Šīs nedēļas populārākais

Piedāvājumi

Uzskatu maiņa: atslēga jaunam sākumam

Uzskatu maiņa ir process, kurā cilvēks apzināti maina savas iekšējās pārliecības un attieksmi pret sevi un pasauli.

Pārliecības un uzskati ietekmē domāšanu, sajūtas un veido ikdienas uzvedību. Lielākoties mūsu uzskati ir tie, uz kā pamata tiek pieņemti lēmumi. Uzkatu maiņa var notikt dažādās dzīves jomās, piemēram, pašvērtējums, attiecības, profesionālā izaugsme vai veselība. Uzskatu maiņa var palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no ierobežojošām pārliecībām, kas traucē viņa attīstībai, traucē dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Uzskatu maiņa ir piemērota ikvienam, kurš vēlas uzlabot savu dzīves kvalitāti, sasniegt mērķus vai vienkārši justies laimīgāks. Šis process ir īpaši noderīgs cilvēkiem, kas cīnās ar zemu pašvērtējumu, baidās no neveiksmēm, cīnās ar trauksmi, saskaras ar grūtībām veidot veselīgas attiecības, prokrastinē un izjūt motivācijas trūkumu.

Bet ko darīt jau šodien? Kā sākt? Iesākumā iesaku praktizēt pašrefleksiju, uzdot sev jautājumu: "Kādi uzskati ierobežo manu dzīvi?" Katram uzskati var būt dažādi, bet savā darbā saskaros ar tā saucamajiem klasiskajiem ierobežojošajiem uzskatiem. Iespējams, kāds no tiem jau šobrīd tev šķiet pazīstams?

Es neesmu pietiekami labs/a.

Šis uzskats rada zemu pašvērtējumu un pašapziņas trūkumu, ierobežojot cilvēka spēju sasniegt mērķus un izmantot savu potenciālu.

Man nekad neveiksies.

Šāda veida negatīva domāšana var novest pie pesimisma un atturēt cilvēku no mēģinājumiem sasniegt savus sapņus vai pat no mēģinājuma rīkoties, lai uzlabotu savu dzīvi.

Man jābūt perfektam, lai citi mani pieņemtu.

Perfekcionisms var radīt milzīgu spiedienu un stresu, jo bieži vien tas ir nesasniedzams mērķis, kas var novest pie vilšanās un paškritikas.

Ja es izjūtu neveiksmi, es esmu neveiksminieks.

Šis uzskats veicina bailes no neveiksmes, kas var ierobežot cilvēku gatavību riskēt vai izmēģināt jaunas lietas, kavējot izaugsmi un attīstību.

Lai būtu laimīgs, man jāpanāk a, b, c (piemēram, bagātība, slava, ideāls ķermenis).

Šāds uzskats rada nepareizu domu par to, kas patiesībā dod laimi, un var novest pie pastāvīgas neapmierinātības sajūtas, jo laimīguma kritēriji vienmēr šķiet sasniedzami tikai nākotnē.

Atbrīvošanās no šiem un līdzīgiem ierobežojošiem uzskatiem var būtiski uzlabot cilvēka emocionālo labklājību, pašvērtējumu un spēju sasniegt savus mērķus.

Kā mainīt savus ierobežojošos un traucējošos uzskatus?

Kočingā un tā dažādajos novirzienos izmanto dažādas metodes. Katram pašam jāatrod piemērotākā, tomēr soļi būs visai līdzīgi.

Kā pirmais solis un, manuprāt, viens no grūtākajiem un piņķerīgākajiem ir: apzināšanās un atzīšana. Apzināties, ka šie ierobežojošie uzskati pastāv, un atzīt, kā tie ietekmē dzīvi un tās kvalitāti. Tas var prasīt padziļinātu pašrefleksiju un varbūt sākotnēji proesionāla kouča vai cita speciālista palīdzību, lai identificētu šos slēptos uzskatus.

Otrais solis: uzskata izaicināšana un analīze. Kad ierobežojošais uzskats ir atpazīts un atzīts, uzdodiet sev jautājumus, kas palīdzēs tos izaicināt. Piemēram, "Kādi pierādījumi man ir, ka šis uzskats ir patiess?" vai "Kādas pieredzes manā dzīvē ir parādījušas, ka šis uzskats varētu nebūt patiess?", vai “No kurienes man ir šis uzskats?”

Trešais solis: aizstāšana ar jauno uzskatu. Process noris, meklējot jaunus un cilvēkam kalpojošus uzskatus, kas var aizstāt negatīvos un traucējošos. Piemēram, vietā, kur bija uzskats "Es neesmu pietiekami labs/a", var sākt apgalvot " Es esmu pilnvērtīgs/a un nepārtraukti attīstos”.

Ceturtais solis: prakse un atkārtošana. Jaunie pozitīvie uzskati jāintegrē savā ikdienas domāšanā, praksē un jāatkārto regulāri. Tas var ietvert afirmācijas, vizualizācijas vai kādas citas iedarbīgas metodes, piemēram, no embodiment coaching, kurā jūs apzināti savus uzskatus integrējat ķermenī un ikdienas darbībās.

Mainot ierobežojošos uzskatus, ir svarīgi būt pacietīgam, atbalstošam un līdzcietīgam pret sevi. Šis process var prasīt laiku, bet tas ir to vērts, lai sasniegtu labāku dzīves kvalitāti, dzīvotu pilnvērtīgi un autentiski.

Raksta autore: Jana Briede, transformāciju un embodiment koučs, jogas un meditāciju prakšu vadītāja, trauma informed specialist.

Citi Raksti