Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kristālu maģiskā pasaule. Saruna ar Gunu Kārkliņu

Guna ir astroloģe, minerālu eksperte un žurnāliste. Ikdienā viņa sniedz astroloģiskās konsultācijas, lasa lekcijas. Astroloģijā Guna darbojas jau sen, bet pēdējos gados viņas dzīvē ir ienākuši kristāli un minerāli.

Kur apguvi zināšanas par akmeņiem?

Zinības par akmeņiem pie manis nākušas mazpamazām, sākotnēji astroloģijas skolā, privātstundās pie pasniedzēja ar ASV Gemoloģijas institūta izglītību 2018. gadā. 2019. gadā apguvu kursu „Mineraloģija” Rīgas Tehniskajā universitātē un Vernadska vārdā nosauktā Krievijas Valsts Ģeoloģijas muzeja/mineroloģijas laboratorijā apguvu kursu „Dārgakmeņi, to sintētiskie analogi un imitācijas”. 2000. gadā Taro skolā „AditiGeja” - senās minerālu izvēles, nēsāšanas un attīrīšanas tradīcijas. Tas viss veidojis manu ceļu pie akmeņiem. Tagad nododu zināšanas tālāk.

Skaisti, ir pienācis laiks dalīties?

Jā, Jauno psiholoģiju centrā gatavojos pasniegt savu autorkursu – „Minerālu pasaules noslēpumi”. Tās būs klātienes un online nodarbības divreiz mēnesī. Kursa ilgums ir pieci mēneši. Vēl vari paspēt pievienoties. Kursā mācīsimies iepazīt akmeņu īpašības, izmantošanu un nozīmi, uzzināsi par akmeņu kopšanu, kā arī glabāšanu, un atrast savu īsto “akmeni”. Ir jāzina, ko jūs pērkat un kurš akmentiņš kļūs par draugu. Šīs zināšanas noderēs vienmēr!

Ieraugot kristālus veikalu vitrīnās, daudzi uzdod jautājumu: vai tie ir īsti un kur tāds skaistums rodas?

Izaug, izveidojas zemes dzīlēs dažādos procesos. Minerāli veido Zemes garozu, iežus, rūdas, meteorītus. Tie var sastāvēt no tīriem ķīmiskajiem elementiem un vienkāršiem sāļiem, kā arī ļoti sarežģīta sastāva silikātiem ar tūkstošiem paveidu un formu.

Pasaulē zināmi tūkstošiem dažnedažādu minerālu, un katram no tiem piemīt kādas raksturīgas īpašības un ir savs nosaukums. Īpašības var būt arī mainīgas, piemēram, krāsa atšķirties atkarībā no piemaisījumiem, un tas jau būs minerāla paveids ar citu nosaukumu. Tādējādi minerālu pasaulē eksistē apmēram 6000 dažādu nosaukumu!

Minerālu bieži vien veido vairāku atšķirīgu kristālu graudu sakopojums, ko dēvē par dabisko agregātu. Terminam «kristāls» ir precīzi noteikta nozīme materiālu zinātnē un cietvielu fizikā, taču sarunvalodā vārdu «kristāls» attiecina uz cietvielām, kam ir labi izteikta un skaista ģeometriska forma.

Tie veidojušies tūkstošiem gadu. Vai iespējams malahīts par vienu eiro?

Daudzi ir iemīļojuši kristālus, kolekcionē, nēsā, dāvina draugiem.

Ja pērkam «minerālakmeņu» rotas tikai skaistumam, tad jautājums par apstrādi un dabiskumu nebūs ļoti aktuāls. Bet, ja ticam kristālu enerģijām, tad gan!

Uzreiz jāteic, ka rotās neapstrādātu akmeņu praktiski nav. Ja nu vienīgi «iesiets» dabisks gabaliņš ādas sloksnēs, linā u.tml. Visas krelles un rokassprādzes darinātas no apstrādātiem akmeņiem. Turklāt tie var būt gan krāsoti, gan sapresēti no dažādu apstrādes procesu pārpalikumiem.

Te uzreiz kā piemēru gribu minēt tirkīzu. Nu nebūs gredzentiņš vai auskari ar dabisko tirkīzu par dažiem eiro, kā ir gadījies redzēt atsevišķās tirdzniecības vietās. Tas ir samērā rets un arī dārgs minerāls, ko iegūst Irānā, Sīnāja pussalā Ēģiptē, ASV dienvidrietumos, īpaši Ņūmeksikā, Arizonā, Nevadā un Kolorādo, Centrālāzijas valstīs. Ja pa lēto, tad var gadīties, ka tas ir krāsots hovlīts.

