Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Tuvāk pie dabas, tuvāk pie Dieviņa. Saruna ar Ingu Geduševu

Vasaras saulgrieži, Jāņi, ir posms, kad daba ir pilnbriedā un gatava mums dāvāt visu to labāko, ko ir sarūpējusi. Šis ir labākais laiks, lai vāktu ārstniecības augus gan veselības uzlabošanai, gan enerģijas iegūšanai, - tie visa gada garumā saglabā savu maģisko spēku. Jāņos plūktajām zālēm piemīt īpašs spēks. Kādreiz Jāņu vainagus un to, kas bija izkaisīts pa grīdu, ārā nemeta, to visu savāca, nekas neaizgāja zudībā. Vainagus savārīja tējās. Katrs plūca un pina vainagā tās zālītes, kas vajadzīgas tieši viņam. Ja lopi bija apslimuši, deva novārījumus. Pīlādža, bērza zarus pārsēja pirts slotiņās. Tik daudz darāmā šai maģiskajā laikā.

Aicinu savā zināšanā dalīties Ingu Geduševu. Inga ir krustabu, kāzu godu un bēru rituālu vadītāja, pirtniece, celoto jostu audēja, māksliniece. Tik daudz talantu! Ļoti gaiša, vieda sieva.

Ko darīt vasaras saulgriežos? Kāpēc šis laiks ir tik īpašs? Kāds varētu būt pirts rituāls saulgriežos?

Pirts latviešiem kopš aizvēstures laikiem ir bijusi labsajūtas, ķermeņa un gara atveseļošanās vieta. Mēs, latvieši, dzīvojam zemē, kur Ūsiņš dravu kopj un Jumis sargā druvu, kur mīļā Māra pirtī mīt, bet Pērkons dzenā Jodu.

Mūsdienu steiga, stresu pilnā dzīve aizvien uzstājīgāk pieprasa atgriezties pie latviešu tradicionālās pirts kā pie tautas veselības un tradīciju kopšanas vietas, kurā ikdienā ir sastopams latviskais gars. Mēs sakām, ka pirtiņā cilvēka dvēselīte ar Dieviņu runājas. Es saku, ka:

Pirtiņa ir telpa starp pagātni un nākotni – pirtī visu lieko, gan fiziskā, gan mentālā plānā, metam nost un baltu velkam mugurā - atbrīvojam enerģijas plūsmu pilnvērtīgiem dzīvības procesiem.

Gadskārtu rituāliem izsenis ir īpašs spēks. Gada ritumā ir četri galvenie enerģētiskie brīži – saulgrieži: Ziemassvētki, Lieldienas, Jāņi un Rudenāji, kad Laika lūka ir vaļā.

Vasaras saulgriežu laikā ir īpaši maģisks laiks. Zemes māte ir atvērusi savus smaržu kambarus, ar Ūdens māti ir jāsarunā, lai vasaras saulgriežu dienā savas putu villaines ar viļņu rakstiem atstāj pūra lādes dibenā un Vēja mātei jālūdz savaldīt savus dēlus.

Jāņi ir saistīti ar daudzām tradīcijām un izdarībām. Pēc seniem nostāstiem par Jāņiem un Jāņa dēliem drīkstējuši saukties tikai svēti vīri, kuri senču ticību uzturējuši tautā. Mūsu Jānis ir viena no galvenajām auglības dievībām – Jāni, teiksmaino Dieva dēlu, vasaras saulgriežos daudzinām. Saulgriežu naktī vitālie, dzīvību rosinošie spēki ir visspraigākie: augos, dzīvniekos, cilvēkos un visā dabā. Līgo svētki ir labākais laiks sevis un apkārtnes svētīšanai, tāpēc tie ir pilni daudz dažādu maģisku izdarību.

Viena no spēcīgām sastāvdaļām vasaras saulgriežos ir pirts rituāls. Mēs varam runāt par divu veidu Jāņu pirtīm: pirts kā fiziska un garīga gatavošanās Jāņu mistērijas rituālam un pirts kā pati Jāņu mistērijas sastāvdaļa. Protams, varam izmantot abus variantus kopā, bet es uzskatu, ka ķermeņa sagatavošana svētkiem, proti, mazgāšanās, ir jāveic pirms saulgriežu vakara. Tikai caur attīrītu miesu, sakārtotu enerģētisko plūsmu cilvēks spēs uzņemt un uztvert saulgriežu laika vibrācijas.

Pirts ir gan fiziska, gan garīga attīrīšanās, sevis harmonizēšana, visu funkciju izlīdzināšana, enerģijas uzņemšana. Par pēdējo sevišķi rūpējas dažādās zāļu, koku un krūmu slotiņas.

Daba vasaras saulgriežos ir pilnbriedā, tāpēc šajā brīdī grieztās slotiņas satur maksimāli iespējamo enerģijas daudzumu. Es ieteiktu pirms saulgriežu pirtiņas meitām un sievām iet pļavā pēc augiem un ziediem lāviņas noklāšanai un vainagu vīšanai (iet pirtiņā ar vainagu ir īpaša sajūta), pilnībā uzticoties savām tā brīža sajūtām augu izvēlē. Noteikti aiziet līdz mežmalai saplūkt papardes – tas ir augs, kas mūs savieno ar pirmatnējās sievietes/vīrieša spēku un informatīvo lauku, aiziet līdz ezeram vai dīķmalai pēc kāda kalmes kāta, kas ar savu aromātu atbrīvos no nervu spriedzes un ļaus absolūtā mieriņā baudīt saulgriežu nakts mistērijas. Pirtiņā noderēs arī kāds vībotnes, vīgriezes, biškrēsliņa, pelašķa laksts – tie ir mūsu stiprie augi!

Puišiem un vīriem ir jāsarūpē bērzu meijas pirtiņas durvju stenderu un pašas pirts telpas rotāšanai, bet bērzu zarus – harmoniskām pirts slotiņām, ozola zarus – vīru un arī stipru sievu slotām, kādu pīlādža zaru durvju un sētas aizsardzībai pret saulgriežu nakts raganu delverībām. Lai skrien ragana šķērsu pāri!

Saulgriežu pirts mistēriju rada mijiedarbība: satiekas sievišķā un vīrišķā enerģija, satiekas cilvēks un daba, satiekas smaržas, sajūtas, mierpilna bauda, meditācija, līdz pat izmainītam apziņas stāvoklim, ko var izraisīt spēcīgu augu spēcīgā, aktīvā enerģētika.

Katram ir sava izvēle, vai šādu pirti baudīt vienam, izbaudot savas sajūtas, ceļu pie sevis, vai baudīt labu ļaužu pulciņā. Noteikti spēcīgas ir atsevišķās sievu/meitu pirtis ar sievišķās enerģijas aktivizāciju, Zemes spēku smeļoties, kailām ejot pļavā, baudot veldzi rasotā zālē, būt Ugunsbūtnēm un dejot kopā ar saulgriežu ugunskura liesmām. Vīriem pirtī ir vīru darīšana: ar ozola slotiņām, spēcinošām sarunām, lielāku karstumu, peldēm ezerā, vīru spēka apli ap ugunskuru.

Lai top, lai izdodas!

Ar Ingu Geduševu sarunājās un tekstu pierakstīja: Laura Grīnvalde

Citi Raksti