Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kad sastopies ar būtisko, mainās tava dzīve. Saruna ar Zuči Sodnominu

Atdzimšanas elpošana ir dziedinoša fiziskā, garīgā, psiholoģiskā un emocionālā līmenī, tā ir instruments, lai paplašinātu iekšējo brīvību un savas apziņas robežas. Iepazīsties! Apzinātās elpošanas instruktore, Buteiko elpošanas prakses metodiķe Zuči Sodnomina.

Pastāsti par savu ceļu. Kā kļuvi par elpošanas instruktori?

Bija dzīves periods, kad viss manā dzīvē bija salicies tā, ka labāk vairs nevar, liekas ikkatrs no mums sapņo, par šādu dzīvi. Man bija labi atalgots darbs, vīrs, piedzimis pirmais bērniņš, viss bija „smuki” salicies, kā pieņemts sabiedrībā. Bet kādu dienu man radās iekšējais jautājums: Vai tiešām tas ir viss? Tā arī ir visa dzīve? Labs darbs, ģimene, mīlošs vīrs, atvaļinājums uz ārzemēm reizi gadā, iespēja iegādāties lietas, kuras kārojas, bez sajūtas, ka nepietiks. Atskatoties atpakaļ, citreiz domāju, vai šī doma nebija sava veida izaicinājuma mešana sev pašai? Un tad sākās visa jautrība!

Piedzimstot otrajam bērniņam, visi dzīves apstākļi salikās tā, ka mainījās itin viss – darba nebija, dzīvoju vietā, kas man nepatika, nebija iespējas sevi realizēt, jo pilnībā nodevos ģimenei, finansiālie apstākļi arī nebija labākajā statusā. Man ir bijusi pēcdzemdību depresija, nevienu šobrīd nepārsteidzošā veģetatīvā distonija ar ilgstošām trauksmēm un panikas lēkmju ainām. Klasiska mierinājuma meklēšana alkoholā, ēšanā, iepirkšanās, uzmanības novēršana ar ārējām aktivitātēm jau sen nesniedza ne mierinājumu, ne gandarījumu.

Un tad es sāku meklēt. Pirmais, ar ko saskāros, ir Vipassanas meditācija, kas joprojām man ir lielisks instruments iepazīt un sakārtot sevi. Vipassanas meditācija sastāv no trim tehnikām, viena no tām ir Anapan prakse – tā ir savas elpas vērošana. Pateicoties šai meditācijai, man fokuss no ārējās pasaules pagriezās uz savu iekšējās pasaules iepazīšanu. „Elpa – ir tilts starp cilvēka ārējo un iekšējo pasauli,” S.N.Goenka (Vipassanas meditācijas skolotājs). Tik daudzas lietas es ieraudzīju sevī, pilnīgi no jauna iepazīstot sevi kā personību. Lielākoties tas, kas atklājās, nebija nekas patīkams un glaimojošs.

Daudzas iekšējas traumas, rakstura šķautnes, ar prātu izdomātas konstrukcijas, kā jāaizskatās sev un dzīvei, nāca viena pēc otras. Bija brīži, kad likās, ka es staigāju kaila, kā no pasakas „Kailais karalis” un visi to redz, bet neviens neko nesaka. Lēnām, daudzu gadu gaitā, notika iekšēja transformācija līdz brīdim, kad es nonācu pie rebirthing (atdzimšanas elpa) elpošanas instruktora ar pieprasījumu iekšējā bērna dziedināšanai. Jau pirmajā sesijā man likās, ka atveras vārti. Tas jāzina visiem! Cilvēki ilgstoši iet pie psihoterapeitiem, maļ savus pārdzīvojumus, traumas, blokus un nekas nemainās. Bet te, ar elpošanas palīdzību, cilvēks taisni pievēršas aktuālām problēmām un risina saknē izveidojušos pirmcēloni. Kādā no sesijām, man nāca apjausma, ka es redzu sevi, darot šo darbu.

Kas ir apzinātā elpošana? Pastāsti par Buteiko elpošanas praksi, atdzimšanas elpu.

Atrodot piemērotu mācību centru, kur var apgūt visas elpošanas prakses gan no seniem laikiem līdz pat mūsdienām, man atklājās vesela pasaule. Kāpēc elpa ir tik svarīga? Ja tā padomā, bez ēšanas cilvēks var iztikt daudzas dienas un pat nedēļas, bez ūdens vairākas dienas, cik ilgi cilvēks var iztikt bez gaisa? Vidēji 2-3 minūtes. Organisma attīrīšanās no sārņiem un toksīniem 70% izdalās tieši caur elpošanu, 20% ar sviedriem, 7% ar urinēšanu un 3% ar defekāciju. Visas šūnu atjaunošanas, reģenerācijas un metabolisma procesi ir atkarīgi no skābekļa un ogļskābās gāzes mijiedarbības, ko sauc par šūnu elpošanu.