Reiz, lai semināros parādītu kā brīdinošu piemēru, iegādājos malahīta kabašonu (forma, kas paredzēta iestrādāšanai rotās). Par vienu eiro! Uzreiz jau bija skaidrs, ka tas nav īsts, bet uzraksts pie preces vēstīja «malahīts», nevis «malahīta imitācija». Kad sāku iztaujāt pārdevēju, viņa noteica, ka sakausēts, bet tas pats vien esot... Ja tirgotājs izstāsta un pircējs zina, ko pērk, tad viss kārtībā. Bet pretējā gadījumā sanāk maldināšana. Tāpēc vēlams akmeņus iegādāties pie tirgotājiem ar labu reputāciju un tur, kur pārdevēji zina pateikt vairāk nekā tikai nosaukumu un cenu.

Kā atrast īsto akmeni?

Kristālu/minerālu izvēlē eksistē dažādas pieejas. Var savu īsto piemeklēt atbilstoši individuālajai astroloģiskajai kartei, lai stiprinātu kādas īpašības vai tēmu. Var izvēlēties konkrēti kādas situācijas risināšanai, var izvēlēties intuitīvi – kurš akmentiņš veikalā «uzrunā». Visas izvēles būs labas.

Un interesanti, ka akmeņi paši it kā prasās pie tevis. Tad ļoti aizraujoši ir nopirkt, pārnest mājās un pēc tam meklēt informāciju, ko tieši šis akmentiņš gribēja pateikt. Pirms vairākiem gadiem veikalā, gremdējoties akmeņu aplūkošanā, manu uzmanību gluži nevilšus piesaistīja kastīte ar melniem, neciliem, tādiem kā asfalta atlūzu veidojumiem. Paņēmu vienu rokā un sapratu: manējais! Atnesu mājās un sāku meklēt, kāda šim akmenim nozīme. Izrādās – tas tiekot uzskatīts par burvju un magu akmeni, kas sargā pret negācijām, turklāt atstaro tās. Ja kāds nāk ar ļaunumu, tad saņem to atpakaļ. Jā, šis akmens man tolaik bija ļoti nepieciešams, jo nācās saskarties ar ļoti negatīvām izpausmēm un būt tiešā kontaktā ar patiešām nelāgu cilvēku. Akmens zināja, ka ir man vajadzīgs. Ilgu laiku nēsāju to kostīma kabatā. Taču tas vēl nebija viss. Ik pa laikam šķita, ka neesmu atradusi visu informāciju par melno turmalīnu. Meklēju, meklēju, līdz atradu, ka tas sargā arī pret radiācijas starojumu. Un kāda dīvaina sakritība – pāris dienas pirms tam, kad biju atradusi šo informāciju, Fukušimā bija notikusi kodolkatastrofa... Jāpiebilst, ka cilvēki, kas nodarbojas ar okultajām praksēm, akmeņus izmanto pareģošanā.

Akmeņus var nēsāt kabatā un lietot interjerā.

Ja akmeņus iegādājamies, lai tie ar savām enerģijām mums palīdz, tad labāk tomēr, ja cilvēks iejaucies pēc iespējas mazāk.

Un ļoti skaisti mājas vai biroja interjerā izskatīsies neapstrādātas kristālu drūzas vai «obeliski», ērti ir nēsāt līdzi nelielu akmentiņu maisiņā rokassomā vai pat kabatā.

Tādējādi mums līdzās var atrasties kāds neapstrādāts dabas brīnums.

Vēl arī ir ļoti svarīgi pret savu akmens draugu un palīgu izturēties ar cieņu. Atnesot no veikala, un arīdzan pēc tam laiku pa laikam jāveic attīrīšana. To var darīt, akmeni ieliekot traukā un atstājot zem tekoša ūdens strūklas izlietnē uz kādu brīdi (izņemot tā dēvēto tuksneša jeb smilšu rozi, kas veidojusies no ģipša). Var likt pilnmēness gaismā vai spožos saules staros. Varianti ir dažādi.

Attiecībā uz akmeņiem patiesībā nav vienas vienīgās pareizās pieejas un teorijas. Svarīgi ļauties izjūtām.

Paldies tev!

Ar Gunu sarunājās Laura Grīnvalde

Titulfoto: Ģirts Ozoliņš

Citi Raksti