
  • Zāles;
  • Sveķu;
  • Sēklu.

Šādu iedalījumu it īpaši var apskatīt, ja meklējam ēteriskās eļļas emocionālam atbalstam, piemēram, trauksmes, nemiera, slikta miega, depresijas gadījumos.

Ēteriskās eļļas palīdz sniegt atbalstu visos līmeņos, arī enerģētiskā. Augi mūs atbalsta brīžos, kad tas ir nepieciešams visvairāk. Izvēloties ēteriskās eļļas saskaņā ar daļu, no kuras tās ir iegūtas, tas var būt ļoti spēcīgs instruments emocionālā ziņā. Šo iedalījumu, var izmantot sajūtot, ko katra no šīm auga daļām nozīmē simboliski. Ko man nozīmē zieds, ziedēšana? Ko man nozīmē saknes vai, piemēram, koksne?

Šeit nav vienotas formulas, un ir jāieklausās sevī. Ko man nozīmētu maisījums, izveidots no ziediem? Kur es to jūtu savā ķermenī? Ko man nozīmētu maisījums, izveidots no koksnes? Kur es justu to savā ķermenī? Kā es sajūtu eļļu, kas veidota no saknēm?

Tomēr atgādinu - vienmēr sākotnējo izvēli veikt atbilstoši savām vajadzībām un nekad nepielietot sev nedrošas ēteriskās eļļas.

Kā vadlīnijas, piemēram, ziedu ēteriskās eļļas ir brīnišķīgas sirdij, mīlestībai, līdzsvaram. Sveķi ir noderīgi situācijās, kad esam piespiesti pie zemes, dziļi ievainoti. Citrusu eļļas ir pacilājošas, atsvaidzinošas, atvieglojošas – sasmēlušās sauli, vieglumu. Koksnes eļļas palīdz saglabāt sava kodola spēku. Saknes ēteriskās eļļas sniedz atbalstu, mieru. Lapas ir auga elpošanas sistēma, tās izmanto brīžos, kad šķiet, ka emocijas ir “smacējošas”, nav, ko elpot. Čiekuru grupa atbalsta intuīciju, iekšējo redzi.

Šādā veidā pielietojot ēteriskās eļļas, vienmēr ir jāieklausās sevī un jārīkojas saskaņā ar savu iekšējo balsi, neaizmirstot par drošu eļļu lietošanu.

Kā ēteriskās eļļas strādā?

Ēterisko eļļu ķīmiskais sastāvs ir tas, kas nosaka to terapeitisko iedarbību. Komplicētākajās ēteriskajās eļļās ir vairāk kā 400 vielu! Mūsdienās ir iespējams veikt precīzus mērījumus par ēterisko eļļu sastāvu laboratorijā un visi uzticamie ēterisko eļļu ražotāji veic šādas pārbaudes, lai pārliecinātos par eļļu tīrību, kvalitāti un sastāvu. Ķīmiskais sastāvs ir arī tas, kas ļauj izdarīt secinājumus par eļļu ārstniecisko iedarbību, pamatojoties uz izpētīto komponenšu ārstniecisko iedarbību.

Būtiski ir atcerēties, ka ēteriskās eļļas ir ārkārtīgi koncentrētas, un nevajadzētu pieņemt, ka, piemēram, ja augu tēju lietojam bez īpašas piesardzības, tad tas pats attiecas uz šī paša auga ēterisko eļļu.

Piemērs, lai labāk izprastu ēterisko eļļu jaudu: lai iegūtu 1 kg lavandas (lavandula angustifolia) ēteriskās eļļas, destilē 100 līdz 150 kg augu materiāla. Šāda proporcija skaitās vidēja ēterisko eļļu ieguvuma ziņā no augu materiāla daudzuma. Nav iespējams apēst vai izdzert tik daudz tējas, kas veidotu vienu pielienu ēteriskās eļļas vienā reizē.

Ēteriskās eļļas plaši tika un tiek pielietotas masāžās, attiecīgi, tās tiek uzņemtas caur ādu, atjauktas ar bāzes eļļu. Tomēr ir vairāki veidi, kā ēteriskās eļļas iedarbojas, un svarīgi ir atzīmēt, ka emocionālā, fiziskā un garīgā iedarbība ēterisko eļļu pielietošanā nav atdalāma. Pat ja lietojam ēteriskās eļļas lokāli uz ādas, mēs ieelpojam arī to aromātu un tās ietekmē visas mūsu sistēmas.

Uzklājot caur ādu, vienmēr atjauktas drošā un efektīvā koncentrācijā, ēteriskās eļļas caur audiem nonāk orgānu sistēmās un arī asinsritē, kur izraisa ķīmiskas reakcijas un pēc laika tiek izvadītas no organisma caur urīnceļiem. Savukārt, ieelpojot ēteriskās eļļas nonāk caur plaušām asinsritē un mazs procents arī mūsu smadzenēs, kur arī ierosina ķīmiskās reakcijas un vēlāk izvadās ārā.

