Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Kā salabot veselības pamatus ar GAPS uzturu

Kāpēc mēs ēdam?

Nenoliedzot baudas komponenti ēšanas procesā, mēs ēdam vismaz trīs iemeslu dēļ: 1) lai nodrošinātu enerģiju; 2) lai piegādātu uzturvielas, no kā veidoties mūsu organisma šūnām, struktūrām, audiem, orgāniem, kauliem un muskuļiem; 3) lai nodrošinātu resursus šūnu atjaunošanās procesiem un funkcijām. Mūsu ķermenis ir veidots no šūnām, bet, lai tās būtu veselas, varētu atjaunoties un pilnvērtīgi veikt tām paredzētās funkcijas, mums tām ar uzturu ir regulāri jāpiegādā visas nepieciešamās uzturvielas – aminoskābes, taukskābes, glikozi, minerālvielas, mikroelementus, vitamīnus, elektrolītus u.c.

Meklējot pareizo uztura pieeju

Meklējot veselīga uztura vadlīnijas, cilvēks nereti jūtas pazudis šodienas informācijas pārbagātībā. Tik daudz dažādu diētu un brīžam pilnīgi pretēju ieteikumu! Kā neapjukt, kā atrast to, kas katram būtu vispiemērotākais uzturs? Sabiedrībā joprojām dominējošās veselīga uztura nostādnes balstītas uz vairāk nekā 40 gadus veciem priekšstatiem par veselīgu uzturu – mums ieteica ēst vairāk graudaugu un mazāk tauku. Rezultātu šādam uzturam varam redzēt, pavērojot, cik kopumā slimi ir cilvēki – mums ir aptaukošanās, diabēta, sirds un asinsvadu slimību, hronisko un autoimūno diagnožu epidēmija. Slimi ir ne tikai pieaugušie, bet arī bērni un mazuļi.

Nepareizs uzturs ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas veicina slimības. Ja vēlamies labāku veselību, jāmaina uztura paradumi – tik šķietami vienkārši tas ir. Te nav ne īsceļu, ne apkārtceļu, nav ne brīnumzālīšu, ne maģisku procedūru. Tās ir apzinātas izvēles ikdienā, tā ir mūsu katra atbildība gribēt būt veselam un tad sākt ar pirmo soli veselības virzienā. Atbildība, izvēle, darīšana.

Katrā no mums daba ir ielikusi ķermeņa spēju dziedināties, mūsu pienākums ir tam netraucēt un palīdzēt, piegādājot pareizos resursus – galvenokārt ar pārdomātu uzturu.

Kas ir GAPS ?

Grieķu ārsts Hipokrāts (460-370 p.m.ē.) jau pirms diviem tūkstošiem gadu zināja, ka visas slimības sākas zarnās, un, ka ar uzturu uzlabojot gremošanas trakta veselību, iespējams mazināt daudzu slimību simptomus. Cilvēka organisms ir vienots veselums, un arī ārstēšanas pieejai jābūt kompleksai, – cilvēku nevar izārstēt, apejot gremošanas trakta veselību, un tātad arī uzturu.

Viens no šādiem ceļiem uz veselību ir GAPS uzturs. GAPS ir medicīniski pamatota ārstnieciska uztura programma, kas dod iespēju uzlabot gremošanas trakta darbību, kas ir pamats mūsu veselībai. Atveseļojot kuņģa-zarnu traktu un tā funkcijas, iespējams gan uzlabot smadzeņu darbību, gan izārstēties no hroniskām slimībām, gan mazināt autoimūnu saslimšanu simptomus.

Burtu kombinācija GAPS sevī apkopo divus terminus: Gut and Psychology Syndrome (1)– zarnu trakta un psiholoģisko traucējumu sindromu (skaidro cilvēka zarnu trakta un smadzeņu darbības savstarpējo saikni), un Gut and Physiology Syndrome (2), – kas apskata gremošanas trakta nozīmi cilvēka fiziskās veselības aspektā. GAPS koncepta autore ir ārste Nataša Kempbela-Makbraida (Dr. Natasha Campbell-McBride).

Ārste N. Kempbela-Makbraida (tāpat kā Hipokrāts) uzskata, ka tieši uzturam ir noteicošā loma ceļā uz veselību. Ir cieša saistība starp ēdienu, ko ēdam, un to, cik veseli vai slimi esam. Tāpēc GAPS uztura programmas pamatā ir doma, ka cilvēka kopējo veselību nosaka kuņģa-zarnu trakta veselība. Tas nozīmē, ka atveseļošanās ceļš uzsākams ar veselības pamatu – gremošanas trakta – savešanu kārtībā, un tas, protams, sevī ietver ēdienkartes sakārtošanu. GAPS uzturs dod pozitīvu ieguldījumu cilvēka fiziskajā un mentāli emocionālajā veselībā, kā arī vispārējā labsajūtā.