Mācību centrā divu gadu laikā apguvu apzināto elpošanu un rebirthing (atdzimšnas elpu), kā arī daudzas citas lielā elpošanas formāta prakses. Kas ir apzinātā elpošana? Elpošana ir vienīgā funkcija mūsu organismā, kura noris divos režīmos - dabiski, bez mūsu apzinātās iejaukšanās, un kontrolēti - apzināti, kur cilvēks var regulēt elpošanas ātrumu, dziļumu, tempu, tādējādi sasniedzot sev vēlamu rezultātu. Aptuveni trešdaļai cilvēku ir nepareizi elpošanas paradumi. Daudzas slimības rodas tieši no nepareiziem elpošanas šabloniem jeb paradumiem. Mūsdienu medicīna nekādi nesasaista šīs likumsakarības – resperatoriskās slimības, astma, asinsspiediena izmaiņas, nervu sistēmas traucējumi, sirds un asinsvadu darbības traucējumi, gremošanas sistēma, limftece u.c. - tie visi saistīti ar elpošanas disfunkciju.

K.P. Buteiko elpošanas metodika strādā ar aptuveni 100 slimībām, kuru izpausmes var ārstēt tieši ar elpošanas praksēm. Krievijā plaši pielieto elpošanas prakses slimību ārstēšanā, pateicoties zinātniski medicīniskiem izmeklējumiem un pierādījumiem, ko ir veicis ārsts K.P. Buteiko. Tāpat lielu artavu elpošanas praksēs ir devusi krievu operas dziedātāja padomju laikos A.N. Steļņikova, kas ir izstrādājusi savu elpošanas prakses metodiku un atgriezusi sev balsi. Daudzas mūsdienu krievu estrādes zvaigznes izmanto šīs prakses savas veselības uzlabošanai. Latvijā elpošanas prakses veselības atjaunošanai vēl ir vāji attīstīta, senie indieši izmantoja elpošanas prakses (prānajama) savas iekšējās telpas (ēteriskais/smalkais ķermenis) attīrīšanai un dzīvības enerģijas transformācijai.

Par rebirthing praksi – tā autors ir Leonard Orr, Rebirth International dibinātājs un saistītās elpošanas izstrādātājs. Pateicoties viņa metodikai, ir radušās daudzas jaunas mūsdienu elpošanas prakses kā Vivation (Jim Lenard), Holotropā elpošana (S.Grofs), Elpošana Deja un Mūzika (V.Kozlovs), Liberation breathing (Sondra Rey) u.c. Leonardu Oru dēvē par vienu no jaunā laikmeta līderiem, kurš ieguldījis savu darbu apzinātības jomā dziedināšanas darbam ar cilvēku neapzināto vēlmi pēc nāves un fiziskās nemirstības principiem. Viņš ir izstrādājis cilvēku „lielo” problēmu apkopojumu, ko sauc par „11 Biggies of Human trauma” (11 lielākās cilvēku traumas): dzimšanas trauma, vecāku nepieņemšanas sindroms, personīgie iekšējie meli un specifiskās negativitātes, skolas traumas, iepriekšējo dzīvju karma, neapzināta vēlme pēc nāves, reliģiskās traumas, novecošana, sievišķības apspiešana, pasaules glābēja sindroms, fiziskās un seksuālās vardarbības trauma (šobrīd šis saraksts pēc autora nāves ir izaudzis jau līdz 15 principiem).

Viņa izstrādātā elpošanas prakse ļauj cilvēkam ieiet savas zemapziņas dzīlēs un dziedināt šīs pieredzes, ļaujot cilvēkiem nevilkt līdzi iekšējās traumas, aizvainojumus, pāridarījuma sāpes, bailes un citas emocionālās un mentālās izpausmes visas dzīves garumā.

Padalies ar kādiem praktiskiem ieteikumiem.

Ja jūs uzrunā sevis izziņas ceļš caur elpošanu, rekomendēju sākt no mazām lietām. Apzinātībai – aizvērtām acīm, atslābinātā, ērtā pozā fokusēt savu uzmanību uz savu elpošanas procesu, vērot to. Vērot, kā ieplūst gaiss jūsu nāsīs un kā tas izplūst. Vienīgais jūsu uzdevums - būt vērotājam šim elpošanas procesam. Sākt ar 5 minūtēm un laika gaitā palielināt līdz pat stundai.

Elpošanas prakses veselības uzlabošanai un iekšējam mieram - elpot, kustinot vēderu, ieelpā vēders piepūšas kā balons un izelpā saplok, elpošanai jābūt rāmai, lēnai un vienmērīgai. Sākt ar 5 minūtēm.

Darbam ar iekšējo psiholoģisko materiālu – atrast sev piemērotu elpošanas instruktoru. Neiesaku elpot onlaina versijā, ja nav pieredzes darbam ar elpošanu. Tas ir smalks process, kurā instruktors un elpotājs mijiedarbojas daudz smalkākā plaknē un, darbojoties caur ierīcēm, daudz kas var būt palaists garām. Novēlu visiem atrast sev piemērotu instrumentu iekšējai izaugsmei – mieram, priekam, piepildījumam.

Lai visas dzīvās būtnes ir laimīgas!

Paldies! Lai top!

Ar Zuči Sodnominu sarunājās un tekstu pierakstīja: Laura Grīnvalde

Citi Raksti