Ja vēlamies izprast, kā labāk pielietot ēteriskās eļļas konkrētā gadījumā, noderēs šāda vienkārša formula. Viss, kas saistās ar emocionālo un garīgo labklājību - visefektīvākā ir tiešā ieelpošana, savukārt, viss, kas saistīts ar iekšējiem orgāniem, audiem, muskuļiem, saitēm, ādas u.c. fiziskām kaitēm - ēteriskās eļļas tiek uzņemtas caur ādu drošā koncentrācijā.

Ēteriskās eļļas emocionālam atbalstam

Ēteriskās eļļas ir izslavētas kā emocionālā atbalsta līdzekļi. Manā praksē ēteriskās eļļas ir palīdzējušas gan trauksmes, gan bezmiega gadījumos, pielietojot drošā veidā sev tīkamas un ārstnieciskas ēteriskās eļļas. Pieminēšu dažas ēteriskās eļļas, kas var būt lieti noderīgas emocionālam atbalstam trauksmes, nemiera, bezmiega gadījumos.

Apelsīns (latīņu nosaukums - citrus sinesis) auksti spiesta eļļa no augļa mizas, BIO, augstā nots, citrusu grupa. Izkliedē stresu, spriedzi, nemieru, nomierinoša CNS, antidepresants, dod vieglumu. Raisa pacilātu noskaņojumu, pozitīvu skatu uz dzīvi. Prieka aromāts. Labs aromāts vakaram, miegam.

Romiešu kumelīte (latīņu nosaukums - anthemis nobilis) ne augstāk kā 3% vai 5% koncentrācijā ieelpošanai, tvaika destilācija no ziediņiem, vidus nots, herbālā grupa.

Kā arī - Vācu kumelīte (latīņu nosaukums - matricaria recutita) 3% vai 5% koncentrācijā, tvaika destilācija no ziediņiem, vidus nots, herbālā grupa. Kontrindikācija - nelietot pie zema asinsspiediena. Nomierina dusmas, laba bērniem. Nomierinoša visos līmeņos - garīgā, fiziskā un emocionālā. Raisa pacietību, relaksē, nomierina prātu, palīdz pret bezmiegu. Veicina emocionālu stabilitāti, fleksibilitāti, aizkaitināmībai, noskaņojuma svārstībām, dusmām. Nomierina un veicina relaksāciju nervu spriedzes, nemiera, impulsivitātes gadījumos. Risina trauksmi, depresiju, bailes, paniku, fobijas.

Sinerģija:

Romiešu kumelīte + Lavanda - nervu sistēmas sedatīvs, akūta stresa gadījumos. Arī pretspazmu, pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis.

Lavanda (latīņu nosaukums - lavandula angustifolia) tvaika destilācija no ziedošās daļas, Francija, BIO, augstkalnu, vidējā nots, herbālā grupa. Kontrindikācija - nelietot 1. grūtniecības trimestrī. Atbrīvo no sasprindzinājuma un nemiera, palīdz pievērsties sev, līdzsvaro enerģētiku, ļauj brīvi plūst. Depresijai, emocionālam šokam, panikai, fobijām, hroniskam stresam. Stabilizē emocijas, risina emocionālu konfliktu, veicina nervu sistēmas atjaunošanos.

Sinerģija:

Lavanda + Muskatsalvija - nervu sistēmas atjaunošana un relaksācija, hroniska nemiera, izdegšanas, depresijas, bezmiega gadījumos. Arī spazmu, akūtu saspringtu stāvokļu gadījumos.

Lavanda + Romiešu kumelīte - nervu sistēmas sedatīvs, akūta stresa gadījumos. Arī pretspazmu, pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis.

Pačūlija (latīņu nosaukums - pogostemon cablin) tvaika destilācija no fermentēta auga lapām, vidējā nots, herbālā grupa. Dziļš, ar zemapziņu strādājošs, aromāts, nomierina centrālo nervu sistēmu (CNS), palīdz tikt galā ar stresu, uzlabo pašsajūtu, ārstē veģetatīvo distoniju. Veicina harmoniju, romantiku, garīgi uzmundrina, CNS nomierinošs aromāts. Palīdz stresam, saspringtiem nerviem, risina nedrošības sajūtu, trauksmi, pārjūtīgumu, bailes, mentālu nestabilitāti, paranoju, kompulsīvu uzvedību.

Sinerģija:

Pačūlija + Ciedrs - nervu sistēmas sedatīvs un atjaunojošs līdzeklis hroniska stresa gadījomos ar trauksmi, bezmiegu, izdegšanu.

Ylang ylang (latīņu nosaukums - cananga odorata) 1. tvaika destilācija vai complete no ziediem, bāzes nots, florālā grupa. Kontrindikācija - uzmanīgi lietot, ja ir zems asinsspiediens; lietot ļoti mazās devās. Jālieto ļoti maz, 1 pil 100% ĒE uz 50 vai pat 100ml bāzes eļļas. Nomierina dusmas, CNS, atslābina, izkliedē negatīvās emocijas, iepriecina. Atmodina jūtas, kaislību. Pielieto garastāvokļa svārstību, dusmu, trauksmes, aizkaitināmības, nemiera, bezmiega, baiļu gadījumos.

