Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kā ikdienā komunicēt ar emocionāliem varmākām?

Savā dzīvē mēs dažreiz sastopamies ar cilvēkiem, kuri, šķiet, izsūc mūsu enerģiju un prieku, atstājot mūs nogurušus un aizkaitinātus. Tikt galā ar emocionāliem varmākām (“emocionāliem vampīriem”) var būt sarežģīti, taču ir dažādi veidi un prasmes, kā tu vari mazināt konfliktus un sasniegt patīkamākus rezultātus attiecībās.

Pirms ķeramies klāt tam, kā komunicēt ar emocionāliem varmākām, jāsāk ar izpratni, kas ir emocionālie varmākas un kas viņus motivē tādiem būt.

Kas ir emocionālā agresija?

Emocionālā agresija ir negatīvas uzvedības forma, kurā cilvēks pauž savas emocijas, bieži vien spēcīgā un agresīvā veidā, pret citu personu. Šīs emocijas var ietvert dusmas, aizkaitinājumu, neapmierinātību utt.

Kas ir emocionālie varmākas/vampīri?

Emocionālais vampīrs ir cilvēks, kuram bieži ir vajadzīgs citu atbalsts, uzmanība un emocionālā enerģija. Viņi var justies noguruši un nelaimīgi, meklējot pastāvīgu atbalsta avotu, un neko (vai - neko labu) nedodot pretī.

Kas motivē emocionālos varmākus?

Protams, negatīvās emocijas var būt dažādu iemeslu dēļ, bet tie, kas šādi uzvedas regulāri, visbiežāk paši cieš no pārmērīga stresa, neapmierinātības, personiskajām problēmām vai zema pašvērtējuma. Tas neattaisno viņu uzvedību, bet, izprotot viņu motivāciju, var vieglāk atrast izeju no varmāku slazda.

Kā atpazīt emocionālo vampīru?

Emocionālie vampīri bieži mēdz sūdzēties par visu, ir uzmācīgi, pārāk kritiski vai vēlas īpaši pievērst uzmanību tieši viņu problēmām. Viņi visbiežāk neklausās citos un ir pārāk koncentrējušies uz savām vajadzībām.

Kā rīkoties, nokļūstot emocionālo varmāku “upura” lomā?

  • Saglabāt mieru

Pirmais un svarīgākais noteikums ir neļauties provokācijām. Esi mierīgs un kontrolē savas emocijas. Jo nesatricināmāks tu būsi, jo mazāka iespējamība tikt “ieslodzītam” negācijās.

  • Izmanto neverbālus signālus

Svarīga ir arī tava neverbālā uzvedība. Smaidi, saglabā atvērtu stāju, kontrolē savu balss toni. Šie elementi var mazināt agresīvu uzvedību tavā virzienā, jo otrs redz, ka “neizdodas tevi aizķert”.

  • Ieliec sevi varmākas vietā

Mēģini saprast, kas agresorā var izraisīt agresiju komunikācijā ar tevi. Empātija un līdzjūtība var palīdzēt radīt pozitīvāku mijiedarbību. Piemēram, ja zini, ka otram ļoti skauž par to, kas tev ir un viņam nav, nedižojies viņa priekšā, lieku reizi neizsaucot varmākas negācijas savā virzienā.

  • Uzmanīgi klausies

Ļauj otram izteikt viņa jūtas un viedokli. Aktīva klausīšanās un jautājumu uzdošana var palīdzēt otram justies, ka viņa viedoklis ir svarīgs. Bieži vien varmākas nomierinās, kad beidzot izrunājas.

  • Uzliec robežas

Izlem, cik daudz laika un enerģijas esi gatavs veltīt emocionālajam vampīram, un stingri pieturies pie tā. Ja agresija turpinās, skaidri un pārliecinoši paskaidro, ka šāda uzvedība nav pieļaujama - nosaki robežas, ko ar tevi drīkst un ko nedrīkst darīt.

  • Esi atklāts

Izskaidro emocionālajam vampīram, ka esi gatavs palīdzēt, bet ne vienmēr, un noteikti ne uz savu vajadzību rēķina. Piedāvā apspriest veidus, kā viņš var tikt galā ar savām emocijām.

  • Piedāvā konstruktīvus risinājumus

Kad visas problēmas ir izpaustas, iesaki konstruktīvus risinājumus. Kopīgs lēmums var palīdzēt atrisināt konfliktu. Palīdzi emocionālajam vampīram atrast citus atbalsta avotus, piemēram, draugus, ģimeni vai speciālistus, kas var palīdzēt tikt galā ar viņa problēmām.

  • Rūpējies par pašsajūtu

Neaizmirsti par savām emocionālajām vajadzībām. Ja mijiedarbība ar emocionālu varmāku rada tev lielu stresu, meklē profesionālu atbalstu. Jebkurš cilvēks mūsu dzīvē ienāk ne tāpat vien, vienkārši mēs paši to bieži nevaram sākumā apjaust. Ļauj speciālistam tev palīdzēt tikt galā ar tavām emocijām.

  • Baltais kokons

Ir viena terapeitiska metode, kas ļoti labi pasargā no citu enerģiju iejaukšanās tavā. Pirms tikšanās ar emocionālo varmāku, iedomājies, ka tu “ieģērb” sevi baltā kokonā, kuram neviens nevar tikt cauri. Aktīvi praktizējot šo metodi, tu sajutīsi, kā sāc sevi enerģētiski pasargāt no komunikācijas un konfliktiem ar nevēlamiem cilvēkiem.

Tikt galā ar emocionāliem vampīriem ne vienmēr ir viegli, taču, nosakot robežas un pārvaldot savas komunikācijas prasmes, tu vari pasargāt savu emocionālo enerģiju.

Parūpējies par savu fizisko un emocionālo labsajūtu. Regulāri velti laiku, lai atpūstos, meditētu un uzturētu veselīgas attiecības ar citiem. Atceries, ka tev ir visas tiesības uz veselīgām attiecībām!

Raksta autore: Daina Einberga, koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Citi Raksti