Kādās situācijās GAPS uzturs var palīdzēt ?

GAPS uztura terapiju autore aprakstījusi divās grāmatās - Gut and Psychology Syndrome (2010)(1) un Gut and Physiology Syndrome (2020)(2), kas kalpo par ceļvežiem uz veselību tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. Uz dzeltenās grāmatas vāka redzam apsolījumu, ka GAPS dzīvesveids var palīdzēt tādos gadījumos, kad vadošā medicīna nespēj rast risinājumu – autisms, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms, disleksija, dispraksija, depresija, šizofrēnija. Uz zilās grāmatas vāka ir parādīts, ka GAPS uzturs var palīdzēt daudzu hronisku saslimšanu gadījumā – gremošanas trakta slimības, alerģijas, autoimūnās slimības, artrīts, hormonālas problēmas, nogurums un neiroloģiskas slimības. Ārstes N. Kempbelas-Makbraidas blogā www.doctor-natasha.com ir grūti atrast slimību, kam GAPS uzturs nevarētu palīdzēt.

GAPS uztura terapija ir dziedinošs ceļš uz veselību cilvēkiem ar dažādām diagnozēm un fiziskiem un mentāli emocionāliem simptomiem, bet grāmatās iekļautās zināšanas praktiski var izmantot ikviens cilvēks, lai būtu vesels. GAPS uzturs piemērots arī bērniem, grūtniecēm un māmiņām, kas zīda mazuli.

GAPS uztura principi

GAPS ir ārstniecisks samazināta ogļhidrātu satura uzturs gremošanas trakta atveseļošanai – tā vadlīnijas no uztura iesaka izslēgt produktus, kas satur saliktos ogļhidrātus. Nav pamata uztraukumam, ka GAPS uzturā pietrūks ogļhidrātu, jo tos joprojām bagātīgi uzņemsim ar dārzeņiem, augļiem, ogām, riekstiem, medu.

Praktiski tas nozīmē, ka GAPS terapijas laikā no ēdienkartes izslēdz produktus, kas satur cukuru, cieti un laktozi (saldumi, čipsi, visi graudaugi, tātad arī putras, milti, maize, bulciņas, kūciņas, kukurūza, arī kartupeļi, pasterizēts piens), kā arī rūpnieciski pārstrādātos produktus, jo tie satur daudz pārtikas piedevu un mūsu organismam nepazīstamu ķīmisku savienojumu.

To vietā GAPS aicina ēst dabisku (rūpnieciski nepārstrādātu) un uzturvielām bagātu pārtiku, paredzot, ka ēdiena gatavošana galvenokārt notiek mājās. GAPS diēta īpašu uzsvaru liek uz produktiem, kas ēdienkartē nāk klāt, no kuriem galvenie ir probiotiskās baktērijas saturošie produkti (skābēti kāposti, kefīrs, skābais krējums, jogurts, lakto un citi skābpiena produkti), labie tauki (sviests, dzīvnieku tauki, olīveļļa, olas, zivis, zivju eļļa, skābais krējums u.c.) un gaļas kauliņu vai zivs buljons, kas ir ļoti vērtīgs dažādu uzturvielu avots. Probiotiskie produkti un gaļas kauliņu buljons ir GAPS diētas pamats, jo tie palīdz atveseļot zarnu epitēlija šūnas, kā arī vairot labās baktērijas zarnu traktā.

Ikdienā ievērojot GAPS uztura ieteikumus, – mazinot saldumu, graudaugu, pasterizēta piena un pārstrādātās pārtikas daudzumu uzturā, kā arī rūpējoties, lai pietiekamā daudzumā un regulāri ēdam gaļas kauliņu buljonu un zupas, labos taukus, skābētos un raudzētos produktus, gaļu, zivis, olas, dārzeņus, kā arī citus GAPS atļautos produktus, – mēs varam dot savam organismam iespēju sadziedēt kuņģa-zarnu trakta gļotādu, uzlabot gremošanas kvalitāti, kā arī optimizēt zarnu mikrobiomu. Uzlabota gremošanas trakta veselība dos iespēju apēsto ēdienu labi sagremot molekulārā līmenī, uzturvielas pareizi uzsūkt asinsritē un izmantot tur, kur organismam tās visvairāk nepieciešamas.

Iegādājies: GAPS grāmata


Galvenās GAPS diētā ieteicamo produktu un nevēlamo produktu grupas parādītas tabulā.