Sinerģija:

Ylang ylang + Lavanda - nervus atslābinošs līdzeklis, pretspazmu līdzeklis ar stresu saistītos stāvokļos ar trauksmi, bezmiegu, tahikardiju un hipertensiju.

Ciedrs (latīņu nosaukums - cedrus atlantica) tvaika destilācija no koksnes, bāzes nots, koku grupa. Kontrindikācija - izvairīties lietot grūtniecības laikā, nav drošs aromāts bērniem. Aromāts, ko pielieto meditācijā. Stiprina, nomierina, piezemē, dod drošības sajūtu, stiprina pārliecību. Dziedinošs veģetatīvās distonijas gadījumos. Nelielas trauksmes gadījumiem, nedrošības sajūtai, bailēm, zemam pašvērtējumam, zemam gribasspēkam, izdegšanai. Stabilizē prātu, veicina emocionālu drošības sajūtu, reālismu.

Sinerģija:

Ciedrs + Pačūlija - nervus nomierinošs, atjaunojošs līdzeklis hroniska stresa gadījumos ar trauksmi, izdegšanu, bezmiegu. Arī vēnu līdzeklis varikozām vēnām, hemoroīdiem.

Ciedrs + Vācu kumelīte - pretiekaisuma, nervus nomierinošs līdzeklis plašam iekaisumu spektram, īpaši, ja saistībā ar trauksmi un stresu.

Kā lietot ēteriskās eļļas nemiera, bezmiega gadījumos?

Izvēloties sev piemērotas un patīkamas ēteriskās eļļas, var rasties jautājums, ko ar tām var un nevar darīt. Dalos ar dažām iedarbīgām metodēm, kā pielietot ēteriskās eļļas.

Emocionālajai, mentālajai un garīgajai veselībai vispiemērotākā ēterisko eļļu lietošanas metode ir ieelpošana un vanna ar ēteriskajām eļļām. Savukārt ādas, audu, iekšējo orgānu veselībai piemērota būs masāža, ķermeņa eļļas, vannas, pat kompreses.

Telpā

Telpā lietojot ēteriskās eļļas, izkliedē 2-3 pilienus difūzerī vai lampiņā ar svecīti līdz 15 minūtēm. Šādu izkliedēšanu var veikt ne biežāk kā reizi stundā, starp izkliedēšanas reizēm telpu pametot vai izvēdinot.

Ja telpā tiek izkliedēta ēteriskā eļļa, tad ir jāņem vērā visi, kas šo eļļu var ieelpot vai regulāri uzturas telpā. Ja mājās ir zīdaiņi, šī nebūs piemērota metode.

Tāpat telpā var izkliedēt eļļu, uzpilinot pilienu uz neapstrādāta koka vai māla dekora un novietojot sev tuvumā. Var izmantot arī vatīti.

Tiešā inhalācija

Uzpilinot pusi līdz vienu pilienu ēteriskās eļļas uz vatītes, viegli ieelpo aromātu vairākās ieelpās. Var arī veidot aromarullīšus, kur 10ml bāzes eļļai bez izteiktas smaržas pievieno līdz 10 pilieniem ēteriskās eļļas un ieelpo pēc vajadzības, kā arī uzklāj uz ādas.

Gan tiešās inhalācijas, gan difūzijas telpā iesaku ēteriskās eļļas ieelpot un/vai izkliedēt ne tieši pirms miega, un guļamistabā vislabākais līdzeklis miegam būs svaigs gaiss. Ēteriskās eļļas lieti noderēs stundu vai divas pirms miega, lai atslābinātu nervu sistēmu un palīdzētu sev sagatavoties miegam.

Vannā

Pieaugušajiem siltā vannā var lietot dažus pilienus ēteriskās eļļas, kas iepriekš savienotas ar 1 ēdamkaroti (15 ml) vieglas bāzes eļļas. Kā bāzes eļļu var izmantot vīnogu kauliņu, jojoba vai citu. Šādā vannā pavada ap 15 minūtēm, aktīvi maisot vannas ūdeni, lai eļļu maisījums piekļūst ādai un aromāts izplatās un tiek ieelpots. Relaksējošā vannā var pievienot 2-3 pilienus ēteriskās eļļas uz 15ml bāzes eļļas.

Ķermeņa masāžas

Ķermeņa masāžas eļļai var tikt pievienoti līdz 8 pilieniem ēteriskās eļļas uz 30ml bāzes eļļas.

Šeit pieminētās lietošanas devas nebūs piemērotas gaidību un krūts zīdīšanas laikā.

Aromterapijas pasaule ir plaša, tā var šķist mulsinoša. Tomēr izvēloties sev tīkamās un drošās eļļas, zini, ka mājas lietošanai tev visdrīzāk, ka pietiks ar saujiņu ēterisko eļļu, kuras labi pazīsi, izpratīsi to lietošanas veidus un varēsi droši rīkoties ar tām savā ikdienā pēc vajadzības.

Šis raksts ir Annas Melbārdes intelektuālais īpašums un tā lietošana un pārpublicēšana var notikt, tikai saskaņojot ar autori un atzīmējot avotu.

Raksta autore: Anna Melbārde / Piesakies konsultācijai

Citi Raksti