Ieteicamie un nevēlamie produkti GAPS diētā  - plašāks produktu saraksts GAPS grāmatā un vietnē www.curantur.lv/GAPS

Lai gan GAPS uztura programma varētu likties visai strikta nevēlamo un ieteicamo produktu ziņā, īstenībā tā ir viegli pielāgojama katra cilvēka individuālajai veselības situācijai. Nav divu vienādu cilvēku, tāpēc atšķirīga arī būs katra cilvēka pieredze, ievērojot GAPS diētu.

Kur meklēt GAPS atbalstu ?

Tagad par GAPS latviešu valodā var lasīt nesen izdotajā iztulkotajā GAPS autores N. Kempbelas-Makbraidas grāmatā “GAPS: Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindroms” (3). Tajā aprakstīta zarnu veselības un smadzeņu darbības savstarpējā saikne. Iepazīties ar grāmatas saturu, kā arī GAPS grāmatu iegādāties var vietnē www.silvijaabele.com.

Vairāk par GAPS angļu valodā var lasīt GAPS autores N. Kempbelas-Makbraidas mājas lapā www.gaps.me, kā arī viņas blogā www.doctor-natasha.com. Latviešu valodā par GAPS var lasīt šī raksta autores veselības blogā www.curantur.lv/gaps, kur S. Ābele dalās gan ar savām zināšanām, gan ar savu personīgo GAPS pieredzi.

Silvija Ābele veikusi divus pētījumus par GAPS uzturu – bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), kā arī bērniem ar uzmanības deficītu un hiperaktivitāti (UDHS). Pētījuma rezultāti par GAPS uzturu bērniem ar AST publicēti zinātniskajā literatūrā (4). Video prezentācijas par abu pētījumu rezultātiem var noklausīties Silvijas Ābeles Youtube kanālā.

Silvija Ābele ir šobrīd vienīgā uztura speciāliste un uzturzinātniece Latvijā, kas specializējas GAPS uztura terapijā, bez tam viņai tuva holistiska pieeja cilvēka organismam un veselībai. Silvija pieņem Rīgā terapijas centrā “Skaņas un mūzika”. S. Ābele labprāt atsaucas aicinājumam nolasīt lekcijas par GAPS uzturu un veselību, viņa arī regulāri rīko GAPS uztura apmācības grupās. Atsauksmes par Silvijas Ābeles darbu, kā arī pieteikties konsultācijām vai apmācībām var viņas mājas lapā www.silvijaabele.com.

“Visas slimības sākas zarnu traktā”, teica grieķu ārsts Hipokrāts pirms vairāk kā 2000 gadiem. Silvija Ābele piebilst – tātad arī veselība.


Pilnā apjomā šo rakstu var lasīt žurnāla Ārsts.lv 2023. gada jūlija numurā.

Raksta autore: uzturzinātniece Silvija Ābele


 
Silvija Ābele

PhD, Mg.sc.sal., LicISH, CGP

Uztura speciāliste, Uzturzinātniece

Sertificēta GAPS uztura konsultante

Holistiskās medicīnas praktiķe

 

www.silvijaabele.com

www.curantur.lv

www.facebook.com/veseliba.uzturs

www.instagram.com/silvijaabele

 


 
Atsauces:
  1. Natasha Campbell-McBride, Gut and Psychology Syndrome: Natural Treatment for Autism, Dyspraxia, A.D.D., Dyslexia, A.D.H.D., Depression, Schizophrenia Revised & enlarged Edition, pp. 392, Medinform Publishing, UK, 2010
  2. Natasha Campbell-McBride Gut and Physiology Syndrome: Natural Treatment for Allergies, Autoimmune Illness, Arthritis, Gut Problems, Fatigue, Hormonal Problems, Neurological Disease and More, pp. 520, Medinform Publishing, UK, 2020
  3. Nataša Kempbela-Makbraida, Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindroms (Zarnu veselības un smadzeņu darbības savstarpējā saikne), Tulkojums Līvija Vulfa, Silvija Ābele, 396 lpp., Latgales druka, 2022. Grāmata pieejama www.silvijaabele.com
  4. Ābele, Silvija, Meija, Laila, Folkmanis, Valdis and Tzivian, Lilian. "Specific Carbohydrate Diet (SCD/GAPS) and Dietary Supplements for Children with Autistic Spectrum Disorder" Proceedings of the Latvian Academy of Sciences. Section B. Natural, Exact, and Applied Sciences., vol.75, no.6, 2021, pp.417-425. https://doi.org/10.2478/prolas-2021-0062
Citi Raksti